Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Somatie din partea firmei ce furnizeaza energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Buna ziua,

Se da urmatoarea situatie.
Apartament nelocuit de ~5 ani. Toate utilitatile au fost oprite, insa societatatea de termoficare a continuat sa emita facturi. Din ce am inteles eu caloriferele au fost sigilate, iar ei au emis facturi pentru acele tevi care intra in calorifer (turul). Eu folosesc centrala termica de apartament si nu prea ma pricep. . .este normal acest lucru?
De cateva zile s-a primit o somatie prin care au fost instiintati ca vor fi dati in judecata daca nu platesc. Suma este una relativ mica, cam 600 lei.
Daca vor fi dati in judecata pot fi obligati sa plateasca?


Daca am gresit aria va rog sa mutati subiectul.

Edited by AwkwardMe, 21 June 2017 - 09:20.


#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
nu ai coloana care face trecerea
sau mai bine spus despre ce etaj este vb?
chiar debransat pe timp de iarna tot se vor emite facturi, cheltuieli ce revin la comun cu caldura

Edited by ceanu1980, 21 June 2017 - 09:28.


#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca dumneata demonstrezi ca ai folosit centrala de apartament pentru perioada cat ai fost "plecat" , adica o minima incalzire de protectie, atunci nu ai motive sa platesti.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Din pacate, se practica in multe parti. Ei considera ca tevile ce trec prin casa ta degaja caldura, deci iti incalzesc putin apartamentul, apoi, nefiind locuit si incalzit, absoarbe caldura de la vecini, prin pereti, cea ce e adevarat, mai apes vecinul de dedesubt, iti incalzeste practic pardoseala.

#5
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

 AwkwardMe, on 21 iunie 2017 - 09:20, said:

Buna ziua,

Se da urmatoarea situatie.
Apartament nelocuit de ~5 ani. Toate utilitatile au fost oprite, insa societatatea de termoficare a continuat sa emita facturi. Din ce am inteles eu caloriferele au fost sigilate, iar ei au emis facturi pentru acele tevi care intra in calorifer (turul). Eu folosesc centrala termica de apartament si nu prea ma pricep. . .este normal acest lucru?
De cateva zile s-a primit o somatie prin care au fost instiintati ca vor fi dati in judecata daca nu platesc. Suma este una relativ mica, cam 600 lei.
Daca vor fi dati in judecata pot fi obligati sa plateasca?


Daca am gresit aria va rog sa mutati subiectul.
Pai ce eu i-am obligat sa puna tevile pe la mine prin apartament, i pun sa le taie pe banii lor.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 bila1000, on 21 iunie 2017 - 09:41, said:

Pai ce eu i-am obligat sa puna tevile pe la mine prin apartament, i pun sa le taie pe banii lor.
ia, incearca...si sa ne spui si noua rezultatul dupa.

#7
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

sau mai bine spus despre ce etaj este vb?
Ultimul etaj, 3.

Quote

Daca dumneata demonstrezi ca ai folosit centrala de apartament pentru perioada cat ai fost "plecat" , adica o minima incalzire de protectie, atunci nu ai motive sa platesti.
Nu m-am exprimat eu bine, in acel apartament nu exista centrala termica. Incercam sa spun ca eu nu stiu cum se procedeaza pt ca folosesc centrala de apartament.

Quote


Din pacate, se practica in multe parti. Ei considera ca tevile ce trec prin casa ta degaja caldura, deci iti incalzesc putin apartamentul, apoi, nefiind locuit si incalzit, absoarbe caldura de la vecini, prin pereti, cea ce e adevarat, mai apes vecinul de dedesubt, iti incalzeste practic pardoseala.

Eu as vrea sa stiu daca este legal si ce urmari sunt daca sunt trimisi in judecata. Poate s-a mai aflat cineva in situatia asta.

Quote

Pai ce eu i-am obligat sa puna tevile pe la mine prin apartament, i pun sa le taie pe banii lor.
Nu costa mult manopera pentru taierea unor tevi, asta nu este o problema. . .mai ales ca este la ultimul etaj apartamentul.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Da, aberatii din astea numai la noi se intampla. Cu ce sunt eu vinovat ca vecinul de jos nu si-a izolat apartamentul sau de ce nu muta aia tevile prin exteriorul cladirii sau de ce nu platesc ei chirie pentru faptul ca le permit sa treaca tevile alea prin apartamentul meu ?

#9
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

 dygey, on 21 iunie 2017 - 09:52, said:

ia, incearca...si sa ne spui si noua rezultatul dupa.
Ca si idee trebuie pus ca si notiune de lucru un spatiu tehnic care sa nu fie bagat la impozit, conductele astea trebuiau si ele mascate intr-un fel sa nu interactioneze cu spatiul locativ.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 bila1000, on 21 iunie 2017 - 09:41, said:

Pai ce eu i-am obligat sa puna tevile pe la mine prin apartament, i pun sa le taie pe banii lor.
or sa-ti taie si tie curentul, apa si gazele in aceelasi stil...

Edited by arg, 21 June 2017 - 10:00.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Ne place sa luam apararea, dar este adevarat ca vei consuma caldura, chiar daca nu stai in casa. In fine, apartamentul tau consuma. Si este normal sa platesti. Asa am si eu la garsoniera. E nelocuita, dar platesc ceva pentru incalzire.

#12
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

 YOUR_GOD, on 21 iunie 2017 - 09:59, said:

Ne place sa luam apararea, dar este adevarat ca vei consuma caldura, chiar daca nu stai in casa. In fine, apartamentul tau consuma. Si este normal sa platesti. Asa am si eu la garsoniera. E nelocuita, dar platesc ceva pentru incalzire.
Dar acele conducte se pot izola termic, la asta v-ati gindit?

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 AwkwardMe, on 21 iunie 2017 - 09:20, said:

Daca vor fi dati in judecata pot fi obligati sa plateasca?

Doar daca firma de termoficare castiga.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Da. Dar m-am gandit si ca partea de jos a incaperii, absoarbe caldura de la vecinul iar pentru tavan, cel de sus cheltuie mai mult cu incalzirea.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
centrala si repartitoarele la bloc ar trebui interzise ca fac numai tampenii, blocurile nu au fost gandite pentru asa ceva.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 AwkwardMe, on 21 iunie 2017 - 09:20, said:

Buna ziua,

Se da urmatoarea situatie.
Apartament nelocuit de ~5 ani. Toate utilitatile au fost oprite, insa societatatea de termoficare a continuat sa emita facturi. Din ce am inteles eu caloriferele au fost sigilate, iar ei au emis facturi pentru acele tevi care intra in calorifer (turul). Eu folosesc centrala termica de apartament si nu prea ma pricep. . .este normal acest lucru?
De cateva zile s-a primit o somatie prin care au fost instiintati ca vor fi dati in judecata daca nu platesc. Suma este una relativ mica, cam 600 lei.
Daca vor fi dati in judecata pot fi obligati sa plateasca?


Daca am gresit aria va rog sa mutati subiectul.

Stai putin ca n-am inteles.
Vorbim despre un apartament la bloc?
Daca da,exista asociatie de proprietari?
Daca exista,ce tangenta exista intre aceea societate si proprietarul apartamentului,stiut fiind faptul ca contractul de furnizare se incheie intre societate si asociatie?
De asemenea,de ce nu s-au facturat acele consumuri lunar,in decursul celor cinci ani scursi?Chiar daca este nelocuit,acel apartament genereaza anumite costuri care trebui platite.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rumegus, on 21 iunie 2017 - 09:38, said:

Din pacate, se practica in multe parti. Ei considera ca tevile ce trec prin casa ta degaja caldura, deci iti incalzesc putin apartamentul, apoi, nefiind locuit si incalzit, absoarbe caldura de la vecini, prin pereti, cea ce e adevarat, mai apes vecinul de dedesubt, iti incalzeste practic pardoseala.

S-a discutat mult despre transferul prin pereti si e o tampenie. Pe langa faptul ca se transfera cel mult un grad celsius, care e apa de ploaie, de ce nu se aplica acelasi principiu si la aparatele de aer conditionat ? E acelasi lucru. Vecinul de langa plateste curent sa raceasca camera si iti raceste si tie putin peretii. Apoi, daca tot e vorba cu pierdutul de caldura, nu poti sa-l opresti pe vecin sa deschida larg ferestrele iarna. Sa vezi atunci pierdere de caldura la vecin. In al treilea rand, cuantificarea pierderilor vecinilor e greoaie. Stiam ca se practica izolarea tevilor comune si atunci nu mai trebuie sa platesti nimic.

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 AwkwardMe, on 21 iunie 2017 - 09:20, said:

... insa societatatea de termoficare a continuat sa emita facturi. ...

Societatea de termoficare, sau asociatia de proprietari ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate