Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Ford va economisi un miliard de dolari construind modelul Focus în China, nu în Mexic

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postunbrutus, on 21 iunie 2017 - 11:01, said:

Sint deja firme chineze care merg ele in Vietnam pt ca acolo trebuie sa plateasca mai putin salariu... Posted Image
Ironic, nu? Asa e in capitalism...
E foarte ingrijorator, nu ironic, China intradevar s-a extins masiv in ultimii ani, au cumparat pana si companii si fabrici din Europa, au deschis altele in toata Asia, in Africa au inceput sa cumpere terenuri si sa investeasca multi bani, ganditi-va ce o sa se aleaga de bietii oameni care or sa ajunga sa lucreze pentru chinezi, sa fie sclavi la un popor de sclavi, in China drepturile omului nu valoreaza doi bani, sunt considerate doar o inventie occidentala inutila.

#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostMemeito, on 21 iunie 2017 - 11:06, said:

E foarte ingrijorator, nu ironic, China intradevar s-a extins masiv in ultimii ani, au cumparat pana si companii si fabrici din Europa, au deschis altele in toata Asia, in Africa au inceput sa cumpere terenuri si sa investeasca multi bani, ganditi-va ce o sa se aleaga de bietii oameni care or sa ajunga sa lucreze pentru chinezi, sa fie sclavi la un popor de sclavi, in China drepturile omului nu valoreaza doi bani, sunt considerate doar o inventie occidentala inutila.
La inceput, China a primit investitorii occidentali cu bratele deschise, si in schimb a oferit munca ieftina. Foarte bine, cu timpul au inceput sa devina tot mai puternici si in definitiv sa faca concurenta exact celora pe care i-au chmat la ei.
Daca nu ar fi investit americanii in saracia din China, ce era acum China si ce era SUA ?

Edited by PlatonX, 21 June 2017 - 11:20.


#21
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Eu n-as cumpara un Ford pentru ca am alternative care nu-s "made in china" la alte marci.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,816
  • Înscris: 13.07.2011

View PostElcapoMafia, on 21 iunie 2017 - 11:58, said:

Eu n-as cumpara un Ford pentru ca am alternative care nu-s "made in china" la alte marci.

Ford Focus se produce in Europa in Germania, nu stiu cate marci care sa ti le permiti inca construiesc in Germania. Pentru us-markt fac in China si vor sa aduca si in Europa productia in timp, ca sa evite Mexicul.

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbusiness11, on 21 iunie 2017 - 12:34, said:


Ford Focus se produce in Europa in Germania, nu stiu cate marci care sa ti le permiti inca construiesc in Germania. Pentru us-markt fac in China si vor sa aduca si in Europa productia in timp, ca sa evite Mexicul.

Mie mi se pare o labareala trista, se bateau cu pumnii in piept ca migreaza mexicanii pe sub zid, pe deasupra, dar daca le facea o fabrica sau mai multe ii tinea acasa, si le ridica si un pic nivelul de trai, este trist ce se intampla in lume, capitalismul a evoluat intr-un monstru hidos, mult mai hidos decat comunismul, si de la o zi la alta devine un cosmar pentru toti

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,816
  • Înscris: 13.07.2011

View PostPlaton, on 21 iunie 2017 - 13:51, said:


Mie mi se pare o labareala trista, se bateau cu pumnii in piept ca migreaza mexicanii pe sub zid, pe deasupra, dar daca le facea o fabrica sau mai multe ii tinea acasa, si le ridica si un pic nivelul de trai, este trist ce se intampla in lume, capitalismul a evoluat intr-un monstru hidos, mult mai hidos decat comunismul, si de la o zi la alta devine un cosmar pentru toti

pai nu este numai capitalismul de vina, dar ca o companie sa isi permita sa ofere un produs la un pret acceptabil pentru populatie, atunci trebuie sa economiseasca unde poate. Preturile materialelor, al manei de lucru, al taxelor, inflatia a crescut si nu mai este ce a fost acum 50 de ani cand mana de lucru era o nimica toata. Este ceva natural si da este trist, dar si salariul creste.

#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostPlaton, on 21 iunie 2017 - 13:51, said:

se bateau cu pumnii in piept ca migreaza mexicanii pe sub zid, pe deasupra, dar daca le facea o fabrica sau mai multe ii tinea acasa, si le ridica si un pic nivelul de trai, este trist ce se intampla in lume, capitalismul a evoluat intr-un monstru hidos, mult mai hidos decat comunismul, si de la o zi la alta devine un cosmar pentru toti
Crezi la la cei din tarile bogate le convine ca vin saracii pe capul lor ?

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este vorba despre cifre . Lumea afacerilor este pragmatica . Pe termen mediu , mutarea in China va fi paguboasa. Eu nu vreau o masina construita in China  Ca mine sunt multi.

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,816
  • Înscris: 13.07.2011

View PostJurasikMan, on 21 iunie 2017 - 14:45, said:

Este vorba despre cifre . Lumea afacerilor este pragmatica . Pe termen mediu , mutarea in China va fi paguboasa. Eu nu vreau o masina construita in China  Ca mine sunt multi.

tot ce tine de exteriorul Europei, are total alte reguli de functionare. Europa este inca lux fata de restul lumii, in America ii doare pe aia in brici de unde vine masina, ei vor sa aiba multi cai si sa consume multa benzina. In Europa inca se verifica calitatea si asta va ramane asa.

Unele produse chinezesti nu pot fi evitate, dar sa nu uitam ca 90% din imbracaminte si produse electro-casnice vin din China/Asia.

Edited by business11, 21 June 2017 - 15:22.


#28
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Reduceri reduceri si reduceri la toti producatorii, asta eeee... :(

#29
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Ce tot vorbiti aiureli cu calitatea scazuta. V-am aratat ca VW are deja 10 fabrici in China si nu va mai plangeti ca i-a scazut calitatea cum vorbiti de Ford ca-si deschide si ea una acolo. Si asta o scrieti pe calculatoare produse in China, transmitandu-va ideile prin routere produse in China etc. Liniștiți o sa mancati din farfurii produse in China, o sa va spalati pe dinti cu periute din China si o sa va bagati in asternuturi made in China Posted Image !

#30
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Nu cred ca s-ar supara careva daca ar mai si reduce din costul masini, dar la fel ca restul nu o vor face, deci castig mai mare pentru producatorii!

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pentru producatori ( cu un singur i ) .
Sa se mute si Dacia la chinezi macar n-o sa mai comenteze nimeni ca e ieftina . Poluarea o sa fie in China nu in Romania si toti o sa fie fericiti !

#32
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostElcapoMafia, on 21 iunie 2017 - 11:58, said:

Eu n-as cumpara un Ford pentru ca am alternative care nu-s "made in china" la alte marci.

Bravo. Nici eu. Mereu am evitat sa cumpar masini fabricate in tari care fac haine si șlapi pentru a fi vandute in bazar.

View Postfortzoso, on 21 iunie 2017 - 15:58, said:

Ce tot vorbiti aiureli cu calitatea scazuta. V-am aratat ca VW are deja 10 fabrici in China si nu va mai plangeti ca i-a scazut calitatea cum vorbiti de Ford ca-si deschide si ea una acolo. Si asta o scrieti pe calculatoare produse in China, transmitandu-va ideile prin routere produse in China etc. Liniștiți o sa mancati din farfurii produse in China, o sa va spalati pe dinti cu periute din China si o sa va bagati in asternuturi made in China Posted Image !

Eu nu cumpar nici vw made in china. Macar masini din china poate evitam, ca altele nu putem.

Edited by Torquemada-666, 21 June 2017 - 17:10.


#33
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostPlaton, on 21 iunie 2017 - 10:35, said:

Care dracu ridicarea nivelului de trai ? In loc de un blid de orez o sa manance 2, profitul cel gros o sa fie la statul chinez, care deja este supermega bogat, amarastenii tot amarati o sa fie, ca o sa lucreze pe 100 in loc de 40
La ora actuală salariile medii din China sunt comparabile cu cele din România.

#34
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View PostTorquemada-666, on 21 iunie 2017 - 17:09, said:



Bravo. Nici eu. Mereu am evitat sa cumpar masini fabricate in tari care fac haine si șlapi pentru a fi vandute in bazar.



Eu nu cumpar nici VW made in china. Macar masini din china poate evitam, ca altele nu putem.

Da Passat-ul tau la care dintre cele 10 fabrici din China e construit ? Sau e făcut pe vreun vapor ?

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 21 iunie 2017 - 17:09, said:

Macar masini din china poate evitam, ca altele nu putem.
Vorbeste in nume propriu.
Fiecare cumpara ce vrea sau ce-si permite.

#36
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Se pare ca se poate si mai jos decat este Focus in acest moment la calitatea asamblarii si materiale...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate