Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Banda adeziva reflectorizanta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Imi trebuie niste banda adeziva reflectorizanta. Noaptea cand pun fascicolul de lumina pe ele sa le pot vedea de la distanta. Banda o sa incerc sa o lipesc pe stanci, pietre etc.
Exista asa ceva?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
va sta olaee pe stanci
o lipesti pe alt suport si suportul ala il prinzi mecanic pe stanci

#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
De obicei in magazinele de accesorii auto: http://www.stickere-...reflectorizanta
Vrei s-o folosesti pentru refacerea marcajelor de trasee montane? Poate un spray reflectorizant ar fi mai util: https://www.emag.ro/...2/pd/DY8XQ7BBM/
Sau vopsea pentru marcaje rutiere: http://www.emex.co/v...circulatie.html

Edited by Wotan, 21 June 2017 - 07:41.


#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
sau cauta vopsea refelectorizanta pentru cataroaie , chiar doua culori

#5
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
pe stanci? mai bine ai incerca cu vopsea reflectorizanta.

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
subscriu la cele zise de petre, eventual incearca pe la firmele care produc semne de circulatie, poate le raman resturi nefolosibile de ei, dar multumitoare pentru tine ;)

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
in cazul asta nu ar fi mai buna vopseaua (sau spray) reflectorizanta? ca adeziva sta ea lipita o vreme, dar in mediu se mai si dezlipeste... pe cind cu un spray poti sa tot pulverizezi zona...

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
M-am gandit si cu spray, dar am zis sa nu las urme pe munte, ca nu-i frumos. Banda ar urma sa o colectez la intoarcerea de pe traseu. Imi trebuie pentru o zi, sa-mi marchez traseul.

 Wotan, on 21 iunie 2017 - 07:37, said:

De obicei in magazinele de accesorii auto: http://www.stickere-...reflectorizanta
Cam asta e ce-mi trebuie :D

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
mi-e greu sa cred ca vor sta lipite pe stanca alea. sau cel putin nu atat cat ai tu nevoie. e nasol daca le pui si cad in urma ta :D

#10
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

 Bursul, on 21 iunie 2017 - 07:47, said:

M-am gandit si cu spray, dar am zis sa nu las urme pe munte, ca nu-i frumos. Banda ar urma sa o colectez la intoarcerea de pe traseu. Imi trebuie pentru o zi, sa-mi marchez traseul.
Atunci cea mai utila este o harta montana de calitate, o busola si eventual o aplicatie pentru smartphone. Ca sa marchezi in mod util traseul cu banda adeziva, astfel incat marcajul urmator sa fie vizibil de la locatia celui actual, trebuie sa duci mai multe role cu tine, si in plus progresul pe traseu va fi foarte lent. Pe trasee nemarcate, mai obisnuiesc sa rup varful (cativa cm) la cate o creanga care atarna in poteca, in special in zona bifurcatiilor. E un semn care ramane vizibil mai multe zile, si in plus ajuta la mentinerea potecii.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

 usrnm, on 21 iunie 2017 - 07:52, said:

mi-e greu sa cred ca vor sta lipite pe stanca alea. sau cel putin nu atat cat ai tu nevoie. e nasol daca le pui si cad in urma ta Posted Image
Ma duc si cu galeata cu prenandez :D
Daca tin maxim 12 ore e bine. O sa cumpar si o sa fac o incercare in zona. Ca n-am chef sa mai car role aiurea pe munte.

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
http://www.autoacces...product_id=7106
Poate e mai utila sa aiba si alb in ea ...
Infasurata in jurul pomilor, lipite capetele unul de altul, cred ca va tine, nu se va dezlipi.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Nu sunt pomi. Va fi la peste 3000 m altitudine. Stanca cat vezi cu ochii si ciuciu poteca. O idee ar fi sa pun banda sub o piatra sa nu o ia vantul. Imi trebuie doar in locurile strategice sa le pun Posted Image
Din partea mea problema s-a lamurit. Poate revin peste 2-3 saptamani cu rezultatele.

Edited by Bursul, 21 June 2017 - 08:25.


#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Stanci la peste 3000 m. Suna a America de Sud, in Alpi ai zapada tot anul la altitudinea asta. Distractie si vreme buna!

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

 Wotan, on 21 iunie 2017 - 08:45, said:

in Alpi ai zapada tot anul la altitudinea asta. Distractie si vreme buna!

Nu neaparat. Doar mai sus - la peste 3500m. Am fost eu anul trecut in Alpi.
La 3200m in zona Mattehorn nu era pic de zapada. La 3500 da.

La 3000m sau sub depinde de zona - daca e umbrita, da, daca e soare dispare zapada.

Asta e facuta la 3122m altitudine:
Attached File  DSC01274.JPG   342.69K   45 downloads

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Spray cu vopsea reflectorizanta , oricum nu ramane multa vreme pentru ca se degradeaza in maxim 3 luni si dispare .
Cuie de beton iar banda lipita pe suport de lemn , placaj de la spate de dulap,sertare etc . Varianta lux este rotopercutor , diblu, holsurub Posted Image
Nu sta lipit nimic pentru ca exista praf pe piatra , o lipesti, sta 30 minute si la prima pala de vant cade .
Exista si cuie speciale pentru alpinism la magazine specializate dar avand caracteristici de siguranta pentru a sustine persoane, bagaje cred ca au un pret mult peste cel al cuielor de beton .

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Spuma poliuretanică se lipește pe orice. Dai cu spumă, apoi cu vopsea reflectorizantă peste ea. La întoarcere rupi spuma întărită.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

 eiffel, on 21 iunie 2017 - 09:26, said:


Asta e facuta la 3122m altitudine:
DSC01274.JPG
Ia uite-l acolo in spate cum ma asteapta. Se pierde mult timp cautand de bezmetic noaptea la 04:00 traseul. Anul trecut am vazut oameni care asta ziceau. Daca prima treime reusesc sa o marchez (fara sa ma vada nimeni, ca poate e interzis), castig destul de mult timp in dimineata urmatoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate