Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat achizitie sh

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
6800 e putin pentru Audi C6. Cu atat mai mult nu prea vad rostul sa iei 2.7 = impozit = 22 milioane, consum sensibil mai mare decat la 2.0. intr-adevar 2.0tdi au anumite probleme, dar nu e chiar atat de rau, marea majoritate f probabil au deja injectoarele schimbate etc. totusi nu cred ca gasesti decat masini mai omorate la banii astia. Desi faptul ca te orientezi catre 2.7 e un avantaj la pretul de achizitie. pe piata SH ce este peste 2.0 este mai ieftin decat 2.7 sau 3.0. 3.0 care apropo poti sa il iei in calcul, impozitul e la fel ca la 2.7.

e90 320d gasesti sute de masini la banii astia. bugetul este real, gasesti masina ok (ptr ce inseamna o masina de 10-12 ani) doar ca trebuie sa:
- te pricepi sa alegi masina.
- sa testezi neaparat masina la sange intr-un service serios
- sa intelegi ca oricat ai testa-o, oricat te-ai pricepe. pe termen lung exista o sansa sa bagi ceva banuti in ea. aici intervine partea cu: iti permiti sa o intretii? sau iti da gaura in buget?! O iei fiind constient ca iei o masina de 10-12 ani sau o iei cu ideea ca e BMW, VW, audi si nu se strica? Posted Image
- sa ai putin noroc (lucru ce iti trebuie la orice masina sh, si 5 ani daca are, daramite 10-12 ani).

foarte multa lume paralela cu realitatea aici. daca si 6800 este putin pentru un bmw de 10-12 ani. ce vreti voi? Sa dea 9000 pe un Bmw de 12 ani? Atunci o sa fie o garantie ca masina aia va fi buna?
Cum spuneam sunt sute de anunturi de E90 intre 5500 si 7000. Da-o naiba de treaba, toate sunt tepe? toate sunt cazaturi?!

La fel si cu kilometrii. Traim in epoca in care la destule marci poti verifica istoricul de service. Terminati cu masinile alea de 780.000km. Daca iti place o masina, inainte sa dai 7000 pe ea te duci la reprezentanta si iti spun aia cat avea la ultima intrare in service. Chiar daca ultima intrare a fost acum 2-3 ani tot iti poti face o idee, macar minima.

vezi poate iti place masina asta: https://www.autovit....html#f7ac193a93 e a unui cunoscut, proprietar, km sunt reali, masina chiar nu are nicio problema tehnica iar optic exterior sta extrem de bine pentru anul de fabricatie, interior sta chiar aproape impecabil

Edited by bossake, 22 June 2017 - 23:23.


#20
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012
Salut si multumesc de raspuns. Sunt constient ca o sa mai fie ceva costuri inevitabile. Si nu am degand sa imi iau o.masina noua si sa mai platesc inca o data de cat dispun. Eu am ales e 90 pt ca m.am documentat f mult despre aceasta masina si as sti cam toate problemele ce ar putea aparea pe parcurs in legatura cu motorul. Sunt constient de costurile de intretinere si din cauza asta am un buget limitat la suma aceasta. Multumesc de raspuns.

#21
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Atunci iti doresc succes la cautare! Asteptam niste link-uri cu ce gasesti.

#22
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Vezi ca la sectiunea Jurnal de Bord e cineva care a gandit cam ca tine si si-a luat BMW. Masina cu prestanta, tinuta de drum f buna, finisaje bune... ce mai, o masina premium! Dar nu vrei sa stii cati bani a bagat in ea si inca mai baga. Nu zic, s-ar putea ca tu sa gasesti ceva mai bun. Dar are rost sa te risti atat de mult cand bugetul pentru asa ceva, e la limita?

#23
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Apoi a știut ce-l așteaptă. Vrea să folosească mașina și ca status social dar vroia și automată că nu prea se pupa așa bine cu manuala. Numai că în Brăila (de unde e el) nu e mare brânză traficul afară de câțiva sclerozați care parchează în mijlocul intersecției iar străzile sunt destul de largi nu ca în centrul Clujului de exemplu (experiență personală).

Vrei BMW, ia BMW. Un bun prieten a riscat și el și deși se pricepe i-a crăpat motorul după 1 an și l-a schimbat. Diesel evident.

Edited by LeopardSurd, 26 June 2017 - 02:13.


#24
bauuu

bauuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 12.02.2012
Am achizitionat pana la urma un BMW E90 m47 2006 cu cutie automata si pana acum sunt multumiy de el

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate