Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Durere glezna

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013
N am mentionat  mai jos, asa ca spun aici, am 18 ani.
Acum vreo 5 saptamani am cazut la fotbal. Era un teren mai zgura si te bulesti rapid daca pici acolo. Am facut fractua la incheietura de la mana dreapta, am fost la spital, mi a bagat o in ghips, treaba buna si frumoasa. Tot atunci cand m am lovit la mana, m am atins si la glezna dreapta. Am mers putin mai greu un prima zi, dar am zis ca nu i nimic. Nu i am dat importanta pentru ca tot in ziua aia un alt tip a cazut si a facut entorsa, tot la glezna dreapta. Era umflata, durere imensa daca mergea si n a fost la doctor. Si a dat cu mai multe creme, ceva tratamente naturiste si dupa o saptamana putea alerga si juca fotbal, desi mai avea mici dureri. Acum, nu cred ca mai are dureri si chiar  joaca 90 fotbal la o echipa. Eu n am avut o umflata, am putut sa merg bine mereu, dar e acea durere, era initial pe la glezna pe stanga, acum e mai mult pe laba piciorului pe partea superioara cand calc. Eu inca nu pot alerga, doar asa putin ca ma doare. Am luat niste pastile, m am tot dat cu o crema si tot nimic.
Cand am fost pe 7 luna asta sa mi schimbe ghipsul, am intrebat asistenta daca pot veni pe 28, cand trebuie sa mi dea asta jos de la mana, cu trimitere de la medicul de familie pentru o consultatie. Mi a spus atunci ca "ii spui si tu acum domnului doctor sa se uite", eu i am zis de durere si ca o  am de cand cu mana si i am cerut ceva pentru durere, nu s a uitat la ea. De fiecare data cand am fost la cabinetul ala am tot vazut oameni maturi(peste 40) venind si cerand o programare si erau refuzati spunandu li se ca nu mai are loc sau ii programa peste 1-2 luni. Eu am inteles de aici ca daca m as duce pe 28 cu trimitere pentru picior, nu m ar primi, pentru ca si atunci cand am fost cu mana s a luat asistenta de mine ca ce am venit acolo, ce nu m am dus la Judetean(Buzau), ca are lista plina, dar m a bagat probabil pentru ca m a vazut cu mana umflata.

Intrebarile mele: La cum se manifeste, ar fi nevoie de ghips sau ceva mai mult pentru picior?
                           Nu ma poate primi aia tot acolo si cu piciorul? Daca nu poate, pot scoate eu ghipsul acasa? ca n as vrea sa ma duc sa pierd 3-4 ore ca sa mi scoata un amarat de ghips
                           Daca ma duc la Spitalul Judetean, o sa ma rezolve cu piciorul sau ma lovesc tot de liste pline? Pana acum am mers la policlinica 23 august buzau.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu Fastum Gel ar trebui să treacă.
Eu am avut o durere pe muchia labei piciorului drept, fără să-l fi sucit sau forţat nicicum. După câteva zile abia mai puteam să calc cu acel picior. Nu se vedea umflătură, vânătaie, absolut nimic.
Am încercat Karmolin şi încă un unguent al cărui nume l-am uitat - tot nimic.
Am pus o faşă elastică pe laba piciorului - degeaba, mă durea şi mai rău.
În cele din urmă am dat cu Fastum Gel. După 24 de ore durerea se redusese cu 3/4, după încă 24 de ore nu mai aveam absolut nimic.
Motivul? Încălţăminte în care, fără să-mi dau seama iniţial, piciorul devenea instabil şi se forţa puţin câte puţin.

Edited by PSC, 21 June 2017 - 09:40.


#3
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013
Am dat cu " Gel Relaxant Dr. Boici" si scrie ca i pt multe lucruri, l am luat pentru ca pe asta mi l a recomandat farmacista. Sa incerc si cu Fastum Gel si dupa aceea sa merg la dactor daca nu trece?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate