Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

[REZOLVAT] RDS mi-a emis o factura dupa 10 luni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Imi aminteste de cand au preluat reteaua locala la care eram legat. Au facut contracte, tot. Dupa vreo 2 luni deconecteaza reteaua veche dar la mine au uitat sa extinda reteaua noua. In fiecare zi faceam sesizare online in care scriam atat "nu merge internetul" si venea echipa de la tehnic sa vada de ce nu merge netul. Zilnic 5 zile/saptamana vreo 2 luni venea o echipa, verifica si zicea "dar nu sunteti conectat, nu aveti reteaua fizica". Isi notau in procesul verbal de interventie si ziceau ca trimit pe aia de la instalari sa imi traga reteaua.  Asa ca deja eram invatat, seara sesizarea, dimineata veneau sa vada de ce nu merge Posted Image Unii isi aminteau si ma intrebau la telefon " nu sunteti cel fara retea". Ba da, dar acum am retea, cand veneau le aratam reteaua veche dezafectata Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 21 June 2017 - 08:46.


#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
de obicei orice contract se poate incheia doar dupa ce s-au achitat toate obligatiile
ce facturi mai emit aia daca ti-au dat drumu
nu am auzit desfacerea,incheierea unui contract pe vorbe ca oi plati

#21
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Cum sta treaba cu facturile; intii platesti factura dupa care faci o reclamatie ceva, in caz contrar, se baga penalitati si te executa silit, executorii astia cu foamea de acum se baga si la 500 ron ca doar iau si ei in comision.

#22
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbila1000, on 21 iunie 2017 - 11:37, said:

Cum sta treaba cu facturile; intii platesti factura dupa care faci o reclamatie ceva, in caz contrar, se baga penalitati si te executa silit, executorii astia cu foamea de acum se baga si la 500 ron ca doar iau si ei in comision.

Cine te-a prostit? Faci frumos refuz la factura si dupa aia ii lasi pe ei sa se chinuie.

#23
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View PostStickyFingaz, on 21 iunie 2017 - 11:42, said:


Cine te-a prostit? Faci frumos refuz la factura si dupa aia ii lasi pe ei sa se chinuie.
Ei nu se chinuie deloc, te baga la o  firma de recuperare, si aia te da pe mina executorului dar nu inainte de a se face o suma mai consistenta,
individu are la rds 250 de roni, vinde datoria la recuperari creante cu 200 ron, astia de la recuperari, o umfla legal pina la 2000 roni dupa care o trimite la executor din care umfla si executorul vreo 500 ron comision, rezulta de plata 2500 roni, toata lumea iese in cistig mai putin datornicul, intelegi.

#24
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbila1000, on 21 iunie 2017 - 11:48, said:

Ei nu se chinuie deloc, te baga la o  firma de recuperare, si aia te da pe mina executorului dar nu inainte de a se face o suma mai consistenta,
individu are la rds 250 de roni, vinde datoria la recuperari creante cu 200 ron, astia de la recuperari, o umfla legal pina la 2000 roni dupa care o trimite la executor din care umfla si executorul vreo 500 ron comision, rezulta de plata 2500 roni, toata lumea iese in cistig mai putin datornicul, intelegi.

Nu functioneaza asa. Sunt niste pasi de urmat pe care inclusiv cei de la firmele de recuperare trebuie sa-i urmeze, altfel somatiile lor sunt fix bune de hartie igienica.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Up. Mi-au trimis "notificare" de 10 zile.

@digi_helper, ce faci? Dormi? Ai un statut de Helper penforumul asta și n-ai făcut nimic. Dar nimic.

NIMÍC, (I) pron. neg., adv., (II) nimicuri, s. n. I. 1. Pron. neg. (Indică inexistența unui lucru, a unui fapt etc.) Niciun lucru; spec. niciun cuvânt, niciun sunet, niciun zgomot; niciun lucru rău, defavorabil, primejdios.  Loc. adj. De nimic = a) care este fără nicio valoare, fără importanță, mărunt; B) (despre oameni) lipsit de orice merit; lipsit de caracter; ticălos, necinstit. ◊ Loc. adv. Pe nimic = (aproape) gratuit, degeaba. Întru (sau cu) nimic = în niciun fel, deloc. 2. Adv. (Înv. și pop.) Defel, deloc, nicidecum; câtuși de puțin, în niciun fel. A Expr. A nu avea nimic a face = a nu avea nicio legătură (imul cu altul). II. S. n. 1. (Adesea la pl.) Lucru, ființă, faptă sau vorbă fără valoare; fleac. ◊ Loc. adv. (Reg.) Pe o nimică pe ceas = într-o clipă, repede. ◊ Expr. O nimica toată = ceva de foarte mică importanță sau valoare,fără nicio însemnătate. 4- Fig. Lipsă de merit; nimicnicie,zădărnicie. 2. Fig.(Mai ales art.) Neant, neființă; haos. [Var.: nimíca, (reg.) nimícă, nemíca, nemícă pron. neg., adv., s. f.] – Lat. nemica.


Noroc ca am fostul coleg de apartament care încă locuiește acolo. După, ziua buna și la gara.


Edited by Lex404, 18 August 2017 - 19:45.


#26
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Eu zic să-i tăiem capul helperului.
Capul lui @DIGI_Helper vrem! :lol:

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Azi m-o sunat o duduie arțăgoasă de la departamentul debite.

Bine, am fost și eu prostut ca le-am dat numărul de Voip când am sunat in call-center.

@digi_"Helper" are încă interes 0 (zero)

#28
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014
@Lex404 - Salut. Asa cum ti-am comunicat in postarea de aici - https://forum.softpe...8#entry21316371 // pentru a putea verifica situatia imi este necesara identificarea abonamentului, asa ca am rugamintea sa-mi oferi in privat numele titularului si adresa completa sau cod client/CNP.

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Am trimis. Cum am zis pe topicul de help, nu vazusem mesajul ne fiind cu quote (notificare).

Tag-urile nu functioenaza cum trebuie, momentan.

Situatia e delicata, incat in sesizarea de azi am cerut si eu sa vad ce plati s-au inrefistrat in absenta mea :)

#30
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostLex404, on 21 august 2017 - 11:28, said:

Am trimis. Cum am zis pe topicul de help, nu vazusem mesajul ne fiind cu quote (notificare).

Tag-urile nu functioenaza cum trebuie, momentan.

Situatia e delicata, incat in sesizarea de azi am cerut si eu sa vad ce plati s-au inrefistrat in absenta mea :)
Mda, ai deja 3 zile de când IAR nu ai primit răspuns. Cred că ai de așteptat mult și bine. Noroc că ești tânăr și ai mulți ani de trăit. Sper ca măcar în Anul Domnului 2117 să ți se soluționeze problema.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ei nu ca mi-au zis pe privat ca AR TREBUI SA GĂSESC O ALTA PERSOANA sa îmi rezolve mie problemele cauzate de ei :))

Adică, biata aia persoana sa fie pusă pe drumuri din cauza lor.

Well. Nu am pe nimeni disponibil sa meargă prin soare și nămeți pentru greșeala lor. Așa ca sa aștepte pana ma întorc in Romania, mult și bine.

#32
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu am patit-o cu Digi astia.
Acum 3 ani cred, am facut un contract pentru un abonament de date cu stick din ala.
Semnat, parafat tot.. intr-o luna de mai.
Mi-au zis ca nu au "pă ștoc" device-ul si ca o sa primesc SMS cand sa ma duc sa-l ridic.
Acum.. eu nu stateam in stickul ala de net, aveam si am de la Orange, dar.. il contractasem aniway.. just in case.
Bun!
Si trece o luna, trec doua, niciun SMS. Am fost de vreo 2-3 ori pe la ei pe la sucursala de langa bloc de unde am contractat, dar mai mult la misto, cand imi uitam cheile de la apartament si trebuia sa-mi astept nevasta cu cheile,adica cand nu aveam ce face.
Si uite-asa.. trece un an. Posted Image
Cam dupa un an si un pic, proprietarul (eu stau cu chirie) a vrut sa incheie socotelile cu ei, tot din motive de neseriozitate. Asadar, am ramas sa-mi mut toate contractele pe numele meu.
Ma duc la ei la sucursala si... sa fac un pachet din asta nou, adica TV+internet+telefoinie fixa (cred, nu mai stiu).
Si aia au zis ca trebuie sa inchid contractul ala vechi, ca-i mai bine asa, sa incepem de la zero cu un alt contract.
Foarte bine, zic eu! Adica si mie imi convenea, si asa ala vechiu era defectuos din cauza ca ... la dracu.. trecuse peste un an si nici acum nu-mi sosise modemul ala nenorocit.
Doar ca.. surpriza!
Trebuia sa platesc nustiucat sau sa le dau modemul pe care nu-l primisem.
Posted Image
Shit!
Ma duc acasa sa caut contractul sa le arat ca modemul nu mi-a fost trimis, gasesc contractul insa... la dracu.. era bifat cum ca eu am primit modemul respectiv.
Ma duc cu contractul ala, dar le spun "omeneste" ca nu mi-au dat niciun modem. Ei tineau sus si tare ca mi-au dat modemul.
Le zic ca am facut sesizari in legatura ca nu am primit modemul, gasesc ei o sesizare din asta, suna pe la "centru".. dracu stie.. insa ajung si ei la concluzia ca intr-adevar nu mi-au trimis niciun modem si ca nu am de ce sa-l platesc.
Pfhewww!

Bun! hai sa avansam cu noul contract acum!
Si se apuca aia, imi dau un tipizat din ala in care era modemul bifat, cum ca mi-l da. Ok.. semnez totul si la plecare... pai.. nu avem modemul "pă ștoc". hahahah
- Pai cum asa ma nene? Iar incepem? Posted Image
Deci presupun ca asa imi facusera si prima data. Ma rog, eu nu ma uit prea atent e ce semnez de regula, merg pe incredere, e doar un rahat de modem pana la urma, nu-i o avere.
Insa ce m-a enervat, e o istorie inca si mai veche, de la vechia locatie in care am stat, unde pierdusem capacelul de la modem si ma pusesera sa-l platesc cu 90lei sau ceva de genul. Adica... la dracu.. am platit modemul cu totul. Nu mai conteaza, a fost greseala mea atunci, nu mai comentez, insa... daca ei sunt asa de scrupulosi cu un capacel, eu de ce n-as fi cu respectarea contractului?

Am inceput sa insist sa-mi dea modemul. Contractul era semnat deci voiam sa beneficiez de servicii, evident, mai ales ca acum abonamentul ala 3G/4G era platit separat cu 10 lei, nu mai era mocaciune(adica oferta) ca la vechiul abonament. Mi-au zis ca nu o sa-mi apara pe factura pana nu voi primi acel modem. Dar in contract nu scria asta explicit.
Deci ce sa mai, deja v-am plictisit, jale nene cu astia.

Le-am zis sa-mi dea doar cartela SIM s-o bag eu in modemul meu, oricum nu voiam deviceul lor sa-l platesc daca-l pierd. Am modem intern pe leptoape, am si modem-router, modem simplu, am de toate, nu-mi trebuia modemul lor.

Deci.. nu se poate!
Posted Image
- Cum nu se poate?
- Pai tre sa fie modemul de la noi
- Pai dami-l!
- Nu-i pă ștoc!

In final au sunat pe la "centru" si au decis sa-mi dea SIMul care sa mearga pe orice device ca cica ala trebuia normal sa fie "imperechiat" cu devicele.
Dar ramasesem cu modemul bifat pe contract si le-am zis sa refacem contractul, sa nu ma puna dupa aia sa le dau modemul pe care nu l-am primit, asa cum facusera cu 10 minute in urma.
Pai cica asta e standard, ei nu au cum sa schimbe.
hahaha
Nu va mai plictisesc, v-am plictisit deja, dar in final a taiat ala cu pixul bifa aia de pe contract, i-am pus sa semneze si sa stampileze acolo langa bifa taiata, mi-am facut 1000 de draci, le-am facut si eu lor 1000 de draci. Am plecat cu cartela SIM, cu abonamentul, cu contractul, cu tot ce trebuie insa.. dupa 1000 de draci.

Si bre... nu pot sa va zic ce era acolo. TOTI clientii erau nemultumiti. TOTI! Unuia nu-i venise nush ce telefon, altu nush ce draci probleme mai avea, altu cu o garantie la nustiuce.
Am intrat si eu la Orange shopuri dastea, eu nu am vazut atatia clienti nemultumiti, atatia nervi si scandal.
Deci la DIGI e de groaza nene, e de groaza! Posted Image
Daca cumva o sa pierd SIMul asta, cred ca o sa-mi ia 2 luni sa obtin altul, desi la Orange imi activez singur un blank din ala in cateva minute, singur de pe internet, probabil ca la DIGI mi-ar lua 2 luni sa rezolv genul asta de probleme, cu vizite si certuri la ghiseu

Singura chestie buna la DIGI -> sunt ieftini. Deci chiar ieftini. Probabil si asta-i motivul pentru care serviciile sunt infecte. Dar.. stii cum e? Eu am platit 10lei/ luna pentru ceva ce nu am beneficiat. Deci.. trageti si voi concluzia, merita au ba?

Edited by maccip, 27 August 2017 - 15:12.


#33
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009

View Postmaccip, on 27 august 2017 - 14:54, said:

.....unde pierdusem capacelul de la modem si ma pusesera sa-l platesc cu 90lei sau ceva de genul.
Si eu l-am pierdut pe al meu, defapt mi-a fost pierdut. Ca asa e cand faci bine......
90 de lei? Nu le dau 90 de lei nici daca castig la loto. Inchid toate contractele si sa ma dea in judecata.

#34
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View Postmisu78, on 08 septembrie 2017 - 14:22, said:

Si eu l-am pierdut pe al meu, defapt mi-a fost pierdut. Ca asa e cand faci bine......
90 de lei? Nu le dau 90 de lei nici daca castig la loto. Inchid toate contractele si sa ma dea in judecata.

capacelul ala era 5 lei , nu 90 :) poate mai aveai ceva de platit pe acolo, zic

#35
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Nu eu am dat 90 lei pe el, n-as face asta niciodata. Posted Image

#36
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View Postmisu78, on 08 septembrie 2017 - 14:22, said:

Si eu l-am pierdut pe al meu, defapt mi-a fost pierdut. Ca asa e cand faci bine......
90 de lei? Nu le dau 90 de lei nici daca castig la loto. Inchid toate contractele si sa ma dea in judecata.
E 10-20 de lei si te face sa fii mai atent

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate