Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De la stiinte ale naturii la calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
Bună ziua. Sunt într-o dilemă. Momentan sunt clasa a 11-a și sunt în stadiul în care ar trebui să mă decid asupra viitorului meu. Sunt la profilul științe ale naturii, în clasa a 9-a doream medicină, dar lucrurile s-au cam schimbat. Întrebarea mea este următoarea: Dacă facultatea de automatică și calculatoare reprezintă o alegere inspirată. În mare parte sunt bun la matematică, deși fac M2, la clasă lucrez la un nivel puțin mai ridicat, nu cred că ar fi mari probleme legate de admitere și implicit de nivelul meu de adaptare. Informatică am făcut mai mult în a 9-a si a 10-a, dar oricum în a 12-a o să mă pun serios pe învățat fiind singurul din clasă, orele de informatică sunt libere să fac cu profesorul de la clasă pentru recuperarea cunoștințelor. Fizica este totuși un punct slab, deși, uitându-mă în orar, am observat că este o fizică destul de „matematizată”.
   Eu optam pentru Iași respectiv Cluj. Cineva care mă poate ajuta cu un sfat, poate un student sau un proaspăt absolvent care să mă îndrume către un alt profil, date fiind posibilele impedimente legate de matematica și informatică. Mulțumesc anticipat !

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Intelege mai intai diferenta dintre Automatica, Calculatoare si Informatica (3 domenii suficient de diferite). Multiplele discutii de pe aici pe tema asta pot reprezenta un prim pas.

Edited by dani.user, 20 June 2017 - 20:37.


#3
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
De fapt, m-am uitat pe orare și cursurile profilelor. Ținând cont că eu vreau la Calculatoare știu că profilul în sine implică atât parte software (programare) cât și partea hardware (microprocesoare etc). Automatica are ca punct forte fizica, fapt ce nu mă mulțumește, iar Informatica impune deținerea de cunoștințe ceva mai avansate, nu cred că aș face față.
  Calculatoarele și știința informației mi se pare mai potrivit, atât din punct de vedere structural cât și din ceea ce privește cerințele.
Acuma dacă știu greșit aștept ca cineva să mă contrazică..

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Ai zis in sinea ta, presupun, ca impusti doi iepuri deodata. In practica va trebui sa alegi: ori soft ori hardware. Si hardware nu prea se face pe aici.

Edited by neagu_laurentiu, 20 June 2017 - 21:38.


#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dacă vrei în domeniul ăsta, dar liceul nu e pe domeniu, trebuie să tragi tare de unul singur. Te vei bate cu oameni care au făcut domeniul ăsta pe pîine, începînd cu clasa a 9-a.

Dacă fizica ți se pare o problemă atunci uită de specializările de gen "calculatoare" sau "automatică" care presupun "hard" căci "hardul" este o formă de... fizică !
Și în acest caz rămîn secțiile de matematică-informatică, care te duc în lumea exclusivă a softului.

Se spune că la facultate e ușor să intri dar e greu să termini. Dacă tu crezi că vei avea probleme și cu intratul - o să ai probleme MULT mai mari cu terminatul. Materia de liceu e floare la ureche față de materia din facultate (ca densitate și ca pretenții).

#6
pesteauriu

pesteauriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.05.2017
pai multi cred ca au probleme cu intratul cand de fapt e vorba doar de stres

#7
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 SpeedyDucu, on 20 iunie 2017 - 20:30, said:

Sunt la profilul științe ale naturii, în clasa a 9-a doream medicină, dar lucrurile s-au cam schimbat.

Orice facultate publica lista de sibiecte+indicatii de rezolvare pe mai multi ani.
http://www.mateinfo....olvari-complete

http://mate.info.ro/...-fizica-f1.html

Edited by RomeoM, 24 June 2017 - 19:38.


#8
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015

 XON-XOFF, on 24 iunie 2017 - 10:27, said:

Dacă vrei în domeniul ăsta, dar liceul nu e pe domeniu, trebuie să tragi tare de unul singur. Te vei bate cu oameni care au făcut domeniul ăsta pe pîine, începînd cu clasa a 9-a.

Dacă fizica ți se pare o problemă atunci uită de specializările de gen "calculatoare" sau "automatică" care presupun "hard" căci "hardul" este o formă de... fizică !
Și în acest caz rămîn secțiile de matematică-informatică, care te duc în lumea exclusivă a softului.

Se spune că la facultate e ușor să intri dar e greu să termini. Dacă tu crezi că vei avea probleme și cu intratul - o să ai probleme MULT mai mari cu terminatul. Materia de liceu e floare la ureche față de materia din facultate (ca densitate și ca pretenții).
Mulțumesc, primul răspuns ontopic de până acum. La matematică mă descurc, de asta căutam să mă duc la acest profil, admiterea fiind doar la matematică, iar fizica nefiind chiar ce am învățat la școală. pare o fizică matematizată, unde pot deduce anumite formule etc. Acum sincer să fiu la fizică am făcut și multe capitole care nu m-au atras (optică, termodinamică), dar probabil ceva ce ține de sisteme și microprocesoare și care să fie inter conectate cu un soft sună mult mai bine pentru mine. Eu pe asta mă bazam, pe interesul pe care l-aș fi arătat pentru aceste capitole o dată ce aș fi înțeles ce o să fac. Nu cred că o să am probleme să intru, mai ales că o să mă apuc serios de lucrat ceva peste nivelul meu actual, pentru a mai recupera din golurile pe care le-am acumulat lucrând pentru M2, nu pentru M1.
Nu știu, sincer, eu pe asta mă bazez, vorba aia, nu faci chiar tot ce îți place în viață, presupun că trebuie să fiu atent și cu fizica. Mulțumesc de răspuns !

#9
pesteauriu

pesteauriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.05.2017
acum poate gresesc eu, insa tin minte ca atunci cand niste colegi au dat simulare pt automatica la upb aveau si optiunea de M2.Nu stiu insa daca la nivelul matematic se referea.

si vezi ca pe aceiasi linie ai si cti din cadrul universitatii, unde se face ceva mai multa programare.

#10
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 SpeedyDucu, on 20 iunie 2017 - 21:27, said:

Automatica are ca punct forte fizica, fapt ce nu mă mulțumește,
Nu. Fizica e doar o materie. De ex. la UPB doar in anul I ai. Grosul e electronica/electrotehnica, ceva informatica si matematica: http://acs.pub.ro/educatie/licenta/

Intamplator, chiar se gasesc ceva joburi: https://www.bestjobs...atist&location=

 neagu_laurentiu, on 20 iunie 2017 - 21:36, said:

Si hardware nu prea se face pe aici.
UE e mare. :)

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa ca restul ingineriilor care nu au fizica in denumire tot pe ea se bazeaza sau au acelasi stil daca vrei.
E mare dar nu mai mare ca piata software.

#12
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
M-am uitat pe materialele de pe site-ul acela si, pentru cei care citesc topicul, desi nu mai faci fizica in anul 1, electronica din anul 2 reprezinta o continuare a electricii, cu scheme a unor circuite si siteme. Deci in mare parte matematica si fizica, daca nu esti stapan pe una din ele o sa ai o viata grea. Ramane sa ma uit in continuare si la alte profile cu materiile aferente si o sa iau o decizie. Multumesc pentru sfaturi.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Toata Politehnica are la baza fizica, matematica, chimie. Doar vorbim de inginerie. Daca vrei numai software atunci poti scapa de fizica (nu si matematica) iar optiunea e Informatica.

Edited by neagu_laurentiu, 04 July 2017 - 13:43.


#14
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
Da, dar din ce am mai vorbit cu unii prieteni, am inteles ca desi materia este aceeasi, la Politehnica este mult mai greu, imi pare rau ca nu am gasit materiale de la Universitate din Iasi, nu de la Politehnica, de la Poli am gasit materialele de la Bucuresti si este destul de greu, intrebarea mea pentru cei mai experimentati: La Universitate, fata de Politehnica, credeti ca ar fi mai usor, desi materia este aceeasi? Stiu ca intrebarea suna cum suna, doar ca in viata e bine sa ti se mai spuna si „ca la proști”. Multumesc pentru explicatii. Posted Image

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
La UniBuc/FMI la specializarea Tehnologia Informatiei? Fiind aceeasi materie atunci depinde doar de profesor cum noteaza insa nu trece nimeni ca gasca prin apa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate