Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Credit pentru tineri

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014
De ceva vreme mi s-a ivit o oportunitate sa ma mut din localitatea actuala, insa nu am pus nimic deoparte in ultima perioada, iar realocarea ar fi destul de grea. Ma refer la faptul ca voi avea nevoie de o chirie, garantie la chirie, plus celelalte cheltuieli care mai pot interveni in momentul mutarii mele.

Nu am nevoie de o suma mare, 4000 de lei mi-ar ajunge.

Ideea este alta, lucrez part-time in momentul de fata, 850 de lei (declarati net in contract + alte bonusuri care nu sunt, din pacate), 5 luni la actualul loc de munca, iar in campul muncii aproximativ 1 an si 8 luni. Varsta este primul lucru care ma dezavantajeaza, am 21 de ani, necasatorit, fara proprietati, bla, bla-uri care se mai cer atunci cand se face scorring-ul la banca.

Am incercat sa iau credit de la Unicredit, BRD si CEC, acestea aveau aparent cele mai joase "cerinte". Chiar daca aparent conform conditiilor indeplinesc totul, in urma aplicatiei de credit nu am reusit sa accesez creditul.

Cunoasteti cumva o alta institutie care ar putea da credit aproape la orcine, dar totusi sa nu aiba dobanzi care au 3 zerouri?

#2
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

 Diosoid, on 20 iunie 2017 - 19:24, said:

De ceva vreme mi s-a ivit o oportunitate sa ma mut din localitatea actuala, insa nu am pus nimic deoparte in ultima perioada, iar realocarea ar fi destul de grea. Ma refer la faptul ca voi avea nevoie de o chirie, garantie la chirie, plus celelalte cheltuieli care mai pot interveni in momentul mutarii mele.

Nu am nevoie de o suma mare, 4000 de lei mi-ar ajunge.

Ideea este alta, lucrez part-time in momentul de fata, 850 de lei (declarati net in contract + alte bonusuri care nu sunt, din pacate), 5 luni la actualul loc de munca, iar in campul muncii aproximativ 1 an si 8 luni. Varsta este primul lucru care ma dezavantajeaza, am 21 de ani, necasatorit, fara proprietati, bla, bla-uri care se mai cer atunci cand se face scorring-ul la banca.

Am incercat sa iau credit de la Unicredit, BRD si CEC, acestea aveau aparent cele mai joase "cerinte". Chiar daca aparent conform conditiilor indeplinesc totul, in urma aplicatiei de credit nu am reusit sa accesez creditul.

Cunoasteti cumva o alta institutie care ar putea da credit aproape la orcine, dar totusi sa nu aiba dobanzi care au 3 zerouri?
Nu sunt mai permisivi aia de la Provident si Icredit si nu mai stiu care?

#3
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014

 Shahara, on 20 iunie 2017 - 19:37, said:

Nu sunt mai permisivi aia de la Provident si Icredit si nu mai stiu care?

Provident imi cere un act care demonstreaza rezidenta mea actuala, iar in momentul de fata nu le pot oferi asa ceva.

La iCredit sunt niste dobanzi uriase, spre exemplu, la suma de 4000 de lei, ar fi o rata de 414 lei, pe saptamana, ceea ce e urias. (timp de 14 saptamani)

Edited by Diosoid, 20 June 2017 - 19:42.


#4
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

 Diosoid, on 20 iunie 2017 - 19:42, said:

Provident imi cere un act care demonstreaza rezidenta mea actuala, iar in momentul de fata nu le pot oferi asa ceva.

La iCredit sunt niste dobanzi uriase, spre exemplu, la suma de 4000 de lei, ar fi o rata de 414 lei, pe saptamana, ceea ce e urias. (timp de 14 saptamani)
Imi pare rau dar nu cred ca vei avea posibilitatea unui credit... ai incercat la toate bancile? (incearca la banca la care ti se vireaza salariul... s-ar putea sa te ajute)

#5
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014

 Shahara, on 20 iunie 2017 - 19:45, said:

Imi pare rau dar nu cred ca vei avea posibilitatea unui credit... ai incercat la toate bancile? (incearca la banca la care ti se vireaza salariul... s-ar putea sa te ajute)

Ar mai fi ceva credit de la BRD, dar una scrie pe site, alta spun cei din call-center, iar alta spun cei din agentii, adevarul nu stiu unde este.

Salariul mi se vireaza la ING, acolo fac toate tranzactiile, se vede clar ca am un rulaj net superior salariului, insa venitul minim acceptat de catre ei dupa ce se face interogarea la ANAF este de 1000 de lei.

#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Poti lua un telefon sau ceva in rate fara dobanda apoi sa-l vinzi sigilat si faci rost de bani. Cred ca ar merge, nu am incercat. :))

Sau poti imprumuta de la prieteni.

#7
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014

 A-d-r-i-a-n, on 20 iunie 2017 - 19:47, said:

Poti lua un telefon sau ceva in rate fara dobanda apoi sa-l vinzi sigilat si faci rost de bani. Cred ca ar merge, nu am incercat. Posted Image)

Sau poti imprumuta de la prieteni.

Buna varianta :))

Nu as dori sa ma complic cu prietenii, as prefera sa ma descurc singur, chiar daca stiu ca platesc dobanda..

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
OFF
Ce telefon se revinde cu 4.000?

ON
Oportunitatea aia nu poate contribui măcar parțial la cheltuielile de relocare? Dacă nu ca bonus, poate cu rețineri ulterioare din venituri?

#9
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014

 radunic, on 20 iunie 2017 - 19:51, said:

OFF
Ce telefon se revinde cu 4.000?

ON
Oportunitatea aia nu poate contribui măcar parțial la cheltuielile de relocare? Dacă nu ca bonus, poate cu rețineri ulterioare din venituri?
Oportunitatea imi va oferi un salariu mai mare inca de la inceput, dat din pricina faptului ca ma mut, insa nu voi avea ceva bonus la inceputul activitatii.

#10
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Teoretic un credit de nevoi personale pe termen de 5 ani ar fi solutia potrivita pentru nevoia ta. Presupun ca nu ai varianta de a obtine aceasta suma de la parinti/rude...

O prima idee ar fi sa scazi suma solicitata, ar trebui sa fie mai usor sa iei 3000 lei si sa incerci sa economisesti diferenta.

A doua idee ar fi sa ceri o prima de instalare la noul loc de munca. Din cate stiu se ofera pana la un salariu prima de instalare in cazuri ca al tau. Problema este ca ei se vor teme ca tu nu vei ramane sau nu vei indeplini criteriile lor, dar ar trebui sa incerci. Poate obtii 1000-2000.
A treia idee ar fi sa incerci sa te lipesti temporar de cineva care are chirie, sau primeste in gazda, macar acolo nu mai trebuie data garantia. In plus, desi conditiile vor fi mai proaste la inceput, va costa mai putin si vei economisi bani ca sa te poti muta singur in chirie.

#11
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014

 yndy, on 20 iunie 2017 - 19:54, said:

Teoretic un credit de nevoi personale pe termen de 5 ani ar fi solutia potrivita pentru nevoia ta. Presupun ca nu ai varianta de a obtine aceasta suma de la parinti/rude...

O prima idee ar fi sa scazi suma solicitata, ar trebui sa fie mai usor sa iei 3000 lei si sa incerci sa economisesti diferenta.

A doua idee ar fi sa ceri o prima de instalare la noul loc de munca. Din cate stiu se ofera pana la un salariu prima de instalare in cazuri ca al tau. Problema este ca ei se vor teme ca tu nu vei ramane sau nu vei indeplini criteriile lor, dar ar trebui sa incerci. Poate obtii 1000-2000.
A treia idee ar fi sa incerci sa te lipesti temporar de cineva care are chirie, sau primeste in gazda, macar acolo nu mai trebuie data garantia. In plus, desi conditiile vor fi mai proaste la inceput, va costa mai putin si vei economisi bani ca sa te poti muta singur in chirie.

Din pacate nu am posibilitatea sa obtin de la noul angajator o prima acum, la inceput. Daca nu reusesc, probabil aceea va fi cea mai buna varianta, sa inchiriez o camera cu o suma mai mica, iar ulterior, peste o luna sau doua sa ma mut de unul singur. Am vazut ca sunt cateva oferte modice pe OLX.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Discuta cu angajatorul nou

#13
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
Ai incercat la Case de Ajutor Reciproc? Daca mai cunosti si pe cineva deja inscris, care te poate recomanda / poate gira pentru tine...
Intereseaza-te ce CAR-uri ai prin zona si pune mana pe telefon! Succes!

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
La noul job cat primesti in mana ?

Daca nu e macar 2000lei stai cuminte, de fapt macar 2500..

Edited by sirgoofy, 20 June 2017 - 21:27.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 sirgoofy, on 20 iunie 2017 - 21:23, said:

La noul job cat primesti in mana ?

Daca nu e macar 2000lei stai cuminte, de fapt macar 2500..
Ar fi tare fain să ne oprim din dat sfaturi imbecile, care nici măcar nu ne sunt cerute.
Nu ai idee despre noul oraș în care se mută, nu ai idee despre domeniul de activitate și nici despre oportunitățile care îi pot apărea în cale în noul oraș.
Și cu toate astea te arunci cu un sfat categoric și absolut. Inutil și total... "defect".


Diosoid, pentru început te poți muta într-o cameră în gazdă (vei sta cu proprietarul) sau într-o garsonieră mică rău (poate cât dormitorul tău - în care intră și bucătăria și WC-ul) până prinzi puțin cheag.

Și... multă baftă!

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Eu cred ca tu nu ai gasit nimic si vrei doar sa incerci sa te muti
Nici tu nu ti-ai acorda credit, nu inteleg ce pretentii ai lde la banci

Eu mi-as cauta de lucru si as vorbi cu seful cand te intreaba de cand poti sa incepi?
2-3000 lei e o nimica toata pentru firma daca intr-adevar te vrea.
Alaturi de asta nu pot sa cred cat de usor vor tinerii sa se indatoreze FARA sa poata plati inapoi suma imprumutata.
Asta e incinstienta

#17
kevin79

kevin79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.09.2013
eu am o alta propunere, recunosc ca e dintr-o carte, dar s-ar putea sa mearga:
uita-te in agenda tel. si din toate contactele gaseste 10 "prieteni" care sa-ti imprumute fiecare 100 Euro.
s-ar putea sa reusesti sa strangi suma necesara!

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 kevin79, on 21 iunie 2017 - 10:50, said:

eu am o alta propunere, recunosc ca e dintr-o carte, dar s-ar putea sa mearga:
uita-te in agenda tel. si din toate contactele gaseste 10 "prieteni" care sa-ti imprumute fiecare 100 Euro.
s-ar putea sa reusesti sa strangi suma necesara!

Un mod sigur de a-ti subtia numarul de "prieteni"

Din '98 nu mai imprumut bani.
Atunci un "prieten" isi tinea banii la dobanda mare la banca si cu banii imprumutati de mine facea afaceri.

Am mai DAT $1,000 unui fost prieten.
El mi-a cerut imprumut. I-am dat acum 2 ani, considerati fiind, pierduti
Si n-am gresit.
I-am dat pentru ca in trecut m-a ajutat cu o treaba.
E si el dincolo de granita prietenilor acum.

Daca vreti sa nu mai vedeti banii, imprumutati-i si pierdeti si banii si prietenii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate