Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum inalt un Citroen C1 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Ma refeream la stabilitate fara inaltatoare...am fost putin cam zgarcit cu cuvintele. Cu cat anvelopa e mai lata cu atat masina e mai stabila
Daca pui inaltatoare atunci maresti si talonul.

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 vladdy99, on 20 iunie 2017 - 20:45, said:

Culmea e ca bordura e tesita deja de la mama ei, insa harjaie toba. Si da, din laterala se ataca.
Oricum vine vremea altor cauciucuri. O sa vad daca se poate trece la rar 60.

Si da, atata geometrie mai stiu si eu. acel 5 e in jos si celalat 5 e in interiorul masinii Posted Image . De aici si problema...
Harsaie la coborare? Incearca sa cobori f incet folosind frana de mana.

Daca problema e pe spate ii poti mari f usor garda cu cativa cm punand un distantier la arc. Pe fata e putin mai complicat ca si manopera plus ca o sa iti strici si unghiul de cadere al rotii (o sa tocesti mai repede gumele plus ca e posibil sa scada si aderenta).

Edited by underb, 20 June 2017 - 22:11.


#21
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Scuze, nu m-am putut abtine. :lol:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JdqQJ6-2UAA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by baliosss, 21 June 2017 - 02:37.


#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pune o bucata de scandura de 30 cm in portbagaj. Cand cobori de pe bordura aia sau cand urci, o pui langa bordura si urci cu roata pe ea. E ca si cum ai inalta masina cu 3 cm Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 21 June 2017 - 16:06.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
daca ar fi in romania cu 50lei spaga ii fac aia de la drumuri parcare in toata regula...

#24
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
1. https://www.spaccer....citroen/c1.html destul de scump dar exista cu siguranta astfel de solutii la preturi mai convenabile insa trebuie studiat bine pentru ca ai si dezavantaje.

2. Mergi la o reprezentanta Citroen sa ii intrebi ce masuri de jante/cauciucuri au fost omologate pentru masina ta, probabil difera in functie de motorizare si an fabricatie.

3. Metoda "scandura" sau "amenajarea" bordurii in locul de parcare.

#25
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 arg, on 21 iunie 2017 - 16:11, said:

daca ar fi in romania cu 50lei spaga ii fac aia de la drumuri parcare in toata regula...
Constanta. Eterna si fascinanta Romanie ,)

 baliosss, on 21 iunie 2017 - 02:36, said:

Scuze, nu m-am putut abtine. Posted Image
Cam asa ceva ,)

 underb, on 20 iunie 2017 - 22:10, said:

Daca problema e pe spate ii poti mari f usor garda cu cativa cm punand un distantier la arc.
Posted Image

 florinppv, on 21 iunie 2017 - 16:53, said:

1. https://www.spaccer....citroen/c1.html destul de scump dar exista cu siguranta astfel de solutii la preturi mai convenabile insa trebuie studiat bine pentru ca ai si dezavantaje.

2. Mergi la o reprezentanta Citroen sa ii intrebi ce masuri de jante/cauciucuri au fost omologate pentru masina ta, probabil difera in functie de motorizare si an fabricatie.

3. Metoda "scandura" sau "amenajarea" bordurii in locul de parcare.
1. Misto de tot ideea, insa raman la distantier arc spate,  mult mai simplu si mai ieftin.
2. Din ce am gasit pe nete, nu difera. Aceiaisi burburuza...
3. Ete fas, ce mai urmeaza, sa o iau la subtioara ?

Deci pana la urma astea sunt solutiile:
1. Cauciuce o idee mai mari (165/60), inscrise la rar.
2. Distantier la arcurile din spate.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 vladdy99, on 22 iunie 2017 - 08:54, said:

Constanta. Eterna si fascinanta Romanie ,)
mmmmm, "Locație: Gävleborg" ???, a ramas din greseala...

#27
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 arg, on 22 iunie 2017 - 12:09, said:

mmmmm, "Locație: Gävleborg" ???, a ramas din greseala...

 vladdy99, on 20 iunie 2017 - 18:30, said:

Am in familie un C1 care are probleme mari in a lua o simpla bordura (locurile de parcare de la bloc sunt pe un trotuar de aprox 6-7 m latime....).

Vezi, asta se intampla cand scrii doar de dragul de a scrie!

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
deci nu tu ai problema cu masina, ei bine atunci roaga persona care harjaie pe burta masina aia sa invete sa urce bordura sau eventual sa gasesca alt loc pentru parcat masina, sau macar alt loc pe unde sa urce bordura.
alta solutie eleganta e cu cerere la primarie pentru creat loc de parcare platit si atunci trebuie sa se ocupe ei de acces.

Edited by arg, 22 June 2017 - 14:39.


#29
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 arg, on 22 iunie 2017 - 14:37, said:

deci nu tu ai problema cu masina, ei bine atunci roaga persona care harjaie pe burta masina aia sa invete sa urce bordura sau eventual sa gasesca alt loc pentru parcat masina, sau macar alt loc pe unde sa urce bordura.

 arg, on 22 iunie 2017 - 14:37, said:

alta solutie eleganta e cu cerere la primarie pentru creat loc de parcare platit si atunci trebuie sa se ocupe ei de acces.
Nu suntem in poiana! Esti la a 4'a postare fara un sfat concret. Si pamantul este rotund, nu inseamna ca il putem face plat.

Permite-mi sa iti raspund printr-o intrebare:
Ai cea mai mica idee ce inseamna sa gasesti un loc de parcare intru-un cartier de blocuri ?
Si da, a fost o vreme in care era si un loc platit, si intodeauna ocupat....

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
hi hi, da stiu, locuri de parcare intre blocuri de 10etaje, gasesti un loc liber la 1.5km de casa (cazul fericit).
parcarea pe locul platit al altuia costa 1.500-2.500lei in 10-15minute.
https://forum.softpe...ocul-vecinului/

decat sa distugi masina cu solutii improvizate e mai simplu sa cauti o solutie eleganta.
cere la primarie pentru locul de parcare ai facut? cere de atribuire si cere de creare loc parcare?

eu am vb cu vecinii mei si toti ziceau ca au facut cereri si ca nu mai sunt locuri bla bla, si cand colo la adp sector 1 erau cateva locuri libere in capul blocului...

Edited by arg, 22 June 2017 - 14:54.


#31
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Da, oamenii au preferat sa renunte decat sa isi puna tot cartierul in cap. (Nu unul prea prietenos ....)

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
nu e chiar asa, gandeste-te cum e iarna cand te chinui sa scoti masina din 1m zapada si cand vi gasesti vecinul pe locul tau curatat.

eu stau in zona de blocuri de 4 etaje aerisita si unde inca sunt multe spatii unde se poate parca, dar ce mai nasol mi se pare iarna.

Edited by arg, 22 June 2017 - 14:59.


#33
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Gandeste ca oamenii chiar  au ramas fara radiator si baterie la o dacie parcata chiar in fata un gherete de paznic! Asta e Esterna si Fascinanta Romanie ,)

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Noi am ramas in timpul zilei fara parbriz, ne miram de ce e asa curat, pana am vazut pe jos chederul taiat....

Edited by arg, 22 June 2017 - 15:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate