Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

4 comenzi ebay, nu a ajuns niciuna.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Buna seara :)

In data de 17 aprilie am dat 4 comenzi de pe ebay, una in jur de 7$, iar celelate in jur de 2$, toate cu transport gratuit. Ultima data de primire era 14 iunie, la toate comenzile. Verific cutia postala de peste o luna, insa nu am primit niciun aviz. Pentru doua dintre comenzi am primit cod tracking, insa nici unul nu a functionat.
Am deschis pentru fiecare comanda cazuri pe ebay, si am primit banii pe produse de la comercianti inapoi. Incerc insa sa imi dau seama de ce nu a ajuns nici macar o comanda. Se poate ca articolele sa fi ajuns(si plecat inapoi) si eu sa nu fi primit aviz ? Nu am fost la posta sa intreb, deoarece din cate stiu ar trebui sa primesc aviz in cutia postala.
As cumpara iarasi ceva de pe ebay, si nu stiu daca mai are rost sa incerc Posted Image

#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
baga aici codul de tracking

#3
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
Eu am cumparat acum cateva luni si mi-au pierdut si mie un colet (au trimis din nou si a ajuns)
Daca au fost colete mici nu e exclus chiar sa se fi pierdut pe vapor ;).
Totusi poti verifica si la posta pentru a fi sigur.

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
China sau spatiul extracomunitar?

Daca da, nimic iesit din comun, mai asteapta...

#5
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Comenzile vin din China probabil ("Economy Shipping from China/Hong Kong/Taiwan to worldwide").
Coduri tracking: HK694498438PY si 8000131496439 . Daca ma duc la posta, pot sa imi zica daca coletele au ajuns si au plecat, sau daca nici nu au ajuns vreodata ?

#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Daca vanzatorul e din China si ai luat ceva de mici dimensiuni sigur ti le-a trimis prin China Post Small Packet, si dureaza cam 60 de zile pana le primesti.

#7
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Ai rabdare. Anul trecut am comandat vreo 5 pachete, anul asta vreo 10, toate intre 1 si 10 USD. Toate au venit, in interval de 5-10 saptamani.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Am patit cu unele pachete sa ajunga abia dupa 3 luni si ceva.

#9
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012

 A-d-r-i-a-n, on 20 iunie 2017 - 18:06, said:

Daca vanzatorul e din China si ai luat ceva de mici dimensiuni sigur ti le-a trimis prin China Post Small Packet, si dureaza cam 60 de zile pana le primesti.

Obiectele comandate au toate in jur de 10x10x2cm, deci sunt de mici dimensiuni.

#10
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 pragnaed, on 20 iunie 2017 - 18:09, said:


Obiectele comandate au toate in jur de 10x10x2cm, deci sunt de mici dimensiuni.
Cand mai comanzi ceva din China, vezi daca vanzatorul ti le poate trimite prin China Post Registered Air Mail contra cost. Prin posta asta dureaza 3-4 saptamani transportul.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ei8ht, on 20 iunie 2017 - 17:50, said:

baga aici codul de tracking

De parca softpedia are tracking code.

#12
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
nu am gasit transportator pentru acest cod: HK694498438PY

stie cineva?

#13
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
O sa intreb zilele urmatoare si la posta. Unde se ma duc(mai intai), la OP cu vama, sau la cel unde imi ajung de obicei coletele interne ?
Si inca ceva, daca tot sunt in tema, ce trebuie sa prezint in afara de aviz(daca or veni) cand ma duc sa ridic coletul ? Am inteles ca ar fi nevoie si de o factura?

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 pragnaed, on 20 iunie 2017 - 17:47, said:

Buna seara Posted Image

In data de 17 aprilie am dat 4 comenzi de pe ebay, una in jur de 7$, iar celelate in jur de 2$, toate cu transport gratuit. Ultima data de primire era 14 iunie, la toate comenzile. Verific cutia postala de peste o luna, insa nu am primit niciun aviz. Pentru doua dintre comenzi am primit cod tracking, insa nici unul nu a functionat.
Am deschis pentru fiecare comanda cazuri pe ebay, si am primit banii pe produse de la comercianti inapoi. Incerc insa sa imi dau seama de ce nu a ajuns nici macar o comanda. Se poate ca articolele sa fi ajuns(si plecat inapoi) si eu sa nu fi primit aviz ? Nu am fost la posta sa intreb, deoarece din cate stiu ar trebui sa primesc aviz in cutia postala.
As cumpara iarasi ceva de pe ebay, si nu stiu daca mai are rost sa incerc Posted Image
de pe ebay.com sau ebay.co.uk ?

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce importanta are, daca e UK, sau com, daca pachetul vine din China, sau HK?
Vezi la posta de cartier, dar si la cea vamala, ca nu se stie unde a ajuns, daca a ajuns. Cu avizele, iar nu se stie, unele ajung mai greu decat coletul din China, altele deloc, depinde si cat de lenes e postasul din zona.

#16
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Coletele ce vin din Asia te duci la oficiul postal vamal cu buletinul.

#17
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007
Anul trecut prin Noiembrie am facut doua comenzi la interval de o saptamana. Au venit amandoua la sfarsitul lui Aprile.

#18
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
pe cei de la posta romana ii doare fix in cot daca nu au tracking.
Chinezul meu zice:
BJ14915595263092 Shipment Details
Electronic information,receive--07-Apr-2017 06:05 PM
Small package Center, receive--07-Apr-2017 08:05 PM
Parcel centre,sealing--07-Apr-2017 11:05 PM
Small package Center, left--08-Apr-2017 12:38 AM
Exchange Bureau, have been exported to open--09-Apr-2017 08:38 AM
Exchange Bureau, have been exported directly--10-Apr-2017 02:42 AM
Transit Center,left hand navigation--10-Apr-2017 08:15 AM
ROMANIA, Arrived --22-Apr-2017 08:15 AM
ROMANIA, the transfer of customs-- 22-Apr-2017 11:55 AM


posta romana, la o luna dupa reclamatia depusa in 18 MAI (adica pe 15 IUNIE)
Referitor la reclamatia dvs. privind neajungerea la destinatie a unui  pachet mic simplu care v-a fost expediat din China, nr.BJ14915595263092, va informam ca aceasta trimitere postala se incadreaza in categoria trimiterilor simple de corespondenta care circula neinregistrate atat in documentele postale ce insotesc expeditiile din tara de origine pana in tara de destinatie, cat si in sistemele informatice de urmarire specifice. Numarul precizat de catre dvs. este valid numai pe teritoriul tarii de origine.
Din aceasta cauza nu se pot efectua cercetari, in situatia in care sunt semnalate nereguli privind aceasta categorie de trimiteri postale ( respectiv, neajungerea la destinatie, deteriorare sau contint lipsa). De asemenea, in conformitate cu reglementarile postale internationale dupa care opereaza si  Posta Romana, pentru aceste trimiteri postale nu se acorda despagubiri.
Mentionam ca acest  numar de inregistrare furnizat de dvs.,  atribuit de operatorul postal origine nu  corespunde standardelor internationale adoptate si de Posta Romana, privind etichetarea trimiterilor postale internationale inregistrate, respectiv colete postale si trimiteri recomandate.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate