Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Durere laba picior

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Eu am spus ca doare pentru un motiv. Creierul te anunta ca e vremea de o pauza pentru refacere.
Tu poti sa nu ma crezi.

Deducerile tale-s proaste

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vezi daca nu citesti tot , era vorba de pantofi sport nepotriviti ...
Mai citeste o data de doua ori de 7 ori poate poate asimilezi mai bine informatia data .

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBaxon, on 20 iunie 2017 - 20:06, said:

Vezi daca nu citesti tot , era vorba de pantofi sport nepotriviti ...
Mai citeste o data de doua ori de 7 ori poate poate asimilezi mai bine informatia data .

Sigur?
Nu era vorba de medicament?

Tu ce intelegi?

View PostBaxon, on 20 iunie 2017 - 19:34, said:

preventiv baga un brufen de 400

Iti propun sa iti muti atentia de la mine.
E mai bine, nu am pretentia sa iti pot schimba parerile, ;)

#22
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
Si cum ar trebui sa fie talpa unor paantofi sport? Sa fie plana? Sa aiba "gaura" pentru calcai si degetele din fata? Sa se muleze pe talpa piciorului ?

View Postrosix, on 20 iunie 2017 - 19:54, said:


Nu toti sunt originali, depinde de unde i-ai luat. Eu am unii care ma tin de 10 ani si abia acum au inceput sa apara deformari in talpa interioara.  Poti pune o taloneta de calcai (numai pe zona calcai) ca sa ridici un pic piciorul. Numai talonete rigide din spuma, exclus cele din materiale moi sau gel care permit tot felul de miscari aiurea (nedorite) ale calcaiului in timpul mersului.

Nu lua ibuprofen / ketonal (pastile) decat in cazuri limita - gen, nu mai poti sa calci deloc pe picior, sau nu mai poti dormi noaptea de durere. In rest, scufunda piciorul in niste apa un pic mai fierbinte (la nivel suportabil) in care ai adaugat o lingura de sare, apoi aplica Clafen gel pe piciorul uscat, pe toata zona. In 2-3 zile ar trebui sa-ti treaca dar nu te apuca de sport mai devreme de o saptamana si cauta alti pantofi sport.
I-am luat de la emag, nu cred ca se injosesc ei incat sa bage ceva fake, mai ales la asemenea firme

Edited by Surtur, 20 June 2017 - 21:31.


#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSurtur, on 20 iunie 2017 - 21:33, said:

Si cum ar trebui sa fie talpa unor paantofi sport? Sa fie plana? Sa aiba "gaura" pentru calcai si degetele din fata? Sa se muleze pe talpa piciorului ?

Talpa interioara a pantofului sport de alergare trebuie sa fie plana si ferma, respectiv piciorul sa aiba sustinere solida (exclus spume "memory" sau alte facaturi care se potrivesc mai degraba la mersul pe jos sau gimnastica / stretching). Talpa exterioara trebuie sa fie solida, groasa, usor flexibila si sa aiba ceva intarituri pentru asfalt (pantofii sport de brand au asa ceva). Daca ai posibilitatea, mergi in mag Sport Guru de la bd Unirii (Piata Alba Iulia) si uita-te in special la Mizuno cum sunt construiti in zona calcaiului (poti da o cautare si pe net sa vezi) tocmai ca sa ofere o sustinere puternica pe calcai in timpul alergarii si articulatiile sa fie mai putin solicitate.

Nu am incredere in incaltamintea comercializata de Emag - e un depozit de chinezarii (nu ca n-ar fi si unele produse bune). In general pantofii sport trebuie sa te incalti cu ei ca sa vezi daca ti se potrivesc. Poti sa incerci si in Hervis si Decathlon - se mai gaseste uneori incaltaminte decenta, desi grosul marfii e pentru tot poporul.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSurtur, on 20 iunie 2017 - 21:33, said:

Si cum ar trebui sa fie talpa unor paantofi sport? Sa fie plana? Sa aiba "gaura" pentru calcai si degetele din fata? Sa se muleze pe talpa piciorului ?

Daca durerea a inceput imediat dupa utilizarea lor..., poti sa faci si tu o legatura?
Feicare om e diferit. Nu trebuie neaparat ca pantofii sa fie gresit proiectati, Poate se aplica la tine si la ceva zeci oameni din cateva miliarde.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSurtur, on 20 iunie 2017 - 16:54, said:

romana ? Posted Image)


View PostSurtur, on 20 iunie 2017 - 16:47, said:

nu stiu cum se numeste acea parte a labii piciorului


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.rasfoiesc...rii-de-st12.php

Attached File  image021.png   98.03K   6 downloads

este fascia plantara fortata, trece in cateva luni cu pantofi potriviti si mers prin casa descult cat mai mult.
este foarte important sa nu strangi sireturile, sa lasi piciorul mai liber

vezi sa nu ai obiceiul sa calci pe trepte la jumatata talpii si/sau pe prag, pentru ca i-ti lasi toata greutatea pe ligamentul ala si nu-i place.

Edited by arg, 21 June 2017 - 08:45.


#27
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Multi "sportivi" trec peste incalzire, un sportiv adevarat face incalzire cel putin o ora inainte de activitatea sportiva propriuzisa.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
baietii fac incalzirea cu o bere

#29
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

View Postadisz, on 21 iunie 2017 - 08:36, said:

a fost scris in graba... imi cer scuze :)) labei*

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate