Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Durere laba picior

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
Buna ziua!
De vreo saptamana ma doare laba piciorului si eu cred ca am facut vreo inflamatie ceva la os, nu stiu cum se numeste acea parte a labii piciorului asa ca voi atasa o poza pe care am gasit-o pe internet si voi incercui exact zona care consider eu ca e de vina. Ma doare in timpul mersului cand se indoaie piciorul si astazi am simtit acolo ca si cum s-ar sfarama ceva si la ce am gasit pe net nici nu vreau sa ma gandesc de asta am si postat aici problema Posted Image
Tin sa precizez ca sunt alergator (alerg cativa km in fiecare zi) iar in ultimele 2 saptamani am mers in fiecare destul de mult(mai mult decat de obicei).
Ce credeti ca ar putea fi ?
Attached File  2420.jpg   56.02K   57 downloads

Edited by Surtur, 20 June 2017 - 16:48.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mai degraba fasciita plantara?

#3
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

View Postcolombo2003, on 20 iunie 2017 - 16:52, said:

Mai degraba fasciita plantara?
romana ? :))

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015
Intindere de ligament...

Trece, renunta la sport o perioada (1 luna, doua)
nu forta

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSurtur, on 20 iunie 2017 - 16:47, said:

Tin sa precizez ca sunt alergator (alerg cativa km in fiecare zi) iar in ultimele 2 saptamani am mers in fiecare destul de mult(mai mult decat de obicei).
Ce credeti ca ar putea fi ?
Attachment 2420.jpg

E o inflamare a articulatiei cauzata de incaltamintea proasta. Ca tratament iti recomand Clafen gel 50mg/g (Diclofenac 5%) iar, daca vrei sa vezi de ce ai probleme uitate-te cu maxim atentie la talpa interioara a pantofului sport (ala cu care ai mers destul de mult) Daca zona calcaiului e usor mai coborata decat zona centrala a talpi (mijlocul talpii, acolo unde piciorul are curbura - unde te doare pe tine) ai aflat cauza. In timpul mersului sau al alergatului, din punct de vedere anatomic, calcaiul trebuie sa fie pozitionat usor mai sus (1-3mm) decat zona de curbura a talpii.  Peste 90% din incaltamine e prost executata in sensul ca relativ repede, talpa coboara in dreptul calcaiului si dinamica corecta de mers sau alergat nu mai e asigurata.

Solutia?  Poti incerca sa pozitionezi o taloneta de calcai strict sub calcaiul cu pricina pentru a-l inalta un pic, cu conditia sa nu te incomodeze la mers. Asta va reduce presiunea pe curbura talpii.

Edited by rosix, 20 June 2017 - 16:56.


#6
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
M am uitat la fasciita, nu ma doare sub calcai, ma doare exact la jumatatea talpii

View Postrosix, on 20 iunie 2017 - 16:55, said:

E o inflamare a articulatiei cauzata de incaltamintea proasta. Ca tratament iti recomand Clafen gel 50mg/g (Diclofenac 5%) iar, daca vrei sa vezi de ce ai probleme uitate-te cu maxim atentie la talpa interioara a pantofului sport (ala cu care ai mers destul de mult) Daca zona calcaiului e usor mai coborata decat zona centrala a talpi (mijlocul talpii, acolo unde piciorul are curbura - unde te doare pe tine) ai aflat cauza. In timpul mersului sau al alergatului, din punct de vedere anatomic, calcaiul trebuie sa fie pozitionat usor mai sus (1-3mm) decat zona de curbura a talpii.  Peste 90% din incaltamine e prost executata in sensul ca relativ repede, talpa coboara in dreptul calcaiului si dinamica corecta de mers sau alergat nu mai e asigurata.

Solutia?  Poti incerca sa pozitionezi o taloneta de calcai strict sub calcaiul cu pricina pentru a-l inalta un pic, cu conditia sa nu te incomodeze la mers. Asta va reduce presiunea pe curbura talpii.
Ce e drept am mers in saptamanile astea cu niste tenisi vai de capul lor dar imi placeau cum aratau si cred ca d-asta, in fiecare zi doar cu tenisi....
Eu urmeaza sa sustin o proba sportiva cam in 2 luni, o sa incerc gelul recomandat.
Chiar acum ma duc sa ma uit si o sa postez daca e asa

UP:Este exact cum ati spus, zona calcaiului este usor coborata fata de zona unde ma doare pe mine

Edited by Surtur, 20 June 2017 - 17:02.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSurtur, on 20 iunie 2017 - 16:58, said:

M am uitat la fasciita, nu ma doare sub calcai, ma doare exact la jumatatea talpii

Pai nu trebuie sa te doara sub calcai, nu ai inteles corect ce am spus. Cand in timpul mersului calcaiul coboara usor sub restul piciorului, te doare fix unde te doare pe tine, pentru ca talpa pantofului exercita o presiune fix pe zona aia de picior... Mai clar de atat nu am cum sa-ti explic.

#8
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

View Postrosix, on 20 iunie 2017 - 17:02, said:


Pai nu trebuie sa te doara sub calcai, nu ai inteles corect ce am spus. Cand in timpul mersului calcaiul coboara usor sub restul piciorului, te doare fix unde te doare pe tine, pentru ca talpa pantofului exercita o presiune fix pe zona aia de picior... Mai clar de atat nu am cum sa-ti explic.
Nu m-am exprimat eu corect cand am zis, am spus ca m-am uitat la pantof si iar talpa este usor coborata in zona calcaiului fata de zona centrala(unde ma doare pe mine)

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fascita doare doar dupa momente de repaus si asta doar cativa pasi , pana se intind fasciile . Dupa ce se incalzesc , nu mai doare decat la efort mare . Este boala de alergator si apare sau de la efort prea mare si  de lunga durata sau de la incaltamnte proasta. Nu este foarte grav , trece , dar este nevoie de cateva luni de menajare a piciorului . Daca ai fascita te doare dimineata la primii pas de iti vine sa te urci pe pereti . Pentru moment , orice ar fi , evita incaltamintea incomoda sau foarte tare . Eventual cumpara niste branturi groase si pune-le in incaltamintea care permite ( de obicei cea cu sireturi ). Este buna o radiografie ( daca este de natura osoasa ) sau un ecograf ( daca sunt lezate tesuturle moi ).
Cauta un medic sportiv .

Edited by JurasikMan, 20 June 2017 - 17:24.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSurtur, on 20 iunie 2017 - 17:11, said:

Nu m-am exprimat eu corect cand am zis, am spus ca m-am uitat la pantof si iar talpa este usor coborata in zona calcaiului fata de zona centrala(unde ma doare pe mine)

Bravo, ai aflat cauza.  Ori bagi ceva sub calcai, ori arunci pantofii... cale de mijloc nu prea exista.

#11
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

View Postrosix, on 20 iunie 2017 - 17:33, said:


Bravo, ai aflat cauza.  Ori bagi ceva sub calcai, ori arunci pantofii... cale de mijloc nu prea exista.
Va multumesc foarte mult de raspunsuri si o sa tin cont, maine ma duc sa iau si crema aia sa ma dau, dupa cum am zis peste 2 luni dau o proba sportiva pentru o admitere si nu pot sa las sportul dar o sa tin cont de sfaturile dumneavoastra si ca sa fac o gluma cautasem pe tot felul de site-uri ce as putea avea iar in final ajunsesem la concluzia ca in scurt nu ma voi mai putea deplasa niciodata la gaseam pe acolo :)))))))

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Iti trece in 2-3 zile de repaos (alimenteaza-te cu proteina si bea un pic mai multa apa ca de obicei). Ideea e ca, daca vrei sa dai probe sportive, sa alergi seara prin parc, etc, etc. trebuie sa investesti intr-o pereche de pantofi sport de alergare mai dichisiti si ceva mai scumpi care sa aiba talpa solida (exclus tenisi, sau alte improvizatii) - Asics, Mizuno, Brooks, (exclus Nike si Adidas - nu au o constructie foarte buna a talpii, pentru alergare, pentru mers pe jos sunt ok). Ia ceva ca lumea - bagi 350-500 lei dar te tin 5-7 ani.

Edited by rosix, 20 June 2017 - 18:07.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015
Lasati medicamentele/cremele, lasati corpul singur sa-si revina. Are capacitatea asta, nu-l invatati lenes.
Daca doare TREBUIE sa te doara.
Nu-ti da Dumnezeu senzatia aia de tampit...

#14
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

View Postrosix, on 20 iunie 2017 - 18:06, said:

Iti trece in 2-3 zile de repaos (alimenteaza-te cu proteina si bea un pic mai multa apa ca de obicei). Ideea e ca, daca vrei sa dai probe sportive, sa alergi seara prin parc, etc, etc. trebuie sa investesti intr-o pereche de pantofi sport de alergare mai dichisiti si ceva mai scumpi care sa aiba talpa solida (exclus tenisi, sau alte improvizatii) - Asics, Mizuno, Brooks, (exclus Nike si Adidas - nu au o constructie foarte buna a talpii, pentru alergare, pentru mers pe jos sunt ok). Ia ceva ca lumea - bagi 350-500 lei dar te tin 5-7 ani.
Am Asics cu gel dar m-am uitat si sunt asa cum ati spus mai sus la mijloc unde e "gaura" sunt ridicati iar la calcai sunt un pic mai lasati. Tin sa precizez ca sunt noi(2 luni)

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La probele practice , preventiv baga un brufen de 400 cu eliberare treptata dar nu pe stomacul gol ; asta " apropo " de ce minuni zice nea tsunnnami mai sus cu Isus si alte balarii ...

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015
Sa stii ca corpul omenesc face minuni, trei sa-l lasi in pace numa'

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSurtur, on 20 iunie 2017 - 19:23, said:

Am Asics cu gel dar m-am uitat si sunt asa cum ati spus mai sus la mijloc unde e "gaura" sunt ridicati iar la calcai sunt un pic mai lasati. Tin sa precizez ca sunt noi(2 luni)

Nu toti sunt originali, depinde de unde i-ai luat. Eu am unii care ma tin de 10 ani si abia acum au inceput sa apara deformari in talpa interioara.  Poti pune o taloneta de calcai (numai pe zona calcai) ca sa ridici un pic piciorul. Numai talonete rigide din spuma, exclus cele din materiale moi sau gel care permit tot felul de miscari aiurea (nedorite) ale calcaiului in timpul mersului.

Nu lua ibuprofen / ketonal (pastile) decat in cazuri limita - gen, nu mai poti sa calci deloc pe picior, sau nu mai poti dormi noaptea de durere. In rest, scufunda piciorul in niste apa un pic mai fierbinte (la nivel suportabil) in care ai adaugat o lingura de sare, apoi aplica Clafen gel pe piciorul uscat, pe toata zona. In 2-3 zile ar trebui sa-ti treaca dar nu te apuca de sport mai devreme de o saptamana si cauta alti pantofi sport.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTsunnnami, on 20 iunie 2017 - 19:54, said:

Sa stii ca, corpul omenesc face minuni, trei sa-l lasi in pace numa'
Pai nu prea are cum sa- " l " lase in pace ca trebuie sa se antreneze ; de aici deduc ca nu ai facut sport in viata ta ... vezi ca la shormerie cand duci mana la gura nu se cheama sport !

Edited by Baxon, 20 June 2017 - 19:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate