Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Casare mașină, radiere din circulație și de la taxe și impozite.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Am mai citit pe aici pe forum dar am ceva neclarități.
Am o dacie ce vreau s-o casez fără să o vînd, pentru a prevenii probleme ulterioare datorate faptului că cel care cumpără sigur nu și-o va înscrie pe numele lui.
În principal am două scopuri de atins în urma acestei casării:
1.scoaterea de la taxe și impozite
2.transferul bonusului acumulat la RCA
După casarea mașinii, într-o lună maxim două, voi cumpăra o altă mașină sh, cel mai probabil înmatriculată RO, pe care o voi înscrie pe numele meu.
Am fost azi la primărie, unde e la mine în comună biroul taxe și impozite, și am întrebat ce variatne am de casare și ce trebuie să aduc la ei, mi s-a zis că o pot duce la fier vechi și vin cu hîrtie de acolo sau, pot face procură la notariat că nu o folosesc și o țin pe terenul meu proprietate, după care îmi dau ei un certificat fiscal și merg șa poliție să o radiez, după care mă întorc la taxe și impozite și o scot din evidențe.
Prin varianta asta rămîn cu ea prin curte, poate fi avantajos să vînd una alta sau poate fi o grijă în plus, nu sunt hotărît dacă adopt varianta asta sau nu.
Ce neclaritate am eu este legat de varianta cu fier vechi/Remat.
Se poate să o duc la un remat și să primesc acel vaucher pe care să-l vînd cuiva interesat să-și ia mașină prin programul rabla? dacă se poate, cum se procedează? Primesc ceva dovadă(voucher) pe loc cînd o predau? Cum valorific voucherul? Avînd în vedere că vreau să îndeplinesc cele două obiective ale mele de mai sus.
Întreb pentru că această variantă ar fi cea din care aș scoate maxim pe rabla mea, așa la fier vechi îmi dau ăia 300 de lei și gata.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
voucherul este electronic, dai anunt pe net sau vb cu un dealer auto ca sa vinzi rabla

#3
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Pentru a o da la RABLA trebuie sa te inscrii in prealabil la un dealer sau sa gasesti pe cineva care vrea sa isi cumpere o masina noua si nu are una veche. Oricum trebuie sa te grabesti ca programul mai tine maxim o saptamana poate 2 dar nu cred ca mai sunt fonduri 2 saptamani. Ca sa o dai la RABLA iti trebuie urmatoarele acte:
- Certificat fiscal eliberat pentru programul RABLA din care sa reiese ca nu ai datorii la bugetul local sau vreo amenda neplatite
- Copie legalizata dupa cartea de identitate a masinii
- Copie legalizata dupa talonul masinii
- Copie dupa cartea de identitate a proprietarului masinii
In toate actele de mai sus trebuie sa fie trecuta aceiasi adresa.
Cu actele astea mergi la un dealer si zici ca ai o rabla si vrei sa o dai. Ei iti spun cat iti ofera si iti gasesc un cumparator.
Dupa ce au gasit un cumparator se elibereaza o nota de inscriere cu care te duci si casezi masina. In urma casarii se elibereaza un certificat de distrugere. Ce asta mergi la politie si ti se da un certificat de radiere. Cu asta mergi la primarie si o scoti de la impozit.

Cam asta e in mare procedura, dar repet fonduri mai sunt destul de putine trebuie sa te grabesti.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Iti propui un pret pentru Rabla 2017 si anunti pe un site! Daca pretul e ok si te grabesti, pana nu se termina locurile in program, poate te contacteaza cineva interesat si mergeti la dealer, pentru introducere acte in sistem.

Nu casezi nimic pana nu iti da cineva un avans pe tichetul electronic, la inscrierea lui in program cu datele tale si ale masinii tale. Dupa ce prinde loc, daca mai prinde, iti da si restul banilor pe rabla.

Edited by arab, 20 June 2017 - 16:06.


#5
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002

 mishu77, on 20 iunie 2017 - 15:57, said:

...............
In toate actele de mai sus trebuie sa fie trecuta aceiasi adresa.
................
interesant asta cu adresa, la mine nu se îndeplinește condiția întrucît mi-am schimbat domiciliul ulterior înscrierii mașinii și am în cartea de identitate adresa actuală și în talonul mașinii adresa veche, cu altă localitate.
Deci să înțeleg că ar mai rămîne două variante, cea cu fier vechi - certificat de distrugere și cea cu notaru cu parcatu mașinii în grădină.

#6
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Eu am fost in situatia in care am preluat o rabla de la cineva pentru achizitie auto nou si vanzatorul de la dealer asa mia spus ca pe toate actele trebuie sa fie trecuta aceiasi adresa. Acum ca o fi sau nu asa nu pot baga mana in foc, cel mai bine mergi pe la 1-2 dealeri si spune-le care e treaba.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu conteaza ca ai schimbat domiciliul si pe talon nu s-a facut schimbarea .

#8
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Nu este problema daca nu ai aceasi adresa in buletin si pe cartea masinii. Cel putin la mine nu a fost, amicul care mi-a donat rabla lui avea alta adresa in buletin fata de cea din talon. In rest ce a scris @mishu77 e valabil, doar ca prima data cu certificatul de distrugere de la remat te duci la taxe locale si o radiezi de pe rolul tau fiscal, iti pune stampila pe o copie a certificatului de distrugere, iti da radierea fiscala si iti vizeaza fisa de inmatriculare, si cu astea te duci la politie si ei iti dau certificatul de radiere pe care il dai celui ce cumpara masina noua

#9
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator

Citeste ce scrie mai jos in atasament.
Daca ai si alte nelamuriri iti stau la dispozitie.

Si inca ceva. Chiar daca dealerul accepta actele si elibereaza Nota de inscriere, dosarul ajunge la departamentul comercial (in cazul meu Dacia) care verifica actele din fir-a-par inainte de a solicita returnarea primei de casare de la stat. Daca difera macar putin de litera legii si statul refuza plata, dealerul va suporta prima de casare din buzunarul propriu. Asa ca daca departamentul comercial gaseste vreo neconcordanta va bloca livrarea masinii pana la rezolvarea problemei. Daca problema nu poate fi rezolvata, prin amenintarea cu datul in judecata clientul va avea castig de cauza in cele din urma pentru ca in ghid scrie ca responsabilitatea inscrierii in program apartine in intregime dealerului respectiv.
Atentie, daca faci cerere sa o pastrezi in curte si evident o radiezi din circulatie, nu vei mai putea sa o folosesti ulterior in programul Rabla.
Daca totusi o radiezi poti sa transferi clasa de bonus la masina urmatoare fara probleme, asiguratorii sunt obligati sa ia in considerare cererea cf normei ASF 39/2016 art 30. PASTREAZA MACAR O COPIE DUPA RCA ANTERIOR.

Attached Files


Edited by gabrieln2016, 20 June 2017 - 18:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate