Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Formatul emisiunii de cultură generală "Câștigă România", de la TVR 2 la export! Varianta pilot în limba engleză, înregistrată la TVR

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
România câștigă audiență peste ocean. Formatul de succes prezentat de Virgil Ianțu la TVR a stârnit interesul producătorilor americani, care au înregistrat deja emisiunea pilot în limba engleză. Concursul de cultură generală este gata pentru export.

"To Win Your Country" este varianta în limba engleză după celebra emisiune "Câștigă România", prezentată de Virgil Ianțu la TVR 2.

Emisiunea i-a atras atenția producătorului american Tim Crescenti, care a venit în studiourile Televiziunii Române să înregistreze varianta pentru export.

"M-am uitat la emisiune și mi s-a părut distractiv. Un show simplu, pe care trebuie să-l facem cunoscut în toată lumea", spune Crescenti.

Virgil Ianțu, prezentatorul emisiunii "Câștigă România": "Mă bucur foarte tare că există interes din afara țării pentru format. Sincer, mă așteptam, pentru că în mintea mea așa s-au cristalizat lucrurile, și uite că a venit vremea să le mai vindem și noi formate".

Emisiunea "Câștigă România" are doar 3 luni de când este difuzată la TVR 2. A atras imediat telespectatorii.

Bogdan Niculescu, producătorul emisiunii "To Win Your Country": "Ne-am gândit să exportăm acest format peste hotare. Și de aceea, cu partenerii noștri din Statele Unite vrem să încercăm să scoatem 'Câștigă Franța', 'Câștigă SUA', 'Câștigă Anglia', de ce nu?".

Până atunci, puteți urmări concursul de cultură generală "Câștigă România" în fiecare seară, de luni până joi, pe TVR 2, de la ora 20.00.

Sursa: http://stiri.tvr.ro/...18599.html#view

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Emisiunea de pe TVR m-a dus cu gandul la cele prezentate de Brenciu prin anii '90, asa grafica saracacioasa are, reguli cam ciudatele si greu de intele, premii de tot rahatul.
Daca ajungi sa castigi 8 editii la rand cum s-a intamplat cu un participant, primesti la finalul fiecareia cate un jeg de tableta Myria, pe la vreo 250 lei.
Te duci si iti deschizi taraba la obor.

Edited by gumball3000, 20 June 2017 - 14:20.


#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si cam ce premii ai vrea sa se dea? Asta-i buna! Nu era mai bine daca nu-ti dadea nimic sau te mai lua si la bataie? Ca vorba aia, si f...t in c.. si cu banii luati.
Eu chiar applaud o asemenea initiativa! Mai ales in zilele astea si in "mocirla" asta, mai auzi de un lucru bun.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pe vremuri ( anii 70 ) era o emisiune "Cine stie castiga"
La final omul primea totusi niste bani - cam cat un salariu. Pe vremea aia era ceva.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgumball3000, on 20 iunie 2017 - 14:13, said:

Daca ajungi sa castigi 8 editii la rand cum s-a intamplat cu un participant, primesti la finalul fiecareia cate un jeg de tableta Myria, pe la vreo 250 lei.
Nu doar tabletă...

Quote

In fiecare editie, concurentul care va ajunge in runda 3 deci castigatorul va castiga 100 lei pentru fiecare raspuns corect, dat pe parcursul celor trei runde si o tableta.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu doar o tableta, vreo 7 daca ai norocul sa castigi atatea editii, pe langa acei bani.
Oricum, e penibil, sa pleci cu sacul de tablete de la TVR, trebuiau sa se gandeasca si ei inainte la chestia asta, ca nu are ce face omul cu 7 tablete. Ba mint, sunt bune la casa omului, ca si asa sunt de unica folosinta, Myria e un brand inventat de cei care au si Altex, dai comanda de minim 1000 bucati la chinez si pune pe ea si numele tau pe tableta.

Edited by gumball3000, 20 June 2017 - 16:31.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-am zis o tabletă, ci tabletă - ce-i drept n-am dezvoltat dar se înțelegea din rândul de mai jos că e vorba de tabletă și bani pentru câștigătorul fiecărei ediții.

View Postgumball3000, on 20 iunie 2017 - 16:30, said:

Oricum, e penibil, sa pleci cu sacul de tablete de la TVR, trebuiau sa se gandeasca si ei inainte la chestia asta, ca nu are ce face omul cu 7 tablete.
Acum și tu...  La bugetul lor s-or fi bucurat că au găsit sponsor iar cei de la Myria că scapă de ele.  
Mie îmi place emisiunea, concurez cu fi-miu :) Noroc că nu ținem ''scorul''.

#8
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postgumball3000, on 20 iunie 2017 - 14:13, said:

Emisiunea de pe TVR m-a dus cu gandul la cele prezentate de Brenciu prin anii '90, asa grafica saracacioasa are, reguli cam ciudatele si greu de intele, premii de tot rahatul.
Pai ce grafica voiai sa aiba, 3D, cu accelerare hardware, sau cum?

#9
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Emisiunea e buna pentru posturile de umplutura, la noi e buna pentru PrimaTv, NationalTv, TVR2.
N-o sa se incurce niciodata un post de talia ProTv cu o asememea emisiune.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Îți dai seama ce talie are Pro TV-ul...

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMemeito, on 20 iunie 2017 - 17:09, said:

Pai ce grafica voiai sa aiba, 3D, cu accelerare hardware, sau cum?
Minim grafica pe care o avea Virgil Iantu acum 10 ani la vrei sa fii miliardar

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Emisiunea e buna, chiar daca intrebarile sunt cam dezechiliobrate (depinde foarte mult de bafta daca nimeresti o intrebare grea sau una usoara), iar unele sunt exprimate cam ambiguu. In rest e bine ca macar TVR face un concurs de cultura generala, ca de la privati n-am pretentii.

Cat despre premii, ar fi bine daca ar da ceva weekenduri pe la pensiuni in tara. Macar pentru cei care castiga 3 emisiuni, de exemplu. Sau o saptamana la Mamaia pentru cine ia 5 emisiuni. Ar deveni mai interesant si ar promova si turismul autohton.

LE @gumball, grafica aia era la fel peste tot unde se dadea emisiunea. Ai nostri au facut ce-au putut, si mie mi se pare ca arata destul de bine. Pana la urma o harta cu 40 de judete nu poti s-o faci in prea multe feluri.

#13
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Zicea unul pe pagina lor, care a participat, acum nu stiu daca o fi mancat maro, ca exista ceva aranjamente. Ca li se spune din ce judet sa inceapa si ca intrebarile sunt aranjate. Acum nu vad unde ar fi interesul, insa si eu am vazut ca unora le pica intrebari de-a dreptul hilare, cum ar fi: cum se numea vlad tepes in cartea lui bram stoker.. sau ce e harbuzul. Si celuilalt concurent ii pica o intrebare din aia despre nu stiu cine care a construit cutare cladire.. un alt lucru care nu mi se pare corect e ca iantu le da indici  unora. la inceput emisiunea mi s-a parut seaca, insa dupa ce am zis totusi sa incerc sa vad o editie intreaga, mi-am schimbat parerea.

#14
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postalfa_alfa, on 20 iunie 2017 - 19:43, said:

Îți dai seama ce talie are Pro TV-ul...
Si cum arata in viziunea ta un post bun?
Ce emisiuni ai vrea sa dea ProTv ca sa fie pe placul tau?

De bine, de rau ProTv chiar produce ceva, si au productii de calitate, nu mizerii. Au cea mai buna imagine si cel mai bun sunet din Romania, au fost primii privati cu HD, au investit in formate, prezentatori, tehnologie. Chiar merita sa fie pe primul loc in audiente.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postheinz, on 21 iunie 2017 - 09:01, said:

De bine, de rau ProTv chiar produce ceva, si au productii de calitate, nu mizerii.

Mai mult mizerii, dar da, macar produc ceva mai bun decat concurenta

View Postgumball3000, on 20 iunie 2017 - 16:30, said:

dai comanda de minim 1000 bucati la chinez si pune pe ea si numele tau pe tableta.
Depinde de chinez. Gasesti sa puna marca ta si ptr mai putine - gen 100.
....

#16
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

View Posteiffel, on 20 iunie 2017 - 15:22, said:

Pe vremuri ( anii 70 ) era o emisiune "Cine stie castiga"
La final omul primea totusi niste bani - cam cat un salariu. Pe vremea aia era ceva.

Premiul era de 2 000 lei, nu era puţin deloc pentru acei ani, prezentator era Ion Mustaţă.

#17
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postheinz, on 21 iunie 2017 - 09:01, said:

De bine, de rau ProTv chiar produce ceva, si au productii de calitate, nu mizerii. Au cea mai buna imagine si cel mai bun sunet din Romania, au fost primii privati cu HD, au investit in formate, prezentatori, tehnologie. Chiar merita sa fie pe primul loc in audiente.
Degeaba au sunet si imagine buna daca promoveaza numai mizerii si cauta cu orice pret sa indobitoceasca poporul.

#18
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Stai linistit, la indobitocit poporul Intact si Kanal D sunt experti. Si sa nu lai zic de RTV.

Totusi hai sa luam emisiunile ProTv sa vedem ce e asa de rau la ele:
Luni-Vineri
Stirile ProTv 7-10:30
Sunt cele mai bune stiri din Romania, nu-i nimic dubios in ele (manipulare, minciuni), sunt doar stiri  Nota mea 10
Vorbeste Lumea 10:30-13:00
Hai sa zicem ca-s mici probleme aici, mai cheama cate o "vedeta" d-asta de la noi sa spuna ce a facut ea in vacanta, de cand e casatorita, chestii d-astea. De exemplu ieri a fost Adelina Pestritu sa spuna cum a petrecut ea in Thailanda...de parca ma interesa. Spun si chestii interesante uneori, per total sunt destul de ok, nu baga minciuni gogonate cu tratamente minune, nu aduc rromi in emisiune, fara balacareala, o emisiune normala. Nota mea 8

13:00-14:00
Stiri. Repet, sunt bune stirile  
10

14-15
Lectii de viata
Chiar daca nu-s chiar asa de reale(chiar deloc), sunt foarte bine produse, actorii sunt buni, povestile sunt destul de bune. Pe post de serial sun bune. Nu-s tampenii ca Tradati in Dragoste, Ochii din umbra, Iubire interzisa(National Tv) etc
Nota mea 8/10
15-17
La Maruta

Chiar daca veti zice ca mda...e maruta, "e numai țâgani" nu-i chiar asa, Maruta de cand a fost mutat la ora asta s-a domolit, nu mai e Maruta cel de dinainte, E chiar buna emisiunea, poate cea mai buna de acest fel.
Nota mea 8/10
Stirile ProTv de la 5
Aici e o mica problema, sunt faimoasele stiri de la 5...Violuri, batai, Vaslui...stiti si voi.
Datr sunt stiri chiar daca sunt mai deosebite...
Nota mea 5/10

18-19
Ce spun Romanii
Aici n-am nimic de reprosat, e o emisiune forte buna.

Nota mea 10 cu felicitari

19-20:30 Stirile ProTv, cele mai bune stiri din Romania.  10/10
20:30-=-=-
Daca da filme nu e nicio problema, sunt filme, e bine.
Sa iau cateva emisiuni produse de ei.
Romanii au Talent-Ce mai buna emisiune concurs din Romania, cei mai buni prezentatori, cei mai buni jurati(bine, fara raduleasca :D ) 10
Masterchef Dupa parerea mea cel mai bun cooking show, mai bun ca Chefi la cutite. 10
Jocuri de Celebritate  Nu e nimic in neregula la emisunea asta.  10
Las Fierbinti  O comedie buna  9/10
Vocea Romaniei(junior)  Cel mai bun concurs de voce, cei mai buni jurati(la junior daca n-ar mai fi inna ar fi si mai bine. cum sa vii asa imbracata...sau mai bine zis dezbracata...) 10-9(junior)
Uite cine danseaza-Mie chiar nu-mi place emisiunea, e foarte plictisitoare, pas.

Supravietuitorul si ferma vedetelor au fost niste mizerii, sincer, de nicelup  primaTv si kanal d.

Atletico textila e un fel de copie dupa las fierbinti, nu prea le a iesit. 8/10
Ai nostri 7/10.

Cam astea sumt emisiunile ProTv, cel mai urmarit post tv din Romania! ...si ce mai bun :D


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate