Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

E interzis sa fac stanga in intersectia din imagine?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
trebuia un semn de interzis dar unii au imaginatie bogata...

p.s. nu conteaza indicatorul ala, putea fi rotit, important e ca nu exista indicatorul de interzis.

Edited by arg, 20 June 2017 - 15:49.


#74
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010

 dorin_2k, on 20 iunie 2017 - 14:14, said:

Au si ei voie sa faca stanga de pe Mihai Viteazul pe Valea Alba.
Iata si traseul lor
stg.png
Cu o imagine de ansamblu, mai edificatoare, e ok ...
N-am stat sa butonez Maps-ul, din prima poza se vede decat linia continua ...
Treaba cu "trec mereu prin zona" e frecventa ... pentru cei care stiu zona, imediat dupa intrarea de pe autostrada Pitesti, in Bucuresti, era un spatiu intre alveole, pe unde se practica intoarcerea pe celalalt sens. Acolo intorceau mai ales cei ce veneau pe Preciziei, cu sens de mers catre Pitesti.
Eee, au pus baietii indicator de obligatoriu inainte, si cred ca inclusiv eu am trecut de 2-3 ori p-acolo pana sa-l observ. Era pus si cam aiurea ...
Acum au pus direct stalpisori, chiar nu mai poti vira acolo ...

Edited by shymano, 20 June 2017 - 16:33.


#75
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001
Decât ��
Asta e motivul.

#76
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Am citit primele doua pagini dar daca pentru o situatie simpla s-au umplut in cateva ore CINCI pagini de opinii contrare, ma gandesc sa vand masina si sa meg cu trenul, avionul, barca...

Situatia e clara: se poate face stanga se poate intoarce masina, marcajele o permit ca si legislatia in vigoare. Basca ca administratorul a creat si o banda de asteptare pentru 2-3 masini ce ar vrea sa faca una din manevrele mentionate.

#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Nu ai voie sa-ti vinzi masina...

Edited by arg, 20 June 2017 - 16:59.


#78
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Se poate face stanga, eu nu vad niciun indicator care sa interzica, strada aia nu e cu sens unic deci...  Vad ca foarte multa lume sa uita dupa liniile de pe sosea, ceea ce nu e tocmai corect. Nu e interzis sa faci stanga acolo, deci nu e interzis sa o iei pe acea strada, nefiind un indicator care sa interzica.

#79
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Ai habar de legislatie?
Ordinea de respectat: politistul, masinile cu prioritate (nino, nino si becuri rosi),  semafoare, indicatoare, marcaje si reguli generale...

#80
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Da... multumesc.
Poza este din Piatra Neamt.
Mai nou am ales alt traseu pentru a merge acasa, traseu la care mi-e clar ca nu incalc regulile. Dupa cum vedeti sunt pareri si pro si contra.
Acum va spun clar ca inainte de semnele prezentate in imagine sunt linii discontinuie asa incat te poti incadra pe ele.
Ce-I drept Waze imi spune sa merg sus si sa nu fac stanga acolo. Daca eu incalc sfaturile lui si merg stanga abie dupa peco OMV imi da iarasi ghidare, de asta ma gandesc ca o fi ceva in capul lui.

Mai studiez.

Multumesc!

#81
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Nu mai e nimic de studiat. Problema e că te încrezi mai degrabă într-un soft decît în rațiunea proprie, ceea ce e nasol. Dacă un adult tre să apeleze la navigație computerizată ca să ajungă acasă, lumea s-a dat peste cap.

#82
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 roflorin, on 20 iunie 2017 - 19:16, said:

Waze..  asta ma gandesc ca o fi ceva in capul lui.

Mai studiez.

Multumesc!

Sfatul meu e să studiezi Codul Rutier și Regulamentul de aplicare, ai nevoie în mod clar. Și studiază anexele cu semnificația indicatoarelor rutiere și marcajelor. TOTUL E CLAR!
Dacă o hartă te pune să mergi pe sens interzis, te iei după ea?! :facepalm:

Acolo ai voie să faci viraj la stânga, să întorci mașina dacă nu au apărut alte indicatoare față de cele din poză.

#83
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
N-am folosit Waze sau GPS in viata mea, sunt sofer de-o viata si as face stanga acolo la orice ora din zi si din noapte chiar cu Politia de fatza?  Eu nu vad indicatoare de interzis (nu inteleg unde le vedeti voi) iar linia aia de pe sosea nu are nicio semnficatie pentru mine (nu inteleg cum de are pentru voi - daca e noapte, o sa vedeti kktul ala de linie, daca vreti sa facei stanga?)

#84
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Cat timp nu e indicator de interzis la intrarea pe acea straduta, si nu incalci vreo linie continua(ci dubla cu discontinua pe partea ta), manevra este permisa. Te asiguri bine si o poti face.

#85
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 20 iunie 2017 - 13:36, said:

asta faci dupa acele indicatoare...
Adica o iei prin stanga scuarului si dupa ce treci de indicatoare te urci pe scuar si treci in dreapta lui ???

#86
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@titoo
te-ai plictisit? ai citit pana la postul ala dupa care ai dat un quote ca sa te afli in treaba?

Edited by arg, 26 June 2017 - 22:43.


#87
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 26 iunie 2017 - 22:43, said:

@titoo
te-ai plictisit? ai citit pana la postul ala dupa care ai dat un quote ca sa te afli in treaba?
Nu m-am plictisit dar ma minunez in continuare de ce aberatii debitezi.
Strict la subiect, se poate vira stanga acolo. Taxiul insa nu poate vira stanga pentru ca are linie continua. Daca strada a fost cu sens unic, probabil ca acum sunt alte marcaje in zona.

#88
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Taxiul poate faca stanga dar trebuie sa ocoleasca linia continua si sa ajunga in mijlocul intersectiei,
Indicatoarele de interzis in stanga si ocolire prin dreapta sunt ca si la refugiul de tramvai, pana la ele poti circula pe unde vrei dupa ele trebuie sa le respecti, chiar nu inteleg unde este aberatia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate