Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Profile parchet/gresie scara

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Buna ziua,

Am ajuns intr-un impas in ceea ce priveste profilele pentru parchet/gresie pentru o scara interioara.
Am atasat pozele pentru a intelege mai bine despre ce este vorba.

In momentul de fata se monteaza balustrada pentru scara si ar fi o optiune sa punem acele margini/terminatii (inclusiv cea de la treapta) cu lemn. Dezavantajul ar fi ca acesta va fi lipit cu silicon si partea de la treapta va crea un mic prag datorita dimensiunii.

Exista cumva profile speciale pentru asa ceva?
Momentan noi ne uitam la aceste tipuri de profile: https://www.dedeman....p_prindere=2834.
Ni s-a spus ca aceste profile(cu prindere in surub) sunt mai bune decat lemnul prins cu silicon datorita fixarii mai bune si a dimensiunile de grosime reduse. Credeti ca aceste vor putea fi montate cu usurinta si pe marginea de la repausul scarii?

Ce alte optiuni am avea? Ce ati recomanda pentru situatia de fata?

Va multumesc anticipat.

Attached Files



#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
sper ca nu e prea tirziu, ce ai pus tu nu recomand. stai sa caut o poza...

#3
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 viotl, on 20 iunie 2017 - 12:10, said:

sper ca nu e prea tirziu, ce ai pus tu nu recomand. stai sa caut o poza...

Nu e tarziu, in seara aceasta sau maine dimineata doresc sa finalizez aceasta etapa.
Multumesc

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Despre asta vorbesti?
Attached File  IMG156.jpg   126.87K   68 downloads

postez greu tare, pisici.

Attached File  IMG157.jpg   102.73K   59 downloads

Attached Files



#5
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 viotl, on 20 iunie 2017 - 12:20, said:

Despre asta vorbesti?
IMG156.jpg

Ceva de genul, dar cred ca trebuie ceva mai serios pentru marginea aceea doar cu parchet, nu? Din poza, par a fi profile de treapta cu adeziv, nu?

PS: Sunt din iasi, deci este destul de important sa gasesc la vreun magazin din zona accesoriile respective :)

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  IMG155.jpg   196.97K   39 downloads

#7
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 viotl, on 20 iunie 2017 - 12:26, said:


Cred ca ceva de genul asta pentru margine, doar ca ar fi util daca ar fi prins cu dibluri.
Ai vreun link cu produsul respectiv?

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Deci, nu stiu ce profil e, e colt de pvc. nu stiu nici cum e prins. scara e functionala de 4 ani intr-o casa agitata. nu e scara mea. mi-a placut asa de mult incit voi face la fel. avantajul acestui profil este ca e foarte lejer la picior, pasesti ..... placut, as zice. profilul tau de aluminiu mi se pare tare nepotrivit, si chiar incomod, deranjant.

Margini sint amindoua....sa zicem, a-intre trepte, b-balustrada.
a-e terminatie din aceea pentru lambriu de plastic. Cred ca e prinsa cu silicon...cred.
b-e un profil de aluminiu, cu niste striatii/canalute imprimate, prinse intradevar cu surubele....parca.

Deci, ma termina psihic netul asta....

Attached File  IMG158.jpg   238.82K   34 downloads

N-am link si mi-e greu cu netul asta, dar le gasesti ddmn, profilele astea.
E rezidenta sau birouri? Daca e de birouri nu cred ca rezista pvc-ul la trafic, mai degraba aluminul tau.

Edited by viotl, 20 June 2017 - 12:42.


#9
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 viotl, on 20 iunie 2017 - 12:49, said:

Deci, nu stiu ce profil e, e colt de pvc. nu stiu nici cum e prins. scara e functionala de 4 ani intr-o casa agitata. nu e scara mea. mi-a placut asa de mult incit voi face la fel. avantajul acestui profil este ca e foarte lejer la picior, pasesti ..... placut, as zice. profilul tau de aluminiu mi se pare tare nepotrivit, si chiar incomod, deranjant.

Margini sint amindoua....sa zicem, a-intre trepte, b-balustrada.
a-e terminatie din aceea pentru lambriu de plastic. Cred ca e prinsa cu silicon...cred.
b-e un profil de aluminiu, cu niste striatii/canalute imprimate, prinse intradevar cu surubele....parca.

Deci, ma termina psihic netul asta....

IMG158.jpg

N-am link si mi-e greu cu netul asta, dar le gasesti ddmn, profilele astea.
E rezidenta sau birouri? Daca e de birouri nu cred ca rezista pvc-ul la trafic, mai degraba aluminul tau.

Este pentru o casa rezidentiala. Trafic nu va fi decat pentru ultima treapta, la balustrada nu va fi trafic (dupa cum se vede in poza).
Pentru profilul acela de la balustrada cred ca va fi nevoie de ceva cu suruburi, pentru a fi prins de placa (nu cred ca tine nici un adeziv pe varul de pe margine).
Pentru ultima treapta, cred ca o sa mergem pe un profil cum ai dat tu ca exemplu intre trepte. O sa mai merg pe la Dedeman sa vad ce gasesc. Ultima data nu am gasit ceva pe placul nostru si nici nu a putut sa ne ajute cineva cu prea multe informatii.

Dar de varianta cu lemn, acelasi lemn ce va fi folosit pentru balustrada, ce parere ai?

Multumesc frumos pentru toate informatiile. sfaturile si timpul acordat.

#10
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Un profil de genul celui din poza atasata ar merge pentru marginea balustradei? Chiar si pentru ultima treapta?

Attached Files



#11
PaulBotezatu

PaulBotezatu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2019
@ionutnegru87 Pana la urma ce profil ati folosit? Am exact aceeasi situatie cu ce ati prezentat dumneavoastra in poze. Mentionez ca tot din Iasi sunt si m-ar ajuta daca as gasi ceva prin imprejurimi :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate