Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

sfat cumparare masina SH - cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
salut

am nevoie d eo masina pentru nevasta si as vrea o recomandare, in special de la cei care au detinut ceea ce recomanda. Oricum, sunt constient ca fiind SH, e ca la ruleta :lol:
Nu e pretentioasa insa musai sa fie cutie automata. 4 portiere
Buget 5000-6000e .

#2
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Trebuie să fii nițel mai specific de-atât. Nu știm ce înțelegi tu prin mașină "pentru nevastă". Ce clasă, ce combustibil, dacă aveți vreo marcă preferată sau vreuna pe black-list, dacă sunt ceva opționale absolut obligatorii, amănunte de-astea.

#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
VW golf,passat 2005-2007

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View Postbuntzi, on 20 iunie 2017 - 10:53, said:

Trebuie să fii nițel mai specific de-atât. Nu știm ce înțelegi tu prin mașină "pentru nevastă". Ce clasă, ce combustibil, dacă aveți vreo marcă preferată sau vreuna pe black-list, dacă sunt ceva opționale absolut obligatorii, amănunte de-astea.

Clasa : hatchback sau sedan
combustibil nu conteaza , fiind automata :lol: desi as merge pe diesel dar nu e batut in cuie
Da, am uitat de blacklist : Smart si Fiat iasa din lista

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Polo automat hatch 5 usi dupa 2010 .

#6
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
a3, a4, mondeo, astra, seria 1, golf 5, Jetta 5, seat leon/altea, focus

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Toyota Yaris automat.

#8
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Cauta o masina cu o cutie buna gen DSG, Powershift, DCT sau convertizor de cuplu. Eventual CVT, mai ales daca e femeie si merge usurel cu ea. Sa te feresti de robotizate (care se pun insa pe majoritatea masinilor mici si ieftine).
Eu as merge pe VW Golf / Polo, Ford Fiesta/Focus sau Renault Megane cu DCT.

Edited by shadow_x3x, 20 June 2017 - 13:21.


#9
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Yaris e f buna, cu CVT .. garantat nu mai ia masina barbatului dupa ce gusta o automata mica usor de condus si parcat.

#10
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
BMW seria 3 din 2003-2004 - 4000 EUR (e46). Cu ce ramane din bani faci revizia si schimbi ulei in cutie, garnituri la baie ulei, motor.

#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu i-as cumpara niciodata sotiei o masina de 12-15 ani si cu tractiune spate. Doar daca as vrea sa scap de ea! Posted Image

O masina cu vechime foarte mare si km multi nu este o masina pentru femei.

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View PostUser107, on 20 iunie 2017 - 14:18, said:

BMW seria 3 din 2003-2004 - 4000 EUR (e46). Cu ce ramane din bani faci revizia si schimbi ulei in cutie, garnituri la baie ulei, motor.


Are un 530D , e39 :lol: asta e acuma . De asta am zis sa vedem cum facem. Pana acuma am ramas pe golf 5 sau polo ... de luat in calcul e si yaris :D . multam fain de sfaturi

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Za shit!

#14
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Eu am zis yaris ca merge pt 90 % din neveste acuma daca a ta se uita la curse de masini si i invatata cu BMW si viteza se schimba lucrurile.

#15
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Da, cumpăra cu dsg/powershift din astea scumpe ca sa înjuri din 2 motive, unu ca schimba cam în șuturi la viteze mici de tarat prin oraș (mici smuncituri la plecatul de pe loc și schimbat în 2). Ca sa nu schimbi 1 ci 2 ambreiaje, sa mai ai și probleme pe la mecatronic sau volanta și sa mai dai 20% din valoarea mașinii pe o reparație. E bun dsg, mai ales pentru performanta, dar nu pt frecat zilnic în oraș. Sa nu uitam de schimbul de ulei la fiecare 60k km ce e și ala vreo 1500 lei.

Pt oras cel mai ieftin de întreținut îs astea robotizate, și nu se compara cu ce era pe la începutul anilor 2000. Urmate de cele de tip CVT și convertizor de cuplu.
Ideal e fie o mașină de clasa mica gen corsa, Jazz (cvt), Yaris (cvt) cum a pus danX, fie un Opel Astra J, ce are o cutie clasica cu convertizor, Ford focus are pe 1.6 parca tot clasica cutia.



#16
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcris26, on 20 iunie 2017 - 17:48, said:

Eu am zis yaris ca merge pt 90 % din neveste acuma daca a ta se uita la curse de masini si i invatata cu BMW si viteza se schimba lucrurile.

Nu e invatata :lol: tocmai de asta vreau sa iau una mai "de condus" :lol:

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
@t-balt

am vazut doua categorii de oameni. Cei care spun ca trebuie sa eviti cutiile DSG si cei care spun ca sunt bune. Deci ? nu am experienta in automate. Ma rog, nu prea am deloc si de asta intreb aici

#18
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
In primul rand cutia DSG a fost montata pe peste 1mil de masini. la un numar asa de mare e si normal sa fie si cazuri cu probleme iar de obicei astia cu probleme scriu pe forumuri.

PS: ia un Mercedes a class.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate