Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Slabit cu bicicleta?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Eu de aproximativ 3 saptamani am inceput un antrenament de tipul "interval". Am inceput sa alerg in interval gen 4 minute incalzirea, 3 minute alergat, 3 minute mers (in pas rapid), 3 minute alergat, 3 minute mers si tot asa. Per total sunt 41 de minute in prima saptamana, a doua saptamana ajungi la 44 minute, a treia saptamana 47 de minute si in a 4 a saptamana 50 de minute in total.

Cam tot ce mananc le scriu pe lista, ca per total sa ajung la un deficit caloric.

Programul de alergat arata cam asa:

1. Saptamana (3 zile de alergat):
-4 min warm up
-3 min alergat
-3 min jogging
-4 min alergat
-4 min jogging
-3 min alergat
-3 min jogging
-3 min alergat
-4 min jogging
-2 min alergat
-3 min jogging
-3 min alergat
-2 min jogging
___________ 41 min total
-5 min cool down

La mancare arata cam asa: dimineata 1 pahar de apa cu lamaie, 1 cafea neagra (sau doar cu lapte), 1 mar / la 12 mananc ori pui ori peste ori vitel, cu putin orez si legume / cam pe la 14-15 un pumn de migdale si 2 caise / la 18 mancarea de seara, salata cu tun, salata verde, cat mai putine carbohidrate.

In 3 saptamani deja am scazut 4kg (banuiesc fiind doar apa din corp). Dupa aproximativ 6 saptamani incep sa stabilizez alimentatia pentru a evita ingrasarea rapida (efectul jojo), crescand kcal-ul zilnic treptat.

#20
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
incercati My Fitness Pal ca aplicatie de monitorizat mancarea. Cu putina rabdare e foarte utila.

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
ACum vreo 2 ani cand ma duceam zilnic cu bicla la munca (16 km * 2), imi pusesem o tinta de -1 kg lunar. S-a mentinut pana prin septembrie cand a venit frigul. :) Nu am schimbat mai nimic la dieta. Era mai mult, "Ba! -1 kg / luna! -1 kg / luna! Uraa! Am reusit si luna asta! Hai cu o saorma! ... -1 kg / luna! -1 kg / luna!..." :P
Anul trecut m-am plimbat mai mult cu masina. Am zis sa renunt la bere pana ajung la 85 (de la 90). Prin iarna mi-am bagat picioarele.
Anu' asta, adica de saptamana trecuta, am, zis sa incerc sa alerg pan' la munca (6.5 - 7 km un drum)(De! Am schimbat munca). Pana acum am facut 2 drumuri. La fel, nimic schimbat la dieta.

Una peste alta, daca vrei sa dai jos din burta, tine de aritmetica: ce bagi < ce scoti .

#22
popescudani

popescudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.03.2017
Salutare! Poti slabi foarte usor cu o bicicleta daca te antrenezi pentru minimum 60 de minute (de 3 ori pe saptamana) si ai o dieta echilibrata )slaba in carbohidrati si bogata in legume, fructe si proteine)
Acum, depinde si ce bicicleta folosesti pentru slabit. Eu iti recomand sa alternezi pedalatul pe bicicleta clasica cu pedalatul pe bicicleta fitness (pe are sa o folosesti acasa). Exista avantaje si dezavantaje cand vine vorba de o bicicleta de fitness pentru ca, daca stai intr-un oras mare si extrem de poluat (cum e Bucurestiul sau Clujul), mersul pe bicicleta in trafic si poluare iti face mai mult rau.
Daca ai un aparat de fitness acasa (de ex: o bicicleta eliptica sau o bicicleta de fitness) te mobilizezi mai usor si te poti antrena oricand acasa. Uite, eu am gasit niste biciclete de fitness la promotie pe https://sport-mag.ro/3-aparate-fitness care sunt ideale pentru slabit.
Antrenamentele pentru slabit cu o bicicleta (indiferent ca e statica sau clasica) ar trebui sa fie cam asa:
- ziua 1: 60 de minute de pedalat la intensitate medie, fara opriri
- ziua 2: pauza
- ziua 3: 60 de minute de pedalat la intensitate medie, fara opriri
- ziua 4: pauza
- ziua 5:  30 de minute de pedalat la intensitate mare, cu opriri
- ziua 6: pauza
- ziua 7: pauza

#23
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Cum este posibil sa ai o dieta slaba in carbohidrati si bogata in legume, fructe? Cum poate fi slaba in carbohidrati o dieta cu alimente bogate in carbohidrati?
Nu e corect programul tau pentru bicicleta. Corect ar fi:
- ziua 1: pauza;
- ziua 2: 60 minute...
etc.
:P

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Foarte buna bicicleta acordata cu o dieta potrivita scopului.
Doar bicicleta in sine, ajuta cu conditia sa nu mananci mai mult ca inainte.

#25
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Nutriție 80%, sport 20%

Așa că spune ce mănânci ca să slăbești.

#26
popescudani

popescudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.03.2017
Ce inseamna dieta slaba in carbohidrati? O alimentatie care nu contine prea multi carbohidrati (sau chiar deloc).
Mai pe scurt: sa nu mananci alimente care au indice glicemic ridicat (mai mare de 50) care de cele mai multe ori sunt urmatoarele glucide (sau carbohidrati):
- faina alba (paine alba, pateuri, fainoase, paste)
- glucoza (simpla, maltoza din bere, zahar, fructoza, etc..)
- orez alb
- cartofi (care au un amidon minunat pentru a face hiperglicemie)
- alcool (berea e dezastru, tuica, tarii, etc)

...si sa preferi urmatorii carbohidrati (daca vrei sa ii mananci)
- ciuperci
- iaurt degresat
- paine integrala (doar din faina integrala)
- ciocolata 80 % cacao (fara zahar)
- marmelada fara zahar
- orez integral
- lactate (cascaval, branza telemea, etc)
- legume: naut, varza, brocoli, rosii, ceapa, patrunjel, etc

Poate fi "slaba" in carbohidrati daca nu ii mananci. Si atunci ce mananci?

- lactate cu legume
- carne cu legume
- legume
- FRUCTE DOAR PE STOMACUL GOL

ce altceva mai vrei sa stii?

#27
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Daca iti pui la punct alimentatia si faci 10-15km pe zi cu bicicleta(dar mers serios, nu plimbare!) poti sa slabesti lejer 3-4kg pe luna. Am facut asta deja de mai multe ori in ultimii ani si functioneaza foarte bine. La 75kg ale mele la un mers cu 20km/h timp de ~30-35min, consum ~350-380 calorii, adica echivalentul a 50g grasime. De aici rezulta ca dai jos 1,5kgde grasime pe luna. Daca mai ai grija si la cat si ce mananci, rezultatele vor fi dublate sau chiar triplate!
Burta dispare ultima. Nu are treaba efectuarea exercitilor pentru abdomen cu scaderea cantitatii de grasime de pe abdomen. Nu exista slabire localizata decat prin liposuctie!

#28
popescudani

popescudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.03.2017
Eu nu cred ca 10-15 km pe zi ajunge. Pentru mine, e mult mai important sa fac sport mai mult de 60 de minute (pentru ca asta e timpul necesar arderii Glicogenului - sursa temporara de energie din ficat) iar dupa aceasta perioada, corpul incepe si isi ia din grasimile de rezerva de pe. De abia atunci pot spune ca slabesc.
Dar e foarte greu sa slabesti 3-4 kg pe luna, daca alimentatia nu seamana cu ce am scris mai sus. Eu intotdeauna am cautat o chestie pe termen lung, care sa nu depinda de sport pentru ca, nu toti avem luxul timpului sa facem sport. Cand ai copii, familie , ce faci? lasi totul si mergi la alergat doar ca sa pui la loc la prima masa incorecta?

#29
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postpopescudani, on 12 septembrie 2017 - 09:04, said:

...nu toti avem luxul timpului sa facem sport. Cand ai copii, familie , ce faci? lasi totul si mergi la alergat doar ca sa pui la loc la prima masa incorecta?

Bineanteles că nu. Dar poți să iți pui mintea la contribuție și să găsești ceva ce îți ia puțin timp și îl poți face si acasa. Sunt sigur că 30 minute pe zi poți rupe de undeva. Chiar de ar fi să faci la ora 22 și tot nu e un capăt de tara.
Eu am 2 copii, cel mare de 6,5 ani și fac zilnic sport. Copiii chiar participa activ la workout.

#30
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postpopescudani, on 11 septembrie 2017 - 12:26, said:

...
ce altceva mai vrei sa stii?
Tu ar trebui sa stii ca:

Quote

Strong evidence shows that glycemic index and/or glycemic load are not associated with body weight; thus, it is not necessary to consider these measures when selecting carbohydrate foods and beverages for weight management.
Dietary Guidelines for Americans

#31
popescudani

popescudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.03.2017
HAHAHAAH Unde scrie? Eu am slabit 20 kg tinand cont de indicele glicemic al alimentelor.  Cine a scris asta? Vreau sa stiu sursa te rog

#32
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Eu am slabit 30 kg fara sa tin cont de indicele glicemic al alimentelor. Am tinut cont de calorii.

#33
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postpopescudani, on 12 septembrie 2017 - 13:17, said:

HAHAHAAH Unde scrie? Eu am slabit 20 kg tinand cont de indicele glicemic al alimentelor.  Cine a scris asta? Vreau sa stiu sursa te rog

Ti-a dat sursa. Tu de fapt ai slabit din cauza ca ai consumat mai putine calorii, nu datorita indicelui glicemic. Cand consumi alimente cu indice glicemic mic, consumi in general alimente cu calorii putine, gen rosii, vinete, dovlecei, ardei, ciuperci si eviti alimente procesate cu multe calorii, gen pizza, gogosi, biscuiti, prajituri.

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Sportul e foarte bun pentru "corazon", dar pentru slăbit, cel mai eficient lucru posibil, cel mai rapid și (care pare paradoxal pentru unii) cel mai sănătos, e saltul peste mese.

#35
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Nu e nevoie de niciun salt peste mese, e vorba despre ce si cat mananci, atata tot.


Pentru cine a scris ca nu crede ca e suficient sa faca 10-15km de bicicleta pe zi ca nu se consuma glicogenul din ficat.
Poi bine, bine dar glicogenul ala din ficat se reface din resursele organismului, nu trebuie sport pana nu mai poti. Este suficient sa faci 30minute pe zi pe bicicleta si vei vedea schimbari clare chiar si daca nu faci mari schimbari in alimentatie la inceput. Orice schimbare in ordinea zilnica provoaca schimbari metabolice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate