Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Slabit cu bicicleta?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Am si eu o intrebare. In primul rand am aproape 177-178 cm intaltime si aproximativ ~80 kg ( poate mai mult cu 2-3-4 Posted Image ). As putea sa slabesc cu ajutorul unei biciclete? 15 km pe zi cat m-ar ajuta sa dau jos? Problema e ca vreau sa scap de burta, si nu stiu cat ajuta bicicleta la burta, din cate stiu eu, si din cate am citit pe internet nu prea se forteaza cine stie ce abdomenul cand pedalezi.

Edited by g0dafk, 20 June 2017 - 10:17.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postg0dafk, on 20 iunie 2017 - 10:16, said:

15 km pe zi cat m-ar ajuta sa dau jos?
Ajuta doar daca ii faci la urcarea pe Transalpina.

#3
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Poti incerca un fatbike, sau un montain bike cu cauciucuri cat mai groase posibile (eventual ceva mai desumflate..). Cresc foarte mult efortul depus. Cat despre abdomen, cati biciclisti cu burta ai vazut ?

Edited by vladdy99, 20 June 2017 - 10:26.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Numeri caloriile mancate si pe cele consumate. Cele consumate ar trebui sa fie mai multe decat cele mancate. Vezi cat trebuie sa pedalezi pe zi.
Eu recomand ca la fiecare 10 km, sa ridici de 30 de ori bicicleta deasupra capului. Mai pui in miscare si alti muschi.

#5
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă faci asta, slăbeşti cel puţin 2 k.g. dacă pedalezi cel puţin 100 de zile   :P
Eu acum 2 ani am reuşit să slăbesc 4-5 k.g., deşi consumam multe calorii. Dar am şi pedalat în duşmănie!

#6
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostBursul, on 20 iunie 2017 - 10:26, said:

Eu recomand ca la fiecare 10 km, sa ridici de 30 de ori bicicleta deasupra capului. Mai pui in miscare si alti muschi.
Una de otel bineinteles nu ? Ca daca'i de aluminiu ...Posted Image

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
La pedalat lejer spre hard timp de jumatate de ora consumi cam 350 de calorii, cel putin asa imi arata mie ceasul Garmin. In conditiile astea, nu ai cum sa slabesti mancand in continuare normal asa cum mananci acum. Daca vrei sa slabesti pe bicicleta du-te la clase de spinning, ce fac aia acolo nu prea are legatura cu mersul pe bicicleta de prin parcuri. :)

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,752
  • Înscris: 03.02.2007
Eu pedalez 50 -100 km pe săptămână. Acum o săptămână am pedalat 160 de km. Am fost la Giurgiu și înapoi. Am fost pofticios și am mâncat bine după asta. Nu am dat jos nimic, ba chiar am mai luat în greutate.

Ține totul de balanța caloriilor. Dacă pedalezi și mănânci mai puțin, slăbești. Dacă pedalezi și mănânci din instinct, (fiind epuizat, organismul cere mai mult), fără control, efortul poate fi degeaba.

E mult mai ușor de luat în greutate decât de slăbit. Dacă vrei să iei greutate stai jos și mănânci, dacă vrei să slăbești, faci efort fizic și te abții. Fără abținut, efortul poate fi zadarnic.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBursul, on 20 iunie 2017 - 10:26, said:

Eu recomand ca la fiecare 10 km, sa ridici de 30 de ori bicicleta deasupra capului.
La fiecare km. Nu la 10.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca combini bicicleta cu shaorma, nu merge.
Daca o combini cu un regim cat de cat sanatos, ai sanse bune sa dai jos.
Bea multa apa, mananca mai normal, si combinat cu efortul suplimentar, vei slabi.

Slabitul e simplu: consumi N calorii, mananci K calorii.
Cat timp N>K, vei slabi. Ideal e ca K sa fie pe baza de mancare sanatoasa, low fat, low carb.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca trebuie sa dai bani pe bicla , mai bine te apuci de alergat ca e moca si succesul e garantat cu conditia ca dupa efort sa nu bagi haleala in nestire in tine .

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu slăbești nimic în 15km
că sa se vadă rezultatele ar trebui sa pedalezi la drum întins cam de 3 ori pe săptămână minim 80 km
Ritm alert , nu mers de înmormântare.

#13
WhenSnowDies

WhenSnowDies

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.06.2017
"The average road cyclist burns about 40 calories per mile. At a relatively sedate 15 miles per hour, this means a weekly time commitment of 10 hours on the bike can burn a whopping 6,000 calories."

#14
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Dacă pedalezi în ritm susținut menținând pulsul peste 120 bpm în 15 km arzi echivalentul a 2 beri sau 1 pungă de pufuleți. Adică vreo 400 kcal.

#15
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Daca faci 30 km ca incepator iti va fi foarte foame dupa. Continua sa pedalezi si aceasta foame de necontrolat va disparea. In 2, 3 luni de pedalat vei ajunge la ture de 100km cu momente de sprint si pedalat in forta pe urcari - abia de aici o sa incepi sa dai cu minus la calorii. Asta si cu putin regim - adica vei taia drogurile de foarte mare risc (mai ales din cauza faptului ca sunt legale) : zahar, faina, ulei (alimente "de baza" la roman, de baza pentru meseria de doctor si preot :)  )

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
depinde de metabolismul fiecaruia, asta cu consumul.
Cu cat esti mai couch potato, cu atat arzi mai mult la inceput.
Dupa aia trebuie sa extinzi workout-ul ca sa sustii aceleasi arderi.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postg0dafk, on 20 iunie 2017 - 10:16, said:

Am si eu o intrebare. In primul rand am aproape 177-178 cm intaltime si aproximativ ~80 kg ( poate mai mult cu 2-3-4 Posted Image ). As putea sa slabesc cu ajutorul unei biciclete? 15 km pe zi cat m-ar ajuta sa dau jos? Problema e ca vreau sa scap de burta, si nu stiu cat ajuta bicicleta la burta, din cate stiu eu, si din cate am citit pe internet nu prea se forteaza cine stie ce abdomenul cand pedalezi.
Daaa! Iti cumperi o bicicleta de 5000 de euro din banii de mancare si p´orma faci foamea vreo 2 ani.

Edited by myshyk, 20 June 2017 - 12:55.


#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,752
  • Înscris: 03.02.2007

View Postg0dafk, on 20 iunie 2017 - 10:16, said:

...din cate am citit pe internet nu prea se forteaza cine stie ce abdomenul cand pedalezi.

Dacă tu ai văzut oameni cu abdomenul bine reliefat și grași să mi-i arăți și mie. Nu ai cum elimina grăsime doar pe abdomen.
Din păcate, pe burtă va fi ultimul loc de unde va pleca găsimea, pentru că acolo se depune prima dată.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate