Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Contract arenda teren

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Salut, sper ca am postat unde trebuie.
Am un teren de 6000 mp extravilan, faneata. Unul din vecini vrea sa inchirieze\arendeze terenul pentru iarba de pe el, pentru animale. Vrea sa facem un contract pe 5-10 ani, spune el sa fie sigur ca nu ramane fara nutret la animale. Eu in principiu as fi de acord, noi nu avem animale mari-vaci, etc care sa consume fanul si il dam cui se nimereste.

Problema care ma framanta este referitoare la pret, noi acum cerem pretul care se practica in fiecare an, uneori mai mult uneori mai putin. Daca facem contract, cum se poate stabili pretul, avand in vedere ca anul asta este vreme buna, s-a facut fan mult peste tot, pretul pe iarba este extrem de scazut, dar poate la anul va fi pe dos, nu as vrea sa raman la pretul de anul acesta. S-ar putea introduce in contract o clauza care sa specifice ca pretul se va modifica anual in functie de cat este in respectivul an?

De asemenea, cum este mai bine sa facem contractul, pe o perioada mai mica sau mai mare?. adica 5-6 ani sau 10 sau mai mult?.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si nu poti intreba vreun gospodar din sat cam care a fost pretul la fan in ultimii 5 ani , sa-ti faci o idee. Si daca tot iti faci ideea ia gandeste ca terenul stand degeaba se cam strica , asa mai iei si ceva bani pe ce se face acolo. Ai ceva planuri in viitorul apropiat cu acel teren ?

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
de obicei se da gratis, de bucurie ca ai pe cineva care sa il coseasca...

suna ciudat sa iti faci probleme de suma cand e vorba de doar niste fan... cam la ce sume te astepti tu? :)

#4
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Treaba cu siguranta e valabila cand arendasul face lucrari pe terenul ala, insamanteaza, amelioreaza, etc....
E normal sa fie omul sigur cumva ca isi recupereaza si el investitia.
Cand insa e o faneata naturala ce sa isi recupereze si de ce ai face tu contract sa te legi la cap fara sa te doara?
Contract inseamna ca daca vrei sa vinzi el are prioritate/ iti trebuie acordul si/ sau contractul ramane valabil, adica ala care il ia asteapta nspe ani ca sanpiata dispune cum vrea de teren...sau platiti despagubiri.=== batai de cap.
Daca e vecin oricum are lrioritate la cumparare dar tot scapi de contract, adica nu despagubiri samd...

Pentru ce sa te legi la cap? Ca sa fii sigur ca iei niste bani? E faneata, nu te amendeaza nimeni ca nu e cosita/ inttetinuta, nu pierzi/ nu castigi mare lucru fara contract, stai linistit , daca tot are nevoie il asiguri omeneste ca i-l dai lu, la pretul corect.
Daca esti om serios si el e om serios la ce trebuie contract?
Daca nimeni nu vrea sa pacaleasca pe celalalt nu e nevoie de complicatii.
Daca nu are incredere in cuvantul tau, de fapt asta inseamna ca vrea musai contract, de ce ai avea tu incredere ca nu urmareste sa te lege cumva de el in cazul in care vrei sa vinzi vreodata?

Contract faci doar cand castigi clar mai mult decat acum si scali si de bataia de cap, cand e arabil si implica obligatia de a-l munci, etc...si nici atunci.

Sau faci contract, daca te convinge ca are nevoie de ceva hartie pt a dovedi ca are un teren pt subventii, credite, fonduri , etc.... dar il faci in asa fel incat sa il poti anula usor si cand vrei tu, daca il vinzi sa devina nul samd.


La noi legea asta, chipurile pt a stimula comasarile si pt a favoriza.pe cei mari, arendasii care lucreaza in general " legal" cu taxe si tot tacamul, e de fapt o semitalharie, iti forteaza mana sa dispui denproprietatea ta cum vor altii nu cum vrei tu.
Te oblig sa il muncesti ca sa il dai in arenda....pai ca ce chestie? Il dai in arenda, arendasul facebcum vrea el contractul ca tu esti silit sa il dai cum necum neputand sa il muncesti...ai semnat, esti mancat...nu poti sa il vinzi lu nepotu sau lu nea cutare prieten ca avem preemitiunea lu peste si trebuie sa facem acte pe sume umflate si platim taxe cat nu luam pe teren...

E o mizerie pt micul proprietar, si asa jefuit odata de comunisti si reimproprietarit cand era sleit de munca si de varsta si doar partial, ca boul si plugul a ramas bun luat de stat.

Parerea mea e sa nu fiti fraieri, mai bine un leu mai saraci dar nu fraierii unor lepre.





#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Arendasul are nevoie de contract ca sa primeasca subventia.

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Vezi ca daca faci contract cu el trebuie sa declari veniturile la fisc si sa platesti impozitul pe venit si mi se pare ca si CAS-ul.

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu am dat gratis. Cand ma mai duc pe acolo, imi mai da produse...

#8
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Multumesc pentru informatii. Nici eu nu eram sigur de contract. cred ca voi ramane asa cum e pana acum, voi da fanul celui care cere . Nu am nici o problema sa-i dau doar lui.

Si terenul nu se strica daca sta degeaba, ba din contra se odihneste, mai acumuleaza ceva nutrienti.

Anul asta practic e gratis iarba, este foarte multa, deabia inceputul verii si se apropie a doua coasa. Daca tine asa timpul se pot face trei cosiri lejer.

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
fa o medie a pretului fanului pe ultimii 5 ani.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 e_miron, on 20 iunie 2017 - 09:37, said:

Multumesc pentru informatii. Nici eu nu eram sigur de contract. cred ca voi ramane asa cum e pana acum, voi da fanul celui care cere . Nu am nici o problema sa-i dau doar lui.

Si terenul nu se strica daca sta degeaba, ba din contra se odihneste, mai acumuleaza ceva nutrienti.

Anul asta practic e gratis iarba, este foarte multa, deabia inceputul verii si se apropie a doua coasa. Daca tine asa timpul se pot face trei cosiri lejer.
De aia ma zis sa te bucuri daca ai pe cineva sa il coseasca de 3 ori... nu se mai pune problema sa castigi si bani... sa nu trebuiasca sa dai tu bani

Pamantul nu se odihneste daca sta necosit :) Doar se umple de buruieni si copacei care il secatuiesc de nutrienti

Daca vrei sa incerci, lasa-l 2 ani si daca il mai recunosti... o sa ai zeci sute de pruni, corcodusi, salcami, crescuti aparent din neant, buruieni cat tine de inalte, urzici si serpi si capuse ca bonus

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Fanul este rezultatul unei activitati executate fie manual fie mecanic,ceea ce implica consum de resurse.
Daca fanul este cosit de tine,atunci fa contract si specifica in el ca pretul va fi ajustat in functie de pretul pietii.Acest lucru se va face anual.Eventul bianual.
Daca fanul este cosit de cel caruia vrei sa-l vinzi,mai gandeste-te.
Incearca sa-ti maginezi,in al doilea caz,ce faci cu aceea suprafata unde se aduna mizeria,cresc buruienile,pe scurt,devine o parloaga.Cel putin ti se mentine terenul curat in acest caz.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
e_miron, eu am dat fânețele pe care le am pe nimic. Doar să fie îngrijite.
De pe una din ele iau un miel sau un curcan de Paște.

De mai bine de 10 ani și fără contract.
Una din ele nici nu mai știu pe unde e exact. Am căutat-o acum vreo 2 ani, dar nu am reușit să o identific. :lol:

#13
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Cred ca nu ma leg la cap cu contract, asigur omul ca are acces la iarba respectiva fara nici o problema si asta e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate