Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Copilul are probleme cu alti copii - cum rezolvati problema

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 Baxon, on 20 iunie 2017 - 19:53, said:

Saracul de tine ! Nici nu ma mir ca ai luat-o in freza de mic copil iar cum te-ai dezvoltat " mental " pana acum , e mai bine sa nu faci copii , crede-ma e mai bine sa limitezi prostia cat de mult poti ...
tu probabil esti vreun starship trooper wannabe. boxeur la el pe etaj cu copiii si femeile.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 Dev, on 21 iunie 2017 - 09:01, said:

Ii opresti daca se lovesc sau isi vorbesc urat dar nu intervii daca doar studiaza ce se intampla daca isi iau jucaria unul de la altul.

Bineinteles ca nu intervi daca-si IMPRUMUTA jucariile, dar daca unu ca asta de mai sus care n-are nici o problema cu violenta ii ia jucaria din mana si ea incepe sa planga? Atunci intervi?
Cum?

#39
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Bursule,
la ce probleme te-ai referit?

Ca deja colegii de topic raspund fiecare la cate altceva si iara s-au impotmolit in tablete si telefoane.

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Probleme la scoala cu alti elevi care il bat sau isi bat joc de el. Sau in cartier. Eu n-am avut probleme din astea la scoala pentru ca colegul meu de banca era ala care ma apara si oricum nu prea ma bagam eu in belele.

Uite un raspuns la obiect:

 androholic, on 19 iunie 2017 - 16:56, said:

Daca au avut incidente cu copii de varsta lor i-am lasat sa isi rezolve singuri conflictele. In schimb cand s-a  luat de copiii mei un golan mai mare decat ei cu cativa ani l-am pocnit de imi ocoleste copiii si ulita si acum.


#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 andreim77, on 21 iunie 2017 - 11:29, said:

tu probabil esti vreun starship trooper wannabe. boxeur la el pe etaj cu copiii si femeile.
Ma confunzi cu tine !
De unde ai dedus tu ca " lupt ' cu femeile si copiii asta numai tu stii , probabil vorbeste experienta din tine .

#42
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
bai curajosule pe net :) ai tu habar ce inseamna sa cresti in cartier cu golani? cate zile crezi ca rezisti? asa, adult cu muschi, nu copil.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 Bursul, on 21 iunie 2017 - 14:19, said:

Probleme la scoala cu alti elevi care il bat sau isi bat joc de el. Sau in cartier. Eu n-am avut probleme din astea la scoala pentru ca colegul meu de banca era ala care ma apara si oricum nu prea ma bagam eu in belele.

Uite un raspuns la obiect:

Nu-s de acord.
bagate-n sufletul lui.
Nu-l lasa sa creasca timorat, ia pozitie.

#44
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Bursul, on 21 iunie 2017 - 14:19, said:

Probleme la scoala cu alti elevi care il bat sau isi bat joc de el. Sau in cartier. Eu n-am avut probleme din astea la scoala pentru ca colegul meu de banca era ala care ma apara si oricum nu prea ma bagam eu in belele.

Aici as interveni rapid. N-am stiut ca un copil poate omori un alt copil in incinta scolii sau in afara ei, dar... am aflat.

#45
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Bursul, on 21 iunie 2017 - 14:19, said:

Probleme la scoala cu alti elevi care il bat sau isi bat joc de el. Sau in cartier.
  
Eu m-am convins: se cele mai multe ori, părinții sunt problema. Copilăria nu are nici o treabă cu educația proastă.

Aceeași buba o am și eu, la școală. Încercat să vorbesc cu mama copilului, da da, nu mai face. O laie, după 2 zile o luăm de la capăt.
Zilele astea până și diriginta s-a "bucurat" că am scăpat neciufulită de mama "cumințeniei pământului". :w00t:

Am anunțat-o așa:
- la director am fost deja - a și chemat-o la școală.
- o să fac cerere pentru montarea unei camere video. Dacă nu îl primesc, voi pune una spion și tot îi demonstrez că fiul ei e cel mai cuminte.
- cu prima ocazie in care copilul mai vine cu hainele mâzgălite (când are desen, ar trebui să îl îmbrac într-un sac) , îi aduc bonurile pentru decont. Poate la ea cresc banii  în copaci, la mine nu. I le-am arătat deja, a amuțit. (Acum, să fiu sinceră, erau unele de Mega Image, da' na, sper că au avut efect. :lol: )
- cu prima ocazie în care îl mai iau zgâriat, lovit etc - îmi iau concediu oricât va fi nevoie și îi fac in fiecare zi sesizare: școală, inspectorat, poliție. Până îl mută la altă școală, să rămână repetent, nu mă ajută.

Deocamdată e liniște. Vedem până când. :D

#46
Danutd666

Danutd666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017
Am citit decat intrebarea autorului .
De ce ar avea probleme daca nu si le face singur ?
Depinde de situatii, nu apelezi la faze gen 'karate & mita' ci mai degraba la 112 (ma refer la organele legii, am zis 112 sa dea in rima)

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
La 112 suni ca are copilul probleme la scoala?
Adica, sa iti rezolve problema cei de la situatii de urgenta, ca tu nu prea esti in stare?

Dar ce, iti arde casa, e vreun accident, vreo efractie etc? Mi se pare penibil sa suni la 112 pt orice chichita care se poate rezolva usor, poate amiabil intre parintii copiilor, poate chiar amiabil intre copii.

Mai bine citeai topicul, poate raspundeai altceva....

#48
Danutd666

Danutd666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017

 -Diana-, on 29 noiembrie 2017 - 11:51, said:

La 112 suni ca are copilul probleme la scoala?
Adica, sa iti rezolve problema cei de la situatii de urgenta, ca tu nu prea esti in stare?

Dar ce, iti arde casa, e vreun accident, vreo efractie etc? Mi se pare penibil sa suni la 112 pt orice chichita care se poate rezolva usor, poate amiabil intre parintii copiilor, poate chiar amiabil intre copii.

Mai bine citeai topicul, poate raspundeai altceva....
Problemele pot fi oriunde, nu doar la scoala . In ziua de astazi foarte usor se ajunge la violenta, iar din 2-3 impinsaturi sau 2-3 pumni poti sa omori pe cineva foarte usor, mai ales daca e copil, pica si da cu capul de pamanant, acolo ramane .
Da, in cazul in care copilul crede ca are probleme, nu are alte surse de ajutor, eu recomand sa sune la 112 pentru ca niciodata nu ai de unde sa sti ce se poate intampla inclusiv din clasele primare . Prin 2008 cand eram in clasele primare cls 3, a venit un baiat cu un carter la scoala si la taiat pe celalalt pe fata de vreo 20 ori, ala daca-i vedeai atunci fata nici nu stiai cine e.
Este foarte important sa iei imediat masuri in situati de genul ca nu stii ce are celalalt in cap indiferent de varsta, deoarece jocurile astea cu criminalitati distrug creierul copilului mai ales la varste fragede si foarte multi parinti nu pun STOP cand trebuie la astfel de jocuri crezand ca sunt doar jocuri .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate