Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ASE CSIE vs UNIBUC FMI

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017
Salut, am bacul intr-o saptamana si dupa,urmeaza admiterea. Inca nu sunt hotarat in privinta facultatii. Vreau ca pe viitor sa am o cariera pe partea de programare si as dori sa urmez o facultate buna pentru asta. Poli automatica iese din start deoarece, din clasa a 9a cand am intrat la liceu,nu m-au interesat foarte tare facultatile, nu m-am interesat de admiteri iar cand m-am trezit la realitate mi-am dat seama ca nu stiu pic de fizica pentru admiterea de la poli si acum este foarte tarziu sa ma apuc sa invat fizica de la 0.
Raman acestea 2. info economica de la ASE si FMI de la unibuc. Vreau sa stiu daca a fost cineva la aceste facultati, cum au fost profii, ce fac acum dupa terminarea facultatii s.a.m.d
Pe partea de mate si info ma descurc, nu am probleme, zic eu, programarea mi-a placut inca de cand eram mititel, dar am inceput sa o aprofundez in perioada liceului, acum lucrez cu Java si ocazional C#, Swift

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 StackUpTheMoney, on 19 iunie 2017 - 13:30, said:

Vreau ca pe viitor sa am o cariera pe partea de programare si as dori sa urmez o facultate buna pentru asta.
Lasa bunatatea ca tot pe tine cade magareata sa inveti. Asa ca urmeaza pe una la care intri.

 StackUpTheMoney, on 19 iunie 2017 - 13:30, said:

cum au fost profii
Asta te doare pe tine! Vezi de carte, nu de profi.

#3
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

 neagu_laurentiu, on 19 iunie 2017 - 13:44, said:

Lasa bunatatea ca tot pe tine cade magareata sa inveti. Asa ca urmeaza pe una la care intri.

Asta te doare pe tine! Vezi de carte, nu de profi.

conteaza foarte mult si profesorii, daca sunt profesori care nu stiu sa se faca placuti si nu stiu sa explice, nu stiu sa te atraga fata de obiectul lor si iti provoaca repulsie, nu inveti nimic

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Asta-i teorie si dadaceala de liceu. Toti am avut gandul asta. La anu' pe vremea asta ai sa-mi dai dreptate. Asa ca ia cursurile facultatii strict ca pe o introducere si aprofundeaza in timpul liber. Daca vrei sa ajungi meserias.

Edited by neagu_laurentiu, 19 June 2017 - 14:06.


#5
aalexuss

aalexuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.10.2013
Eu am avut de făcut aceeași alegere și te sfătuiesc  sa te înscrii la ambele și alegi după.  Eu mi-am dat seama ca îmi doresc mai mult unibuc abia după admitere, când eram dispus sa renunț la CSIE (Info Economica ) la buget pentru FMI (Unibuc , Info) la taxa. În final s-au retras suficienți și am intrat la buget . Oricum, nu regret alegerea făcută . Nu pot sa spun ca este o facultate ușoară (acum este 3 dimineață și abia acum am luat o pauza de la învățat pentru analiza - mâine examen, ureaza-mi noroc :), dar recunosc ca inafara de sesiune ai destul timp liber. Și chiar pot spune ca înveți multe (algoritmi, structuri de date , programare orientata pe obiecte, web, cam tot ce se poate.). Dar da , oriunde te-ai duce trebuie sa faci mult singur ( nu pentru ca nu ti-ai găsi un loc de munca - este IT,  trebuie sa recunoaștem ca se bat ei pe noi încă din anul I ), ci pentru ca vei ajunge sa iti dorești sa înveți cât mai multe. Oricum, dacă stii Java, C# și Swift 3  cred ca deja ai un super start. Eu îți recomand unibuc  , dar probabil ca sunt subiectiv ( mie îmi place tot, de la colegii , voluntariat, ceea ce poți învață ).Oricum, oriunde te-ai duce, cred ca prima luna de facultate pana te obișnuiești e chiar amuzanta (eu eram total dezamăgit de diferența dintre liceu și facultate). Aici de multe ori te duci doar la seminar și laborator. Cursurile sunt mult prea teoretice și seci (și vei ajunge probabil sa înveți în sesiune ca de..așa fac studenții ). Oricum, succes la BAC și îmi poți da mesaj pentru orice intrebare ai ( știu ca eu aveam foarte multe anul trecut pe vremea ăsta ). Concluzie :Recomand FMI Unibuc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate