Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

2017 si viitor: diesel sau benzina?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

Poll: Diesel vs Benzina (140 member(s) have cast votes)

Ce si cat conduci anual?

  1. Voted Benzina sub 10 000 km/an (25 votes [17.86%] - View)

    Percentage of vote: 17.86%

  2. Benzina intre 10 000 si 20 000 km/an (59 votes [42.14%] - View)

    Percentage of vote: 42.14%

  3. Benzina peste 20 000 km/an (15 votes [10.71%] - View)

    Percentage of vote: 10.71%

  4. Motorina sub 20 000 km/an (21 votes [15.00%] - View)

    Percentage of vote: 15.00%

  5. Motorina peste 20 000 km/an (20 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

Vote Guests cannot vote

#55
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006

View PostSkytalker, on 19 iunie 2017 - 16:19, said:

Insa se stie ca foarte mult conteaza si opinia publica. Politicienii au dat drumul la o sopirla si populatia se executa.
Se poate vedea deja pe acest forum. Acum 1 an nimeni nu ar fi preferat o masina pe benzina.

Am permis de 20 de ani, sunt la a 3-a masina. Toate au fost si vor fi pe benzina. Pur si simplu, nu mi-a placut niciodata diesel-ul.
Diesel-ul ar fi trebuit sa ramana pentru domeniul industrial/transporturi.

#56
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Mazda cu siguranta!are un pret bun la revanzare iar noile motoare pe benzina anunta performante sporite si consum redus.in plus e si fiabilitatea consacrata,iar designul emotionant!daca o pui si pe gpl o sa ai benzina cu consum de diesel.eu unul stiu.

#57
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Benzina fara discutii. În anul 2017 nu poti pune problema altfel. Cu diesel chiar daca platesti mai mult valoarea revanzare va fi mai mica vezi piata sh Germania unde nu mai cumpara nimeni diesel sh.

Decat sa dai 2000 in plus la diesel mai bine iei benzina cu motor mai puternic plus cutie automata sau alte optiuni. Chiar daca vei plati 200 de euro in plus benzina la 10000 km merita.

Diesel e pentru tractare sau naveta pentru soferi cu pretentii rafinament benzina. Cu orice benzina vei avea un feeling premium la rulare fata de un diesel care caraie în cel mai bun caz ca si un microbuz dar de multe ori ca si un tractor.

#58
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postcalinjack, on 20 iunie 2017 - 08:30, said:

Mazda cu siguranta!are un pret bun la revanzare iar noile motoare pe benzina anunta performante sporite si consum redus.in plus e si fiabilitatea consacrata,iar designul emotionant!daca o pui si pe gpl o sa ai benzina cu consum de diesel.eu unul stiu.
Eu aștept noul motor pe benzină de la Mazda care nu va mai avea bujii.

#59
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View Postsdc2017, on 19 iunie 2017 - 10:38, said:

Buna ziua tuturor!


Dilema mea in 2017: Mazda 3 benzina aspirat G120 2l sau Mazda 3 diesel 1.5l? (sau alte variante, mazda sau nu?)

Anual fac intre 14000 si 18000 km din care 20% Bucuresti si 80% autostrada iar durata de utilizare ar putea fi de 7-10 ani. Vin de pe diesel si din cauza confortului, a consumului nu cu mult mai mare pe benzina si a costurilor de intretinere, rca, casco as inclina pentru benzina. Mai adun si posibilele viitoare restrictii si taxe mai mari pentru motorina in UE si dieselul devine cu semnul intrebarii, sau poate ma insel ?

Dupa 7 ani de utilizare mai este Mazda3 o varianta de revanzare ?



Multumesc de opinii.

Salut.
La KM care ii faci tu, benzina 100%. Ca posesor de Mazda 3 G120 benzina, consumul in oras este de 8-9l/100km, iar afara 6-7l/100km. Am scos si 5.3 la drum lung, dar am mers pana in 100km/h. Eu am deja 7000 de KM in 2 luni jumate si tot nu m-as atinge de diesel. Toti prietenii mei care au diesel si se gandesc la viitoarea masina, nici nu iau in considerare diesel. Oare chiar merita diesel cand ai consumurile astea pe benzina? Intreb pentru ca singurul motiv pentru ca romanul cumpara diesel, este ca "consuma putin".
Daca cumperi manuala, poate consumul e chiar mai mic. Eu am automata, iar daca ma iau dupa unii de aici, care au condus doar Cielo automat si isi dau cu parerea (pentru cine stie ce motiv), sunt handicapat.

#60
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Pentru o automată benzinară e consumul chiar ok. Pe manuală și cu experiență la amestecarea mămăligii se poate scoate și consum mai mic. Eu scot consum mix oraș - extraurban nu mai mult de 7 cu ascuțitoarea mea pe benzină aspirat natural.

#61
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Pe termen lung e clar ca viitorul e al benzinei, celor hibride si electrice. Dar in urmatorii 10 ani inca se va merge la greu cu diesel. In orasele mari gen Paris se impun restrictii dar se tine preponderent cont de emisiile Co2, un diesel modern cu ad blue are emisii decente si va putea intra pana aproape de inima Parisului.
Chiar si in tarile vestice eforturile de a limita diesel ul sunt multa vorbarie, dieselul de ex in franta e inca cu 20 centi mai ieftin, cand am vrut sa mi iau o benzinara noua m am izbit frecvent de un malus de 4 - 5000 euro. De ex un Sportage benzina 1.6 avea malus 5 mii ( la diesel era 60 euro).
Am o hibrida mica pt mers in oras dar ales o berlina diesel pt drumuri lungi (era si ultima ocazie sa cumpar un diesel cu motor serios, la drumuri lungi nu mi place sa vad consumuri de 8 -9 % la 135 km/h, e psihologic cred, nici sa depind de autonomia benzinarei si sa trebuiasca sa alimentez dupa 600 km ...etc).


#62
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
E bine ca mai crede cineva in diesel, dar 10 ani nu va mai rezista. Gandeste-te ca numai intr-un an vanzarea de diesele a scazut cu 15% pe fondul unei scaderi a pietei de numai 7%. E o chestie de timp pana producatorii isi vor da seama ca nu mai e rentabil sa-l produca daca tendinta va continua. Si dupa cum vezi sunt si pe aici destui care au avut diesel si au trecut la benzina.
Si asta fiindca stiu ca cifrele tale cu 8-9% la 135 km/h sunt minciuni. In plus un diesel modern cu AdBlue costa enorm in comparatie cu o benzinara.
Asteapta putin si ai sa vezi si schimbarea in primele de asigurari.

#63
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Părerea mea, dieselul e super ok la drum lung, pentru navetiști dar pentru oraș sau cel puțin pentru un regim de minim 50% oraș aș lua benzină sau hibrid.

Acum sunt benzinarele chiar economice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate