Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

TP-Link Archer C1200 - C5 - Problema viteza

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
LeNoR

LeNoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.10.2006
Salut,

Am si eu o nelamurire cu acest router, sau o problema, ma rog. Am achizitionat routerul ieri insa am intampinat niste probleme legate de performante. Detin un abonament RDS de 300/150 Mbps si prin cablu (bagat direct in PC), descarc cu aproximativ 20-25 Mb/s. Cu routerul (prin cablu) viteza urca pana la 25-26 Mb/s dar in aproximativ 3-4 minute tot scade si ajunge pe la 10-11 Mb/s unde si ramane.

Mai mentionez ca m-am conectat si cu laptopul, un Macbook, prin wifi 5Ghz si reusesc sa scot constant 25 Mb/s, ceea ce m-a frapat ca sa fiu sincer din moment ce pe cablu via router scot undeva la jumate, chiar mai putin constant.

M-am uitat si pe Ethernet status si acolo spre exemplu la ipv4 imi spune "Internet", dar la ipv6 scrie "No network access". Prin cablul bagat direct in PC scrie "Internet" la ambele.

Legat de router eu am facut configurarea simpla, rapida. Si din interfata am activat si ipv6, dar din cele mai sus mentionate nu stiu cat de tare functioneaza.

Nu sunt vreun expert in astfel de chestii de aceea am zis sa intreb aici, poate cineva ma lamureste.

Numai bine !

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai 300 Mbps sau 150Mbps ca nu exista 300/150 ?
IPv6 nu poti avea decat daca ceri tu la RDS sa ti-l activeze.

Si vezi ca faci confuzii intre Mbps=Mb/s si MB/s

#3
LeNoR

LeNoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.10.2006

 eiffel, on 19 iunie 2017 - 10:51, said:

Pai ai 300 Mbps sau 150Mbps ca nu exista 300/150 ?
IPv6 nu poti avea decat daca ceri tu la RDS sa ti-l activeze.

Si vezi ca faci confuzii intre Mbps=Mb/s si MB/s

300 Mbps download / 150 Mbps upload

Prin cablul de la provider bagat in PC scot 30-32 MB/s constant. Prin router (cablu) fluctueaza foarte tare urca pana la 26-27 MB/s si apoi scade pana la 10 MB/s si ramane acolo.
Prin cablul de la provider bagat in PC pe ipv6 apare internet. Prin router la ipv6 apare no network access.

#4
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.08.2008
Ai ultima versiune de firmware pentru acel router ?

#5
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Verifica daca ai ultima versiune de firmware instalata pe router si ulterior fa te rog print screen-uri la setarile ipv6 setate de tine in meniul routerului.
In principiu nu ar trebui sa fie diferente de viteza din cauza la ipv6, sigur folosesti aceleasi programe de test ? Te referi download printr-un program de torrente sau test facut pe speedtest ?
Ai umblat la setarile placii de retea de pe laptop ?

#6
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Acum nu sint sigur descarci 25 megaocteti sau 25 megabiti este o mare diferenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate