Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat costa inlocuirea barei frontale (Skoda Fabia 2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Am o Skoda Fabia Hatchback din 2006 si am avut un accident in urma caruia mi s-a spart din fata (cea incercuita cu rosu). Nu a fost vina mea. Persoana respectiva are asigurare dar cand ma gandesc cata bataie de cap este sa o repar gratis cu ajutorul asigurarii ma ia groaza.

Aveti idee cam cat ar costa sa o inlocuiesc la un service sau de unde as putea sa o cumpar?

Attached Files


Edited by Janitor, 18 June 2017 - 17:53.


#2
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
La mine a costat 660 de euro bara spate Octavia 3. Schimbata si vopsita la culoare. Bara continea si senzori de parcare, dar asta are putina importanta pentru ca senzorii se muta pe bara noua.

Edited by izometric, 18 June 2017 - 17:48.


#3
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 izometric, on 18 iunie 2017 - 17:47, said:

La mine a costat 660 de euro bara spate Octavia 3. Schimbata si vopsita la culoare. Bara continea si senzori de parcare, dar asta are putina importanta pentru ca senzorii se muta pe bara noua.

Asta e o skoda din 2006 deci banuiesc ca nu este atat de scumpa.

#4
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Ce incercuit cu rosu?
O bara fata sh e vreo 300 de lei si vopsirea alti 300. Daca mai pui si accesoriile ajungi la 800.
De ce sa fii fraier? Tu platesti impozite si asigurari pe degeaba? Nu tu ai provocat accidentul...sarumana. Sa vina evaluatoru si sa-ti plateasca daunele.

Edited by Claudiu998, 18 June 2017 - 17:55.


#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Bineinteles. Daca pui piese aftermarket la garaj de cartier te costa pe sfert.

#6
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 Claudiu998, on 18 iunie 2017 - 17:54, said:

Ce incercuit cu rosu?
O bara fata sh e vreo 300 de lei si vopsirea alti 300. Daca mai pui si accesoriile ajungi la 800.
De ce sa fii fraier? Tu platesti impozite si asigurari pe degeaba? Nu tu ai provocat accidentul...sarumana. Sa vina evaluatoru si sa-ti plateasca daunele.

Ok. Ma gandeam la o bara SH de 100-200 lei plus o manopera de 100 lei. Dar daca e in jur de 800 o sa ma chinui cu asigurarea...

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
in cazul fericit in care e doar bara, dar poate se mai aduna... sa vezi ce repede creste devizul la 2-3000lei...

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am schimbat SH la masina prietenei mele . Exista si varianta aftermarket pana in 200 ron dar am preferat SH pentru ca am ales-o si la culoare . Am dat pe ea 150 ron si transportul a facut cam 30 . Oricum a intrat in cineva iarna trecuta ( usor Posted Image ) si i-a zburat vopseaua .

#9
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Sigur e doar bara? Mai ai grilele de la capota, poate putin indoita si capota. Mai ai farurile de ceata, care probabil sunt sparte (asta daca exista :D). Poate si vreun far usor ciobit..

#10
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 Claudiu998, on 18 iunie 2017 - 18:04, said:

Sigur e doar bara? Mai ai grilele de la capota, poate putin indoita si capota. Mai ai farurile de ceata, care probabil sunt sparte (asta daca exista Posted Image). Poate si vreun far usor ciobit..

Din cate vad eu este doar bara. Nu s-a spart nimic.

Am gasit un site care zice ca are bara completa in stoc:

"Fabia Bara fata completa 350 ron 1 spoiler,fagure,proiectoare,semnale"

Asta inseamna ca are tot nu?

Ok, si daca tot vorbim de asigurare cum se procedeaza mai exact? Trebuie sa merg cu celalalt sofer la compania de asigurari sau ma pot duce singur cu amiabila?

Edited by Janitor, 18 June 2017 - 18:11.


#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Janitor, on 18 iunie 2017 - 18:08, said:

Din cate vad eu este doar bara. Nu s-a spart nimic.

Am gasit un site care zice ca are bara completa in stoc:

"Fabia Bara fata completa 350 ron 1 spoiler,fagure,proiectoare,semnale"

Asta inseamna ca are tot nu?


Da,sunt ieftine.La mine,la Octavia 2 ,gasesc cu 200  sh originala si 250 vopsitul.Daca iei de pe net ,sa iei cu verificare,sunt multi tepari

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Trebuie sa se si potriveasca la masina ta...
Dintr-un manual auto de service al modelului tau de Skoda trebuie sa cauti codul barei. Sau o speli foarte bine pe dedesubt si cauti codul cu o lanterna. Daca codul tau se potriveste cu codul barei de 350 lei de mai sus poti s-o cumperi. Bara este prinsa in niste clipsuri, mai are niste chestii mari la extremitati, chestii cu care se prinde de aripile laterale. Mai sunt si cele doua protectii ale rotilor (cele care nu permit noroiului sa intre in motor).
De regula, bara noua nu este vopsita deci costa si vopsitul. Trebuie sa cauti codul culorii masinii tale.

Edited by florinbad, 18 June 2017 - 18:24.


#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Mergeti impreuna la compania de asigurari (si cu masinile), discutati cu un inspector de daune, si de acolo va indruma.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cauta pe olx sau dezmembrari ca poate gasesti deja una fix in culoarea ta si cu niste unelte (chei, surubelinta, etc) o schimbi tu acasa...
Eventual ii ceri la ala bani pt bara si manopera. (incluzi si vopsirea) :))

Vezi daca e modelul cu facelift sau nu. Ca ala fara facelift are proiectoarele mai patrate, iar modelul facelift le are rotunde ca modelul din poza pusa de tine.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 Janitor, on 18 iunie 2017 - 17:46, said:

Persoana respectiva are asigurare dar cand ma gandesc cata bataie de cap este sa o repar gratis cu ajutorul asigurarii ma ia groaza.
Dacă asigurarea e la o firmă civilizată bătaia de cap constă fix în drumul pînă la asigurator, constatare și completarea hîrtiilor. După aia duci mașina în service și o iei cînd e gata. Nu te doare capul, nu dai un leu.
Dacă e la unii care cîrcotesc și la doi lei, mai bine dai tu banul.

#16
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 radunic, on 18 iunie 2017 - 19:04, said:

Dacă asigurarea e la o firmă civilizată bătaia de cap constă fix în drumul pînă la asigurator, constatare și completarea hîrtiilor. După aia duci mașina în service și o iei cînd e gata. Nu te doare capul, nu dai un leu.
Dacă e la unii care cîrcotesc și la doi lei, mai bine dai tu banul.

Asirom. Ce reputatie au astia?

#17
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
du-te si fa o constatare,da bara jos.eu am facut greseala sa fac la intelegere cu o tanti care m-a lovit in spate,am luat de la ea 300 de lei sa o revopsesc..si dupa ce am dat-o jos am avut surpriza sa am si niste chestii indoite pe acolo care necesita alti bani,alta distractie

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 Janitor, on 18 iunie 2017 - 19:09, said:


Asirom. Ce reputatie au astia?
nasol. intarzieri mari de plata.
poti sa te duci si singur cu amiabilul, e treaba asiguratorului sa-si caute asiguratul. evident, daca mergeti amandoi, treaba merge mai repede.

vezi si cat iei pentru reparatie in regie proprie.  daca masina e griul ala, e asa de comun ca probabil la dezmembrari nu o sa gasesti bara decat gata vopsita in culoarea masinii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate