Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie TV, Buget: 3000-3500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Salut,

Dupa cum spune si titlul, vreau sa cumpar un TV. Nu am cunostinte in domeniu, prin urmare poate ma ajutati voi.

Ce vreau/ la ce va fi folosit:

1. Diagonala: undeva la 125 cm (camera are 20 mp, cred ca 125 cm ar fi de ajuns, cu cat e mai mare cu atat mai bine). Va fi pozitionat pe perete, in colt -> deci imi trebuie si un suport (in afara bugetului daca este absoulut necesar)

2. Va fi folosit pentru filme si ocazional ca si monitor secundar. Nu ma intereseaza cablu TV, nu ma uit la televizor. Prin urmare. NEAPARAT trebuie sa fie capabil sa citeasca BluRay cu subtitrare si alte format-uri de filme (torrente). Am mai citit diferite review-uri si nu imi vine sa cred ca exista TV care nu  pot face acest lucru.

3. Sunetul: nu ma intereseaza atata timp cat are mufa jack in care pot sa adaug boxe separat.

4. Pentru partea de monitor secundar: am mouse si tastatura wireless -> trebuie sa suporte (momentan sunt cu USB), dar pe viitor poate schimb cu Bluetooth, deci astea 2 sunt necesare. Claritatea imaginii, de asemenea, este destul de importanta aici.

In concluzie, nu cred ca cer prea mult, vreau un TV la care pot sa vad filme linistit (ca pe laptop, sa nu-mi fac griji de format-ul filmului, claritate, subtitrare) si ocazional sa-l folosesc ca si monitor fara sa orbesc de prea multi pixeli. Dar e incredibil cate variante proaste exista care nu pot face aceste 2 simple lucruri.

#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
https://altex.ro/tel...sung-ue50mu6172

Avand in vedere faptul ca primesti si soundbar-ul, mi se pare un pret foarte bun, pentru ultima serie de TV Samsung aparuta. Altii il vand la 3.850 lei fara acel soundbar cadou.
Mai ieftin, seria anterioara: https://altex.ro/tel...sung-ue49ku6472

Pe cel din urma il am eu si pot sa-ti spun ca este un televizor exceptional. La ambele TV-uri primesti o telecomanda cu 7 butoane (te vei obisnui rapid cu ea). Ambele televizoare au un meniu foarte bine structurat si simplu, se misca fluid, schimba canalele foarte repede.

De Sony cu Android iti recomand sa te feresti, modele pe care le-am testat eu se blocau, mergeau scadat prin meniu, au meniu gaunos si prost gandit, schimba canalele greu, si asa mai departe.

#3
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Iti spun o chestie legata de televizoare si monitoare. Te duci intr-un magazin, mall, ce o fi el, unde sunt agatate cate 30 pe un perete. Le alegi dupa calitatea materialelor, dotari, diagonala, claritate etc. Notezi undeva numele lui si il cauti pe internet. Deobicei sunt mai ieftine cu 10% fata de cele din magazin.
Anul trecut am pus ochii pe un Lg. Ala arata cel mai bine si la review-uri pe youtube si avea detoate. Ma duc frumusel la Flanco, il avea expus pe dansu si mai avea alte 20 pe langa el. Mi-am schimbat imediat impresia despre acel lg. Una e sa-l vezi aprins pe viu alta cand il vezi in poza pe internet.
A 2-a zi mi-am comandat un Philips pe care l-am vazut ziua trecuta. O alegere de 10 ori mai buna.
Daca poti sa il ridici personal sau sa fie livrare cu verificare. Nu dai banu' pana nu l-ai scos din cutie. Multi s-au ars cu televizoare lovite, chiar cu ecran spart si au ramas cu ele. Sunt ambalate foarte prost si sunt foarte fragile.

Edited by Claudiu998, 18 June 2017 - 15:44.


#4
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Am o intrebare, daca il conectez cu un cablu DVI/HDMI la laptop, mai conteaza ce format de film suporta el, TV? Avand in vedere ca e doar pe post de extensie a laptopului, un monitor secundar? Practic eu asta vreau sa fac, ca n-o sa stau sa copiez filme pe USB/stick ca sa le vad pe TV.

Sau aici nu se pastreaza claritatea imaginii? De exemplu, daca TV e 4k si laptopul e doar FHD -> pe TV se vede 4k?

Edited by ronin0ro, 18 June 2017 - 17:36.


#5
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

 ronin0ro, on 18 iunie 2017 - 17:27, said:

Am o intrebare, daca il conectez cu un cablu DVI/HDMI la laptop, mai conteaza ce format de film suporta el, TV? Avand in vedere ca e doar pe post de extensie a laptopului, un monitor secundar? Practic eu asta vreau sa fac, ca n-o sa stau sa copiez filme pe USB/stick ca sa le vad pe TV.

Sau aici nu se pastreaza claritatea imaginii? De exemplu, daca TV e 4k si laptopul e doar FHD -> pe TV se vede 4k?
Atata timp cat materialul care il rulezi e 4k , si imaginea pe tv o sa fie la aceeasi rezolutie.
Iar daca il rulezi pe laptop, o sa il redimensioneze automat la rezolutia maxima pe care o are.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Nu conteaza rezolutia displayului laptopului, conteaza sa poata rula decent continut 4K ( de preferat cu accelerare hardware ).  Nici pomeneala sa poti viziona filme Bluray direct pe televizor, oricat de "smart" ar fi el.

#7
stef122210

stef122210

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.01.2009

 Yukoto, on 18 iunie 2017 - 15:04, said:

https://altex.ro/tel...sung-ue50mu6172

Avand in vedere faptul ca primesti si soundbar-ul, mi se pare un pret foarte bun, pentru ultima serie de TV Samsung aparuta. Altii il vand la 3.850 lei fara acel soundbar cadou.
Mai ieftin, seria anterioara: https://altex.ro/tel...sung-ue49ku6472

Pe cel din urma il am eu si pot sa-ti spun ca este un televizor exceptional. La ambele TV-uri primesti o telecomanda cu 7 butoane (te vei obisnui rapid cu ea). Ambele televizoare au un meniu foarte bine structurat si simplu, se misca fluid, schimba canalele foarte repede.

De Sony cu Android iti recomand sa te feresti, modele pe care le-am testat eu se blocau, mergeau scadat prin meniu, au meniu gaunos si prost gandit, schimba canalele greu, si asa mai departe.
Am Sony cu Android! Model 2015 cu update Android 6, fara probleme. Nimic din ce spui nu am experimentat, deci ...!

#8
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
La 2500 lei găsești 4K de la Samsung și LG de 125 cm. La 3000 lei găsești un Sony la altex alegi ce vrei. Poți pune un film pe stick să faci proba în magazin dacă citește filme bluray să faci și o comparație la imagine. Televizoarele au mai multe setări de imagine eu folosesc "intens" pe samsung adică mai luminos. La aspectul ăsta de imagine să fii atent dacă este un profil nepotrivit sigur vei vedea nasol pe tv.

#9
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Iti recomand sa cumperi de la emag de 140 cm poti returna tv-ul in 30 de zile daca nu esti multumit de el.

Samsung, 138 cm, 55KU6072 - 2600 lei https://www.emag.ro/...h/pd/D8VHJ3BBM/
LG, 139 cm, 55UH6157 - 2700 lei https://www.emag.ro/...7/pd/D9MKC3BBM/
Samsung, 138 cm, 55KU6092 - 2900 lei https://www.emag.ro/...h/pd/DXTLQ2BBM/
Curbat Samsung, 138 cm, 55KU6172 - 2900 lei https://www.emag.ro/...h/pd/DVVHJ3BBM/
LG, 139 cm, 55UH668V - 3500 lei https://www.emag.ro/...v/pd/DVMKC3BBM/

Toate sunt smart si 4K alegi ce-ti doresti ai si unul curbat daca esti amator de asa ceva. Pt Samsung ai un forum cu review-uri detaliate unde te poti informa http://samsungtv.ro/

#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Exceptand seria UH635V, nu recomand niciun alt 4K de la LG din seria 6 (au panel RGBW, cu pixeli albi in constructie. UH635V e VA cu RGB). 55KU6072 si 55KU6092 reprezinta aceeasi serie, diferenta fiind culoarea piciorului. Cumpara tv-ul care e mai ieftin. De la Sony cumperi minim seria XD8005, de la Philips ti-as fi recomandat seria PUS6561, dar are mari probleme de iluminare.

#11
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014

 iZet, on 20 iunie 2017 - 21:19, said:

Exceptand seria UH635V, nu recomand niciun alt 4K de la LG din seria 6 (au panel RGBW, cu pixeli albi in constructie. UH635V e VA cu RGB). 55KU6072 si 55KU6092 reprezinta aceeasi serie, diferenta fiind culoarea piciorului. Cumpara tv-ul care e mai ieftin. De la Sony cumperi minim seria XD8005, de la Philips ti-as fi recomandat seria PUS6561, dar are mari probleme de iluminare.

Salut,seria LG UJ701 are la fel panelul RGBW?

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
Da, tot RGBW.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate