Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

DVR cu laptop-ul pe post de monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare !
Pot folosi laptopul pe post de monitor pt un DVR ? Vreau sa verific functionarea unor camere de supraveghere si as vrea sa instalez HDD-ul in DVR cu acesta conectat la laptop !

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postsoftaipan, on 18 iunie 2017 - 10:25, said:

Pot folosi laptopul pe post de monitor pt un DVR ?
Nu!
Laptopul nu are intrare video.

Edited by Mircel, 18 June 2017 - 10:44.


#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postsoftaipan, on 18 iunie 2017 - 10:25, said:

Salutare !
Pot folosi laptopul pe post de monitor pt un DVR ? Vreau sa verific functionarea unor camere de supraveghere si as vrea sa instalez HDD-ul in DVR cu acesta conectat la laptop !
Daca laptop-ul e performant si are dotarile necesare pentru cuplarea la camere, de ce nu ? Totusi, recomand folosirea echipamentelor dedicate acestei functiuni. Improvizarea nu duce la rezultatele dorite.

Edited by pacopaco1967, 18 June 2017 - 10:42.


#4
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
OK ! Multumesc !

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpacopaco1967, on 18 iunie 2017 - 10:41, said:

Daca laptop-ul e performant si are dotarile necesare pentru cuplarea la camere, de ce nu ?
Poti sa dai un exemplu?
(pt conectare la DVR, nu la camere).

Poti folosi o placa de captura video externa totusi. Depinde ce iesiri are DVR-ul. Daca are si video analogic out e f simplu.
O placa externa pe USB te rezolva.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ai programelul prin care comunici cu DVR-ul prin retea?

#7
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Cel mai indicat și mai ușor este să folosești programul DVR-ului, așa cum a zis și colegul de mai sus.
Așa folosesc și eu la mine.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai simplu asa cum s-a zis mai sus - DVR-urile moderne au retea - o configurezi corect, cu IP fix din clasa folosita in reteaua ta curenta si instalezi softul DVR-ului pe Laptoip.
Ba, e posibil in functie de sistemul de operare sa nici nu ai nevoie de soft - deschizi browserul - preferabil IE si scrii IP-ul DVR-ului - iti va apare un mesaj ptr instalare a unui ActiveX, instalezi, dai refresh si ai acces la DVR direct in browser.

#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Deci ,daca instalez programul DVR-lui(CD-ul de instalare exista)in laptop,atunci conectez DVR-ul cu laptop-ul,dar prin iesirea VGA a laptop-lui sau prin HDMI.Le am pe amandoua si pe DVR .Sau ,daca nu am inteles gresit,configurez DVR-ul cu IP-ul fix (conectez DVR cu routerul prin iesirea de ethernet) si comunic cu laptopul wireless!

Edited by softaipan, 18 June 2017 - 12:22.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008
Laptopul il poti folosi pe post de "telemonitor" al DVR-ului prin internet oriunde te-ai duce cu el, adica sa procedezi cum spune colegul Eiffel si sa vizualizezi in browser, eu asa fac, le vad pe desktop acasa, pe telefon pe drumuri si pe laptop la hoteluri in voiaje si chiar si la birou unde DVR-ul e intr-un birou si laptopul meu in altul, tot prin retea le vad, acelasi URL imi functioneaza oriunde.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsoftaipan, on 18 iunie 2017 - 12:17, said:

daca instalez programul DVR-lui(CD-ul de instalare exista)in laptop,atunci conectez DVR-ul cu laptop-ul,dar prin iesirea VGA a laptop-lui sau prin HDMI
Nu asa. Laptopul nu are intrare prin VGA/HDMI ci are iesire. Iar iesire are si DVR, deci nu merge (aici nu avem homosexualitate!).
Poti folosi transferul de date prin retea (cablu ethernert sau WiFi) si aplicatia din laptop va reda/transforma imaginile.

Edited by neagu_laurentiu, 18 June 2017 - 12:50.


#12
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Da,am inteles ! Urmeaza sa montez camerele si sa fac pasii necesari pt a le putea urmari pe telefon sau laptop !
Initial am intrebat ,pt ca am crezut ca pot sa conectez DVR-ul ,prin cablu la laptop in locul monitorului,dar l-am pus la un monitor si am verificat camerele !
Multumesc !

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsoftaipan, on 18 iunie 2017 - 12:45, said:

Initial am intrebat ,pt ca am crezut ca pot sa conectez DVR-ul ,prin cablu la laptop in locul monitorului,dar l-am pus la un monitor si am verificat camerele !
Poti si asa dar iti mai trebuie o placa de captura imagini, sa conectezi iesirea DVR-ului (VGA/HDMI) cu intrarea acestei placi (laptopul are doar iesire video).

Edited by neagu_laurentiu, 18 June 2017 - 12:49.


#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdorin_2k, on 18 iunie 2017 - 10:52, said:

Poti sa dai un exemplu?
(pt conectare la DVR, nu la camere).

Poti folosi o placa de captura video externa totusi. Depinde ce iesiri are DVR-ul. Daca are si video analogic out e f simplu.
O placa externa pe USB te rezolva.
E necesara o placa de captura DVR USB  .

http://www.mivarom.r...-dvr-usb-p-5814

Attached Files


Edited by pacopaco1967, 18 June 2017 - 15:16.


#15
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postneagu_laurentiu, on 18 iunie 2017 - 11:14, said:

Nu ai programelul prin care comunici cu DVR-ul prin retea?

View Postammazon, on 18 iunie 2017 - 11:46, said:

Cel mai indicat și mai ușor este să folosești programul DVR-ului, așa cum a zis și colegul de mai sus.
Așa folosesc și eu la mine.
Deci asta ar trebui sa fie manualul de utilizare al  programul DVR-lui ! Dupa instalare au aparut aceste 3 icon-uri .
Sper sa nu fiu off topic !

Attached Files



#16
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare !
Am configurat DVR-ul,routerul,am instalat aplicatiile necesare. Problema apare in sensul ca pe laptop nu vad imaginile de la camera care este in functiune !Pun mai jos screenshot-uri ,poate vedeti voi,dragi colegi,ce nu am setat  sau ce trebuie setat ca sa vad imaginile de la camera pe aplicatia de pe laptop ! (conexiune wirless intre laptop si router ).Pe monitorul conectat la DVR camera se vede OK !

Attached Files


Edited by eiffel, 21 June 2017 - 11:11.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am scos poza care nu trebuia incarcata - fii si tu mai atent ce printuri incarci :D

Eu nu vad IP setat al NVR-ul ala... Doar xxx.xxx....

#18
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Mersi ! Scuze ,nu am fost atent !
IP-ul este corect,am pus eu xxx in locul cifrelor....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate