Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Constructie garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Buna ziua,

As dori sa construiesc un garaj de 30 m2 cu urmatoarele caracteristici:
- placa armata
- zidarie BCA
- sarpanta intr-o apa
- o usa garaj, o usa acces pietonal, 2 geamuri

Poate cineva sa-mi dea cineva oarece indicatii cu privire la manopera? Zona e intr-un sat in afara Iasului.

Multumesc,

B

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde de multe . Vrei canal ? Probabil te gandesti la un 5x6 ,ca sa incapa doua masini  Sapatul il poti face cu persoane din sat , platite cu ziua . Betonul ar fi bine sa il iei de la statie si sa il torni cu CIFA ( iesi mai ieftin daca ai statie prin zona ) . Conteaza daca faci proiect sau nu .

#3
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

 JurasikMan, on 18 iunie 2017 - 08:56, said:

Depinde de multe . Vrei canal ? Probabil te gandesti la un 5x6 ,ca sa incapa doua masini  Sapatul il poti face cu persoane din sat , platite cu ziua . Betonul ar fi bine sa il iei de la statie si sa il torni cu CIFA ( iesi mai ieftin daca ai statie prin zona ) . Conteaza daca faci proiect sau nu .

Nu vreau canal, iar motivul lui 5x6 nu e pentru doua masini ci pentru a avea un loc unde sa-mi pun un banc de lucru si sculele din gospodarie. Prefer betonul facut la betoniera pentru simplul motiv ca am un palet de ciment ramas de la o lucrare anterioara - datorita unei confuzii cand s-a intocmit lista de materiale am sfarsit prin a avea palet de ciment in plus.
Proiectul il am deja, garajul a fost inclus in proiectul casei iar autorizatia de constructie e valabila.

Multumesc,

B

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
bca-ul nu este portant, trebuie sa faci constructia din cadre de beton (stalpi de 30x30 si grinzi). cel mai ieftin iesi daca il faci din lemn cu inchidere din osb. asta depinde de cum este in autorizatie si daca vrei sa fie incalzit sau nu.

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 JurasikMan, on 18 iunie 2017 - 08:56, said:

  Conteaza daca faci proiect sau nu .
Pai conteaza... Documentatia (adica proiectul) tehnica pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire este unul dintre documentele care se depun pentru obtinerea autorizatiei de construire, scrie la art. 7, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Pe baza ei/lui se calculeaza impozitul. De certificat de urbanism nu mai zic, se pare ca in Romania este ceva facultativ.

Pentru initiator - daca tot faci o investitie, fa-o ca lumea de la inceput, ca sa ai in vedere toate costurile, nu numai ale manoperei. Dupa care poti sta linistit ca nu se supara primarul sau este ales altul si-ti pune la poarta somatia de demolare.

Later - vad ca ai autorizatie, asa ca succes.

Edited by claudiu1, 18 June 2017 - 09:32.


#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca faci din BCA trebuie sa urmezi solutia lui rich1974 si iesi mai scump. Daca nici lemnul nu iti convine, mergi pe varianta clasica de zidarie portanta si samburi de beton la colturi. In cazul asta manopera ar trebui sa fie la fel cu a unei case. Nu stiu cum e prin zona, dar cred ca mai jos de 25E/mp nu vine sa iti faca nimeni treaba (nimeni care se pricepe vreau sa spun, ca de carpaci e plina tara). Problema s-ar putea sa fie sa nu gasesti oameni disponibili sa faca treaba asta, fiind in plin sezon si fiind si o lucrare mica (stiu ce vorbesc pentru ca am construit si eu un garaj in 2015 si am avut mari probleme in a gasi o echipa sa ia o lucrare mica).

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bylly00 25E/mp ?? Unde? Nici macar la sat la tara nu cred ca iti lucreaza cineva la pretul asta :) 25 euro/mp x 30 mp = 750 euro adica 3500 lei... Asta e o lucrare de cel putin 2 saptamani (beton facut la betoniera) in minim 2-3 oameni..deci ce propui tu nu prea e realizabil :)  
@blazzelia daca e proiect nu binevoiesti sa il pui si aici sa ne dam cu parerea? Ai stalp de sprijin pe mijloc? Nu de alta dar la o deshidere de 6 metri acoperisul poate fi destul de delicat ca sa nu zic costisitor de realizat....

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ar merge si la 6 m daca face ferma de lemn. dar cel mai sigur pune stalp la mijloc.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Iarasi metode de constructie " dorelistice " ?
Se poate face deschidere de 6 m , fara probleme si fara stilp pe mijloc ...ca ala mai lipsea . ...si nu grinda de lemn .

#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu am zis ca nu se poate ci ca e mai "delicat" sau mai scump decat un acoperis clasic....ori la manopera de 25E/mp nu cred ca o sa iasa ce trebuie si ne trezim cu alt topic: "s-au curbat capriorii, ce fac acum? "

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 blazzelia, on 18 iunie 2017 - 09:16, said:



Nu vreau canal, iar motivul lui 5x6 nu e pentru doua masini ci pentru a avea un loc unde sa-mi pun un banc de lucru si sculele din gospodarie. Prefer betonul facut la betoniera pentru simplul motiv ca am un palet de ciment ramas de la o lucrare anterioara - datorita unei confuzii cand s-a intocmit lista de materiale am sfarsit prin a avea palet de ciment in plus.
Proiectul il am deja, garajul a fost inclus in proiectul casei iar autorizatia de constructie e valabila.

Multumesc,

B

   Deci ai un palet de ciment in plus din greseala si nu stii sa faci un garaj.
    Cu ce te putem ajuta ?

Edited by cspot, 18 June 2017 - 14:45.


#12
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Garajul va fi cum spune Rich.

Multumesc Bylly pentru informatie.

86-APP - ai putea, te rog, sa dezvolti ideea?

Brawnie, ai putea, te rog, sa specifici un pret... daca nu e 25E cat e?

Si apropos de cele 2 saptamani ... ar putea cineva, cu experienta, sa specifice operatiile necesare si timpul mediui de executie? Gen sapat fundatie, armat, cofrat, turnat, ridicat zidarie, etc


Multumesc,

B.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pune aici o schita , si iti arat la ce ma gindeam .

#14
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Uite si schita - banuiesc ca partea asta e cea importanta. Ma rog, in schita acoperisul e in doua ape, eu il vreau intr-una.

Attached File  IMG_1815-1.JPG   281.1K   136 downloads

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dumeata ai acolo pereti din altceva, nu din zidarie. par a fi mai degraba din lemn cu structura din metal. si ferma pare tot din metal.
asa ca, legal, daca vrei sa faci din zidarie, trebuie sa pui niste planse modificatoare la proiect.

#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
aia sa fie ultima lui problema: ca face din alt material peretii...atata vreme cat pastreaza amprenta nu vine nimeni sa te intrebe de sanatate....in schimb daca din sarpanta in 2 ape faci una intr-o singura apa...hopaaaa !
@blazzelia pentru manopera ia in calcul un minim de 35-40 euro/mp si asta la nivel de echipa de dorei nu discutam de firma, contract, garantie etc....si asta pentru ca este o lucrare mica...cu cat e mai mica lucrarea cu atat pretul manoperei este mai mare..de ce? pentru ca una e sa faci o casa/garaj de 30 mp si alta e sa faci o casa de 200 mp.

#17
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am zis minim minimorum, daca vine vecinul care se pricepe sa bata doua cuie si alt vecin care moare de foame oricum plus tu care stii ce e de facut si ii tii de mana pe amandoi. Realist, nu cred sa atingi pretul ala cu o echipa care cu asta se ocupa in mod curent, am zis si eu ca nu stiu exact pretul zonei cine stie...

#18
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Pai ia mai bine zi cat platesti tu manopera la casa :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate