Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

probleme hp elitebook

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MateiMihail

MateiMihail

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2017
Detin un HP Elitebook 8540p de 2/3ani, iar in ultimele 3-4 luni am probleme grave cu incalzirea, chiar de la deschidere. Se inchide dupa 1/2 ore de gaming, temperaturile la CPU stau constant peste 90°C in timp ce ma joc, iar in idle sau browsing 50-60°
Am fost la un service unde singurul lucru pe care l-au facut a fost sa-mi spuna ca placa video se incalzeste prea tare, iar hard disk-ul nu o mai duce mult.
Am consultat mai multe persoane, care mi-au spus ca e normal pentru o placa video sa stea la temperaturi atat de ridicate.
Am verificat starea hard disk-ului cu CrystalDiskInfo ( am atasat un printscreen ).
Pasta termoconductoare a fost schimbata acum 8,9 luni; planuiam sa o schimb saptamana asta, dar nu gasesc lamurire nicaieri despre ce pot sa mai fac cu laptop-ul.
Cei de la service mi-au spus ca cel mai bun sfat ar fi sa schimb placa video si sa-l vand urgent..

Attached Files


Edited by MateiMihail, 18 June 2017 - 00:42.


#2
1play

1play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2017
Mai are rost sa intreb daca l-ai curat de praf? E normala o temperatura de 70-75 grade max in jocuri, in idle 38-43 grade, browsing 45-50 grade, la o temperatura ambientala in jur de 24-26 grade.

Edited by 1play, 18 June 2017 - 02:17.


#3
MateiMihail

MateiMihail

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2017

View Post1play, on 18 iunie 2017 - 02:12, said:

Mai are rost sa intreb daca l-ai curat de praf? E normala o temperatura de 70-75 grade max in jocuri, in idle 38-43 grade, browsing 45-50 grade, la o temperatura ambientala in jur de 24-26 grade.

O sa-l curat de praf saptamana asta.
In legatura cu hard disk-ul si placa video ce parere ai ?

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Si eu am avut probleme de genul cu un acer aspire,lasa-i pe aia de la service cu vrajelile lor,am cumparat un termal pad din china cu 5 dolari calitativ,am montat padul pe chipsetul placii video si de atunci nu mai trece de 50 de grade,atentie ce grosime cumperi,treaba este simpla.

#5
1play

1play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2017
Curatal de praf si vezi daca se mai inchide in timpul jocurilor, daca da, schimbi din nou pasta la procesor si la placa video, daca placa video  are thermal pad in loc de pasta, pui thermal pad, se gaseste pe pcgarage e in jur de 21 de lei.
HDD-ul ar mai merge, daca nu ai posibilitatea sa il schimbi acum, dar sa iti faci backup cel putin la  datele importante ( salvezi pe un stick, dvd, in cloud sau pe un hardisk extern etc).

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Curatare de praf, ungere cooler, repastare. Urgent.
Daca nu ma insel se dau jos cateva suruburi de pe spate, se scoate rama cu touch de sus si tastatura si ai acces la tot sistemul de racire.
2. Ce jocuri joci ? Laptopurile nu prea sunt de gaming, in afara de cele dedicate. Il cam omori cu gamingu'
3. Ia un sistem de racire suplimentar pana iti iei un desktop pentru jocuri.

Ca idee:
The NVIDIA Quadro NVS 5100 is a business graphics card for laptops which is most likely based on the same core as the GeForce GT 330m / Quadro FX 880M. The NVS series is optimized for business applications and stability and may therefore perform a bit worse in games due to the special drivers and BIOS optimizations.
As the GT 330M, the NVS5100 should support PureVideo HD (VP4?) to accelerate HD videos and CUDA / DirectX Compute to use the render cores for other applications.

Asta ai tu pe laptop.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate