Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Comparatie boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postro_explorer, on 22 iunie 2017 - 14:41, said:

Nu stiu cum suna Solo 7 dar stiu cum suna niste "Dali opticon 6" de exemplu (si da, exista diferente fata de 623 dar nu atat de mari cat diferenta de pret intre ele).


Ar trebui sa infiinteze cineva o inchizitie in domeniul asta, unele lucruri sunt prea de tot! Posted Image

P.S. urmatorul pas este sa vina cineva sa ne povesteasca cum nu sesizeaza diferente prea mari intre Sennhesier HD 800 si niste casti logitech sau cel putin ,,nu atat cat diferenta de pret" Posted Image

Edited by razor01, 22 June 2017 - 16:17.


#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu zic sa va mai uitati un pic la primul post al acestui topic, ca sa avem o referinta in ceea ce discutam, da?
Vorbim de un pret in gama ~100 euro si de niste drivere in general mici.

NU VORBIM DE MUZICA, si in mod cert nu vorbim de audiophili (considerand cu ce s-a inceput topicul) ... vorbim de o comparatie intre boxe intr-o gama de pret.

Asa ca mai usor cu inchizitia ca nu are sens. Pentru vizionat ocazional filme si impuscat in shootere trebuie niste boxe de PC decente si atat. Repet faza cu "best bang for the buck".
Pentru ascultat vivaldi de pe blu-ray intr-un living room aranjat cu izolatoare fonice pe suprafetele largi rezonante da, ai nevoie de cel putin un set de Opticon 6, asa, pentru noobi ... Eu unul nu dau 1500 euro pentru un set de opticon 6 pentru ca nu le-as putea aprecia la adevarata valoare. Pentru urechile mele raportul pret performanta oferit de ele nu se justifica momentan. Pot asculta Pink Floyd si la chestii entry-level gen Bose ... sau, cand sunt la computer, de ce nu, Logitech. Oricum in 90% din timp stau cu castile pe urechi.

Edited by ro_explorer, 22 June 2017 - 17:32.


#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postro_explorer, on 22 iunie 2017 - 17:19, said:



Asa ca mai usor cu inchizitia ca nu are sens. Pentru vizionat ocazional filme si impuscat in shootere trebuie niste boxe de PC decente si atat. Repet faza cu "best bang for the buck".


Achizitia acelui Logitech intra la ,,worst bang for the buck'' , nicidecum nu este o varianta de luat in calcul. Satelitii nu au nici macar un tweeter amarat.

#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View PostAMETHIST, on 22 iunie 2017 - 15:51, said:

Emag-ul s-a prostit?
Nu mai stie sa prezinte caracteristici?
Ia vedeti voi ce scrie la fiecare link: Distorsiuni... valoare in dBPosted Image
De fapt, oare ce vor sa spuna cu acele valori? Sensibilitate? Trebuie data si frecventa si distanta!
Sau poate sunt distorsiuni si nu sunt dB ci procente(%). Si atunci, la ce frecventa si la ce putere sunt acele valori?Posted Image

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrazor01, on 22 iunie 2017 - 18:22, said:

Achizitia acelui Logitech intra la ,,worst bang for the buck'' , nicidecum nu este o varianta de luat in calcul. Satelitii nu au nici macar un tweeter amarat.
Review-urile si graficele cu raspunsul in frecventa te contrazic grav. In plus, la banii aia eu unul nu am gasit de noi ceva mai bun. Am asa ceva de peste 4 ani si chiar si azi e greu sa gasesc ceva mai bun in aceeasi dimensiune si in aceeasi gama de pret. Pur si simplu sunt prea bune pentru cat costa. Mai mult, cand cautam sa cumpar asa ceva gasisem sisteme pentru PC in formatul 2.1 care costau de 2 ori pe atat si se auzeau de 2 ori mai prost.
Diferenta intre opinia ta si opinia mea in ceea ce priveste exact acest model de boxe este ca tu vorbesti uitandu-te la poze, eu vorbesc in urma experientei la prima mana si dupa o analiza foarte amanuntita a optiunilor in bugetul dat la vremea respectiva.
Dar continua sa imi spui cat de proaste sunt, e in regula.

Edited by ro_explorer, 22 June 2017 - 18:44.


#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Cum s-a mai zis ,review-urile(facute de copii care n-au ascultat altceva) si graficele la astfel de produse sunt strict egale cu zero ,daca mai pun baietii si un video pe YT cu sunet tras cu telefonul tacamul e complet. Nu e vorba de gama de pret ci doar de a avea un sunet cat de cat corect vs un sunet denaturat. Si daca initiatorul a pus ochii si pe minisitemul ala Sony inseamna ca vrea nu doar shootere si filme.
BTW ,nu exista in audio formatul 2.1, exista eventual streo si multicanal. La stereo nu exista track de bas separat.

Edited by edigee, 22 June 2017 - 19:29.


#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Tu ai impresia ca vorbesti cu un pusti caruia i-a cumparat ta'su o pereche de boxe si gata ... alea's cele mai bune? Serios acuma.
Eu inteleg ca sunt puristi pe forum, sunt peste tot dar aici discutam de alte chestii.

Anandtech si Tom's hardware nu sunt situri unde copii fac reviewuri .. chiar fac masuratori cu scule profesioniste. A, ca nu or fi cei mai profi dintre profi, cu certitudine, dar nici paraleli nu sunt.

Oricum, topicul a alunecat spre taramuri audiofile si eu nu sunt un audiofil, dupa cum am spus .. dar daca voi puteti sa recomandati ceva, orice, care sa sune macar decent, nu spun "bine" in 400 lei nou, din magazin, go on ... succes.

#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu discutam despre audiofilie ,pana acolo sunt ani lumina ,vorbeam doar de un sunet cat de cat corect pe care boxele acelea din plastic scipicipase  ,cu sau fara subwoofer ,nu au fizic cum sa-l scoata.

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, ai dreptate, cum zici tu.

#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postro_explorer, on 22 iunie 2017 - 20:41, said:

Anandtech si Tom's hardware nu sunt situri unde copii fac reviewuri .. chiar fac masuratori cu scule profesioniste.

Si cam din ce crezi ca traiesc review-erii astia, ai impresia ca asteapta cumintei sa le vina banii din click-urile de pe youtube? Posted Image

Exista companii care investesc cea mai mare parte a banilor in cercetare, ca sa scoata produse competitive si exista companii care investesc foarte mult in marketing. Logitech face parte din cea de-a doua varianta. Nu spun ca n-au si produse bune, dar nu pe partea audio. La alte periferice (tastaturi, mouse, controlere, volane, etc) sunt cam lideri, pentru ca fac produse bune la preturi corecte.

Produsele audio logitech nici macar nu trec prin vreo fabrica de-a lor. Pur si simplu aia de la firma mama din Elvetia pun mana pe telefon, suna la o fabrica de audio in China si comanda produse finite, gata de vanzare. Lumea le cumpara pentru ca scrie logitech pe ele, dar nu au nicio legatura cu calitatea perifericelor non audio facute de ei (or fi si alea tot chinezesti, dar sunt facute calitativ).

Edited by razor01, 22 June 2017 - 23:04.


#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Și tu ai dreptate, asa e.

#30
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
In maxim 100 de euro recomand Microlab Solo 6C, second hand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate