Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Nesimtirea PROFI... cum se face un ban "cinstit"

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostLex404, on 17 iunie 2017 - 20:54, said:

Plateste cu cardul.
Sau fa rost de monezi de un ban si plateste cu ele diferentele alea mici.
Moneda de un ban e o prostie, sau aia de un eurocent, sau one penny, sau 1 Yen, etc.
Ziceti mersi ca in RO nu aveti 1, 2 si 5 RON in monezi Posted Image inca sunt de parere ca formatul monetar romanesc ii cel mai misto: Plastic, poti sa-i speli, poti sa versi berea pe ei, ai bancnota de 1 leu si 2 monezi uzuale (nu cate 5-10 cum au altii)

De ex in Georgia au monezi pana la 2 Lari (un euro): 2, 1, 0.5; 0.2; 0.1; 0.05; 0.01. Turcia la fel dar de la o lira, in europa la fel... ma enerveaza monezile, ocupa mult spatiu prost. Hartia ii sfanta, sau cardul.
Si in Polonia au monezi pentru 5 zloty (5.5ron)

#20
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Sa nu se uite, pana se apuca sa calculeze cam cati bani pierd din aproximarea asta. Nu e vorba de bani cat de principiu. Cand te duci sa iti iei o chifla de 0.39 daca le dai 30 bani nu e ok .
Uite unchimiu a vrut sa cumpere din mega o sticla de cola. Vreo 3 lei 39 sau cat o mai fi. Avea marunt 3.3 lei si i-a cerut 10 bani. Pentru ca nu a avut 10 bani a platit cu o banconota de 5. Ghici cat a vrut sa ii dea rest? 1,5 lei ca nu avea si 10 bani. Pai sa nu o scuipi?

Edited by Maryus89, 17 June 2017 - 21:34.


#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Esti norocos, eu am patit o rotunjire la leu. Adica la casa in loc sa imi spuna ca am de dat 85,22 lei mi-a spus 86, am dat 90 lei si am primit rest 4 lei. M-am prins abia cand am aruncat o privire pe bon in masina sau acasa...
Asta am patit atat la supermarket cat si la magazin al unui operator de telecom (care ulterior am aflat ca e franciza).
De obicei platesc cu cardul, dar mai am momente de nebunie cand mai vreau si cash, sa mai scap de "marunt" de 1-5-10 lei sau sa schimb bani mari 500-200-100 lei in bancnote mai mici...
Bineinteles nu am mai calcat pe acolo, dar daca o sa fiu nevoit de imprejurare sa calc voi plati numai cu cardul.
In schimb la hipermarketuri primesc la banuti, in special la Kaufland si la Auchan, unde folosesc des casa rapida cu robotelul, ca il stiu cinstit :D

Edited by samebo, 17 June 2017 - 21:49.


#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlex2010, on 17 iunie 2017 - 20:44, said:

Am un magazin PROFI situat in apropierea blocului unde locuiesc, astfel ca din comoditate imi fac cumparaturile destul de des pe-acolo.
Ce am observat este ca, spre deosebire de LIDL, KAUFLAND si PENNY MARKET, unde primesc rest si 1 ban (100 lei vechi pentru cei care inca nu s-au adaptat leului nou), la PROFI se rotunjeste mereu in favoarea magazinului, si implicit in defavoarea cumparatorului.


Exemple?
Cel mai recent, azi . Rest conform bonului fiscal - 36.67 lei , rest efectiv remis: 36.6 lei.  7 bani in bugetul magazinului.

Situatia asta o intalnesc zilnic, mi se pare lipsa de respect pentru cumparator, adica daca iau un produs care costa 10.03 lei, in loc sa rotunjeasca la 10 lei, ei "rotunjesc" la 10.10 lei.

La un mic calcul, la 300 de clienti serviti, prin rotunjire s-ar castiga lejer 15 lei...

Aia nu-s 7 bani,ci 0,7 bani

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAndyM, on 17 iunie 2017 - 21:33, said:

Si in Polonia au monezi pentru 5 zloty (5.5ron)
Doamne feri, tari ramase in epoca de fier :lol:

View Postadisz, on 17 iunie 2017 - 21:38, said:

Aia nu-s 7 bani,ci 0,7 bani


Is 0,07 RON, adica 7 bani.

0,1 RON is 10 bani.

#24
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postlex2010, on 17 iunie 2017 - 20:44, said:

...la PROFI se rotunjeste mereu in favoarea magazinului, si implicit in defavoarea cumparatorului.
Eu cred că tu eşti ăla de taie coada la pisică. Posted Image
Azi, de ex., la profi, aveam x,47 lei totalul pe casa de marcat.
N-aveam 0,47 mărunti, aşa că gagica de la casă mi-a zis "lăsaţi... data viitoare..." şi-a rotunjit restul în favoarea mea.
Tu chiar crezi că ăştia fac profit de pe urma stabilimentului de la blocu' tău?

#25
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Las ca v-am razbunat eu, am lichidat o firma si mi-au ramas 3kg si ceva de marunti de 1 ban, si am stat vre-o juma de an sa ma gandesc de cine sa imi bat joc.... si am zis ca de toti... mi-am pus un ciorapel la cingatoare, unu din piele frumos, am incarcat munitia de 1 ban, si baga tata, pana la ultimu ban...

Cum ii vedeam ca stramba din nas, cum ziceam ca nu-i oblig eu sa aiba preturi cu doua zecimale!

#26
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostPeter Blood, on 17 iunie 2017 - 21:45, said:

Tu chiar crezi că ăştia fac profit de pe urma stabilimentului de la blocu' tău?
De obicei ce iese pe plus la casa il confisca casiera ca bonus :D
Nu ajung in incasarile firmei.
Daca iese pe minus la casa, atunci intra in pierderea firmei. :D

#27
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMaryus89, on 17 iunie 2017 - 21:25, said:

Asta m-a facut si pe mine sa platesc numai cu cardul la mega image. Mereu aproximau in plus, azi 4 bani maine 2 poimaine 3 si tot asa calculasem ca se strang destui bani in minus pentru mine si foarte multi in plus pentru ei.

la o medie de 3 bani pe zi se strang ~ 100 sau un leu pe luna...daca asta e prea mult in minus pentru tine cred ca problema e altundeva

Edited by Jammalan-the-Prophet, 17 June 2017 - 21:57.


#28
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
Nu vreau sa dau apa la moara discutiei, dar aproape de fiecare data la Profi nu primesc restul complet; sigur, e vorba de 5 pana la 20 de bani, dar ca idee... Apropo de ce se zicea mai sus. Odata nu aveam exact, cred ca lipseau vreo 3 bani (plateam cu marunt). Casiera mi-a semnalat si mi-a cerut vreo 10...
Sigur, poate, ca nu trebuie generalizat, dar eu la Profi m-am confruntat de prea multe ori cu faza asta. Apropo @initiator: despre care magazin e vorba - ce locatie?
Platesc cu cardul și scap de grija.

Edited by yanni17, 17 June 2017 - 21:58.


#29
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostLex404, on 17 iunie 2017 - 20:54, said:

1 Yen
Mie imi spui? Vroiam sa iau si eu de la 7eleven un KitKat si o sticla de apa plata. Am dat vreo 298 de la 398 yen pe KitKat cu aroma de Sake si 127 yen pentru o sticla de apa de 1.5l. Si la casa mi-au rotunjit la 430 yen. De la 425 la 430 nu este mult, dar este totusi ceva. Cand esti un lant ata de mare, ai zeci de magazine la care se rotunjeste asa, uite cum se face profitu'.

#30
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iunie 2017 - 21:57, said:

la o medie de 3 bani pe zi se strang ~ 100 sau un leu pe luna...daca asta e prea mult in minus pentru tine cred ca problema e altundeva
pe mine cand ma fura ma fura cu minim 50 de bani, si din cauza prostului obicei de a avea incredere si a nu verifica bonurile pe loc (ca de obicei platesc cu cardul si nu prea verific) ma cam ard des la plata cu cash.
cred ca daca as plati o luna numai cash s-ar strange minim 2 lei pe zi, deci minim 60 lei pe luna furaciunile casierilor.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAl3xandru35, on 17 iunie 2017 - 22:02, said:

Mie imi spui? Vroiam sa iau si eu de la 7eleven un KitKat si o sticla de apa plata. Am dat vreo 298 de la 398 yen pe KitKat cu aroma de Sake si 127 yen pentru o sticla de apa de 1.5l. Si la casa mi-au rotunjit la 430 yen. De la 425 la 430 nu este mult, dar este totusi ceva. Cand esti un lant ata de mare, ai zeci de magazine la care se rotunjeste asa, uite cum se face profitu'.


CE FACE?!?! Mie niciodata in Japonia nu mi-au rotunjit (bine, la 7eleven plateam cu Suica de obicei). Dar niciodata... Si ma enervau, aveau o punga in rucsac numai cu monezi de un yen :lol: nu le mai suportam deloc. Venisem dupa cateva luni in RO si ma apucasem sa le dau pe post de suveniruri :lol: noroc ca nu-s grele.

Sigur nu erau angajati straini? :lol:

#32
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 25.12.2016
Nu stiu daca ati observat, dar angajatii Profi sunt mai din popor, si asta e nu-i neaparat rau (e mare lucru ca angajeaza gospodine de 50 de ani si batranei in pragul pensionarii), dar nu li se face un instructaj corespunzator. Trebuie sa-l inveti pe ala sa dea restul cum trebuie, sa sa nu se intinda la barfa cu clientii, sa nu mai flirteze ca la tarla, etc.
Dintre toate lanturile de magazine, Profi arata cel mai "prafuit", cel mai rural, ca sa zic asa...  am si eu unul din asta in apropiere. am fost odata sa iau niste bere DAB de la ei, pret bun, doar ca nu reuseam s-o dezlipesc de pe raft!

Edited by Manasu, 17 June 2017 - 22:27.


#33
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostLex404, on 17 iunie 2017 - 22:12, said:



CE FACE?!?! Mie niciodata in Japonia nu mi-au rotunjit (bine, la 7eleven plateam cu Suica de obicei). Dar niciodata... Si ma enervau, aveau o punga in rucsac numai cu monezi de un yen Posted Image nu le mai suportam deloc. Venisem dupa cateva luni in RO si ma apucasem sa le dau pe post de suveniruri Posted Image noroc ca nu-s grele.

Sigur nu erau angajati straini? Posted Image
Nu bre. Erau Japonezi. Ma rog, am fost intr-un magazin din Sapporo, probabil de-aia. Era 8 seara si imi lasasem si cardul suica si telefonul osaifu-keitai acasa si am decis sa platesc cash. Am si eu prin buzunarele de la pantaloni si haine monezi de 1, 5 si 10 yen. Cu duiumu'.

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Ah, Sapporo...mereu am avut impresia ca aia-s afectati de razele hypertronice de la rusi. is asa, intr-o ureche.
:lol:

#35
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostLex404, on 17 iunie 2017 - 22:56, said:

Ah, Sapporo...mereu am avut impresia ca aia-s afectati de razele hypertronice de la rusi. is asa, intr-o ureche.
Posted Image
Posted Image Bine ca eu stau in Sagamihara/Tokyo, sunt afectat de razele de freedom de la Camp Zama/SHA(Sagamihara Housing Area) si Yokosuka.

Edited by Al3xandru35, 17 June 2017 - 23:13.


#36
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iunie 2017 - 21:57, said:

la o medie de 3 bani pe zi se strang ~ 100 sau un leu pe luna...daca asta e prea mult in minus pentru tine cred ca problema e altundeva
Si eu vad altfel problema, Nu cred ca problema initiatorului e ca saraceste. Cred ca se considera mintit si furat. Ca mai sunt oameni care-si dau si haina de pe ei dar sar ca arsi cand li se fura o jumatate de  nasture.
Cam asta cred ca-l deranjeaza pe initiator. Adica el lasa maruntul la caserie dar doar atunci cand vrea el, nu cand casierul se face ca ploua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate