Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Telefon fix adaptat la smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Salut !

Am o "păsărică" de ceva vreme încoace, m-a cuprins nostalgia pentru telefoanele cu receptor clasice. Am acasă vreo două receptoare tip retro pentru smartphone ( v poză atașată ), pe care le folosesc cu plăcere acasă și aș vrea să merg un pic mai departe și aș avea nevoie de niste indicații din partea celor ce sunt mai pricepuți că mine la așa ceva.

Concret, am un model de telefon fix, care se poate vedea in imagine și aș dori să mă îndrumați cum anume să procedez pentru a-l adapta la smartphone.

Nu ar fi problemă dacă ar trebui să conectez doar receptorul, însă aș dori să merg până la capăt și să utilizez și contactorul de la furca telefonului, astfel încât atunci când primesc un apel, prin ridicarea receptorului din furcă să răspund la apel, iar încheierea apelului sa fie la fel, punând receptorul în furcă.

La handsfree astea moderne este pe fir, la microfon, un mic butonaș care face acest lucru. Ei, ceea ce face acel butonaș aș dori să fac eu cu contactorul de la furca telefonului.

Mulțumesc anticipat pentru interes !

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai legi o pereche de contacte de la furca in locul acelui butonas, doar ca ala nu lucreaza ca si furca. La o apasare raspunzi, la urmatoarea inchizi, la furca contactele raman inchise sau deschise, cat timp receptorul e ridicat, sau pus in furca, deci ri ti mana pe furca tot timpul cat vorbesti, ori intercalezi un circuit electronic si un releu, circuitul sa genereze un impuls la fiecare ridicaresau reasezare a receptorului. Ai mai putea incerca, in functe de constructia interna a furcii, sa faca un contact doar cand furca e pe jumatate ridicata, in felul asta, vafunctiona si la ridicare, si la terminare.

#3
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
N-ai cum să obții așa ceva; telefonul fix este un terminal specializat pentru a fi conectat la un port FXS oferit de PBX; când primește un apel și sună pe fire are tensiune de 50 până la 90 V(depinde de centrală).
Așa că e cam greu ca un smartphone să-l faci pbx.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
De ce naiba ai face așa ceva?

#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 rumegus, on 17 iunie 2017 - 18:48, said:

Pai legi o pereche de contacte de la furca in locul acelui butonas, doar ca ala nu lucreaza ca si furca. La o apasare raspunzi, la urmatoarea inchizi, la furca contactele raman inchise sau deschise, cat timp receptorul e ridicat, sau pus in furca, deci ri ti mana pe furca tot timpul cat vorbesti, ori intercalezi un circuit electronic si un releu, circuitul sa genereze un impuls la fiecare ridicaresau reasezare a receptorului. Ai mai putea incerca, in functe de constructia interna a furcii, sa faca un contact doar cand furca e pe jumatate ridicata, in felul asta, vafunctiona si la ridicare, si la terminare.
Furca aceea este practic un comutator NC, iar la un handsfree de exemplu este un comutator NO. Trebuie adaptat PCB-ul de la acel handsfree incat la comutarea NC-o (normally closed-open) sa aiba aceiasi actiune ca al unui buton simplu, care este NO-C.

 jobist, on 17 iunie 2017 - 19:16, said:

N-ai cum să obții așa ceva; telefonul fix este un terminal specializat pentru a fi conectat la un port FXS oferit de PBX; când primește un apel și sună pe fire are tensiune de 50 până la 90 V(depinde de centrală).
Așa că e cam greu ca un smartphone să-l faci pbx.
Nu vrea decat sa foloseasca telefonul vechi ca un fel de "interfata", adica sa inlocuiasca maruntaiele cu un jack 3.5mm la care sa lege furca si receptorul.

#6
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

 jobist, on 17 iunie 2017 - 19:16, said:

N-ai cum să obții așa ceva; telefonul fix este un terminal specializat pentru a fi conectat la un port FXS oferit de PBX; când primește un apel și sună pe fire are tensiune de 50 până la 90 V(depinde de centrală).
Așa că e cam greu ca un smartphone să-l faci pbx.

În principiu intenţionez să intru pâna la firele din receptor, nu mă interesează sa folosesc partea de circuite din telefon, doar ca pe traseul spre receptor să intercalez un întrerupător pentru acea comanda de preluare apel şi închidere apel. De sunat va suna smartphone-ul, nu aparatul telefonic, atunci când primesc un apel ( exact ca la handsfree-urile actuale ).

Aparatul este modern, nu are in receptor galene antice, deci n-ar fi problemă de compatibilitate cu tehnologia din handsfree-uri, cred.

În caz că acel buton din furca telefonului este o solutie care devine prea complicată şi necesită adaptări ( la care nu mă pricep ), nu mă deranjează să folosesc unul din butoanele de pe tastatură pentru gestionarea apelurilor, cred ca astea se potrivesc ca şi concept cu acele butoane de la handsfree-urile moderne !
.

Edited by ramurel, 17 June 2017 - 19:29.


#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 ramurel, on 17 iunie 2017 - 19:27, said:


În principiu intenţionez să intru pâna la firele din receptor, nu mă interesează sa folosesc partea de circuite din telefon, doar ca pe traseul spre receptor să intercalez un întrerupător pentru acea comanda de preluare apel şi închidere apel. De sunat va suna smartphone-ul, nu aparatul telefonic, atunci când primesc un apel.

Aparatul este modern, nu are in receptor galene antice, deci n-ar fi problemă de compatibilitate cu tehnologia din handsfree-uri, cred.

În caz că acel buton din furca telefonului este o solutie care devine prea complicată şi necesită adaptări ( la care nu mă pricep ), nu mă deranjează să folosesc unul din butoanele de pe tastatură pentru gestionarea apelurilor, cred ca astea se potrivesc ca şi concept cu acele butoane de la handsfree-urile moderne !
.
Hai ca incerc sa caut eu acum cum este construit un hands-free si sa incerc sa adaptez un switch NC. Revin.

#8
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

 Al3xandru35, on 17 iunie 2017 - 19:29, said:

Hai ca incerc sa caut eu acum cum este construit un hands-free si sa incerc sa adaptez un switch NC. Revin.

Super ! Mulţumesc !

Ideea cu folosirea contactorului din furcă ar fi de preferat, dacă nu devine prea complicată ( feelingul ăla retro, când trânteşti cuiva receptoru-n furcă ;) ).

 Al3xandru35, on 17 iunie 2017 - 19:22, said:


Nu vrea decat sa foloseasca telefonul vechi ca un fel de "interfata", adica sa inlocuiasca maruntaiele cu un jack 3.5mm la care sa lege furca si receptorul.

Exact ! Mulţumesc !

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca tot vrei sa raspunzi la cel clasic cand te suna pe mobil faci redirectionare apeluri si nu te mai complici cu inventii pagubase ...

Edited by Baxon, 17 June 2017 - 19:37.


#10
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

 Baxon, on 17 iunie 2017 - 19:36, said:

Daca tot vrei sa raspunzi la cel clasic cand te suna pe mobil faci redirectionare apeluri si nu te mai complici cu inventii pagubase ...

Când aveam telefonie fixă acasă ( la care am renunțat de ceva vreme, nu merita 14 euro ) așa făceam, redirectionam apelul din smartphone spre linia fixă telefonică și mutam smartphone-ul pe mod Avion , astfel că orice apel mergea spre telefonul fix.

Partea amuzantă era atunci când nu aveam in timpul zilei  semnal la smartphone, din diverse motive, îmi suna telefonul acasă. Vă dați seama cum ar fi fost să mă sune amanta ( imaginară ) pe smartphone și să răspundă nevasta acasă.  Posted Image Sau varianta mai realistă, mă sună băieții "Te așteptăm la bere ! ... A, bună ziua doamna, mă scuzați , e greșeală !"

Edited by ramurel, 17 June 2017 - 20:02.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Butonul de pe casti, cand e apasat, sunteaza microfonul, adica face scurt intre primele doua contacte de la baza jackului cu 4 contacte. Asta o poti face cu orice buton de e telefonul fix, sau cum am zis, adaptand contacte la furca. Nu e mare scofala, mai ales la telefoanele f vechi, unde cursa era relativ lunga, o sarma la mijlocul cursei, doua sarme din arc de pix, care sa faca contact cu prima sarma, pt o fractiune de secunda.

#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 red46, on 17 iunie 2017 - 19:16, said:

De ce naiba ai face așa ceva?
E ca și cum ar pune roți de lemn la un BMW.

#13
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 ramurel, on 17 iunie 2017 - 19:34, said:

Aici ai schema. Am adaptat de pe net schematica setului de handsfree de la S4. Poti sa folosesti o furca dinaia ieftina, sau sa modifici microfonul si difuzorul din furca de la telefonul vechi sa pui niste componente "moderne". Comutatorul SPDT(1NC1NO) ar fi ideal sa fie fara retinere, in genul acesta.

Attached Files



#14
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Super, mulțumesc mult !
O mică precizare, te rog, ca principiu, conectez împreună cele două "ring", sau e suficient să aleg unul din ele ? ( sper că nu am întrebat o prostie, dar nu știu încă ce fire îmi vin pe cablul de la jackul de la smartphone )

#15
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Daca ai un jack direct TRS atunci nu ai 2 "cercuri". Daca ai jack TRRS, atunci legi cercul de langa S, adica din TRRS legi T, al doilea R si S. Sper ca m-am facut inteles.

#16
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

 Al3xandru35, on 17 iunie 2017 - 21:05, said:

Daca ai un jack direct TRS atunci nu ai 2 "cercuri". Daca ai jack TRRS, atunci legi cercul de langa S, adica din TRRS legi T, al doilea R si S. Sper ca m-am facut inteles.

Da, este TRRS ! Am înțeles perfect, mulțumesc !

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ti-am explicat f clar, mai sus. Ai mufa cu 4 contacte, primul, de la baza, e masa comuna, al doilea e microfonul, al treilea si varful, cele doua casti.

#18
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 ramurel, on 17 iunie 2017 - 22:00, said:

TIne-ma la curent si spune daca a mers. Sunt curios. E prima data cand fac un circuit de la 0.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate