Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vecin insuportabil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

B9977, on 17 iunie 2017 - 15:42, said:

Cunosc cazuri cand in situatii de genul asta cei care au luat amenda au fost chiar cei care au chemat politia.
"Cunosc" si eu din citit pe net.
In realitate nu trebuie sa-i prinda politia in fapt, trebuie doar sa existe martori. Ai zis ca mai e un vecin deranjat.

Edited by don_dannielo, 17 June 2017 - 15:47.


#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 adisz, on 17 iunie 2017 - 15:38, said:

Citeste sa vezi ce zice la lege::
http://www.avocatnet...februarie-2014.

Arata-mi programul de liniste, ala clasic 22-07.

Nu mai e, a fost scos. Si iti spun pentru ca la noi la bloc se afisase faza asta, ca nu mai exista program de liniste standard (insa se poate chema politia la orice ora pentru disturberea linistii pentru ca inca sunt limite, in decibeli)



am gasit, sigur nu a fost modificata prin 2015? :D

Edited by Lex404, 17 June 2017 - 15:48.


#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 B9977, on 17 iunie 2017 - 15:42, said:


Despre sunatul la politie, am zis si pe pagina anterioara. Daca sunam la politie si fix cand ajunge politia ei sunt in "pauza" si nu se aude nimic? Cunosc cazuri cand in situatii de genul asta cei care au luat amenda au fost chiar cei care au chemat politia.

Am zis mai sus sa faci sesizare si apoi sa-i suni ori de cate ori este nevoie,Sesizare,cu asta sa incepi.

#40
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 B9977, on 17 iunie 2017 - 15:07, said:

Salut !
Spoiler
Eu cred ca ei se drogheaza.

 B9977, on 17 iunie 2017 - 15:27, said:

Ca zicea cineva mai sus de intretinere. Au aproximativ 800 lei restante si nu le spune nimeni nimic. De asemenea, sunt zile cand scot gunoiul in fata usii (cate 3-4 pungi de gunoi pe zi!) si il lasa acolo cu zilele, pana se impute toata scara. Iarasi, nu le spune nimeni nimic...

Cum ziceam mai sus, e foarte greu de explicat fara sa par eu nebun. Sa raspund si unui alt user care a zis sa-i opresc pe scara: cum sa-i opresti pe scara daca atunci cand vin/pleaca, efectiv fug pe scara si intra/ies in/din apartament foarte repede, numai sa nu dea ochii cu nimeni?!
Au acest comportament pt. ca ascund ceva ! ascund faptul ca se drogheaza... Posted Image
..si ca locuiesc mai multi insi acolo.

Din pacate eu nu am nici un sfat care sa solutioneze problema intr-un mod legal.
Insa poate daca incerci sa faci rost de dovezi [inregistari audio si video] cum ei fac galagie la ore târzii + reclamatii cu alti vecini impotriva lor, s-ar putea ca o solutie sa iasa la iveala.

Sti cum se spune, "e o lovitura lunga"  Posted Image

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
http://www.polcomtim...i/sefop/l61.pdf

cica inca exista program de liniste, deci admina noastra era tampita. :lol:

#42
B9977

B9977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.06.2017
Am doua inregistrari pana acum, una de prin octombrie 2016 si una de prin ianuarie anul asta. Chestia e ca de cele mai multe ori sunt persoane diferite care stau acolo, sunt momente cand le vin parintii si stau acolo cate o saptamana, apoi pleaca si se intorc ei, apoi pleaca ei iarasi si stau diversi oameni, probabil in chirie pe scurta durata, dracu stie.
Ce nu pot sa inteleg este cum poti sa urmezi o facultate/liceu fara ca tu sa fii prezent (de cele mai multe ori ii vezi ca pleaca de acasa dupa pranz) si fara ca niciodata sa inveti ceva. Ca din moment ce tu demolezi casa, injuri si te imbeti, clar nu faci asta.
Oamenii clar sunt nebuni, se vede dupa cum se comporta.

Si eu mai am prieteni care vin in vizita, si eu mai dau cu aspiratorul, si eu ma mai uit la un meci, dar dupa ora 22 e liniste. La fel si in cazul celorlalti vecini. Nu zice nimeni sa nu te desfasori ziua, dar noaptea nu iti poti teroriza vecinii la nesfarsit.
Plus ca eu sunt 100% sigur ca mai sunt si alti vecini deranjati (suntem 5 apartamente pe palier) insa nu au tupeu sa zica nimic.

#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
:lol:

Admina la noi:

[ https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12508835_1305119119513473_8031384796569927325_n.jpg?oh=6d06c960c510129833cd2d36a607e82a&oe=59DBBC9E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



19 JAN 2016

#44
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Aia cand mai dorm? Fa si tu scandal la fel! Daca sunt chiriasi pot fi dati afara. Au contract de inchiriere?

Inainte se practica si batutul in teava.

Edited by arab, 17 June 2017 - 16:02.


#45
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 B9977, on 17 iunie 2017 - 15:52, said:

Ce nu pot sa inteleg este cum poti sa urmezi o facultate/liceu fara ca tu sa fii prezent (de cele mai multe ori ii vezi ca pleaca de acasa dupa pranz) si fara ca niciodata sa inveti ceva. Ca din moment ce tu demolezi casa, injuri si te imbeti, clar nu faci asta.


Nu vrei sa stii primul meu an de studentie cum o fost Posted Image

N-are treaba cartea cu bautura sau petrecerile. E chiar demonstrat stiintific ca cat mai multe party-uri, cu atat note mai bune.

Acuma lasand gluma la o parte, sunt niscaiva probleme:

Orice poate veni si sta legal pana la 2 saptamani fara sa fie trecut/a la intretinere. Ca vin azi unii, apoi altii, si stau continuu e alta treaba. Dar nu pot fi trecuti la intretinere.

Nu prea ai ce face, te resemnezi sau te muti. Asta e dezavantajul blocurilor, fie ele si vechi. Am stat si in bloc vechi de aveam probleme cu o vecina tampita ca nu auzea antenele cand prajeam cartofi, ca tineam ambii eamurile deschise la bucatarie si-o deranja sfaraitul. Serios. Efectiv nu o mai bagam in seama.

Apoi am avut un vecin care la fel, muta mobila.

Apoi am avut niste vecini (o familie, 2 parinti, doi copii din care unul mare, adult deja cred si-un caine). Din toata familia te intelegeai numai cu cainele si copilul adult. Restul se bateau. toata ziua. Si muierea se enerva si trantea oalele de pereti/ gresie, si barba-su incepea s-o bata bine, cophcilu al mare iesea cu cainele la plimbare si eu ramaneam de fraier sa-i ascult.

Cand am stat in blocul de carton era groaznic. Aveam 2 vecini care aduceau toate curvele gasite pe Calea Turzii si cred ca le fteau si cu piciorul de la scaun (c-am auzit un scaun cazand o data). Inchipuie-ti cum era in sesiune, ca aveam biroul perete-n perete cu dormitorul lor. Dar in rest erau de treaba, era genul de bloc in care daca ramaneai fara ulei/ apa/ mancare/ etc mergeai si cereai la vecini. In partea cealalta mi se mutase o MILF care avea un obicei s-o faca in baie. Ok. Si tot in baie o bocit vreo 2 zile dupa ce s-o despartit de ala. Statea in cada si bocea, auzeam si apa si bocetele.

No, asta-i viata la bloc. Nu prea ai ce face, mai ales ca ei sunt proprietari.


ps. blocul de carton din CLuj in care am stat e ala nou facut pe schela fabricii MUCART :D

Edited by Lex404, 17 June 2017 - 16:05.


#46
B9977

B9977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.06.2017
Asta ma intrebam si eu, ei cand dracu mai dorm, din moment ce de exemplu azi noapte au facut circ pana spre 4 dimineata, iar la 8 dimineata am auzit usa trantindu-se?!
Asa sa va ganditi ca stau aici de un an si jumatate si inca nu stiu foarte bine cum arata indivizii.

Vreau sa rezolv problema LEGAL. Majoritatea se dau viteji cu sfaturi de genul "omoara-i, impinge-i pe scari, plateste rromi sa-i bata" dar stiti si voi ca nu poti sa faci asa ceva. Nu e ok nici moral sa faci asa ceva si mai ales nu e bine legal sa faci asta. Nu stiu unii, dar eu nu am chef sa-mi distrug viata pentru doi handicapati posibil drogati.

EDIT: Mersi @lex404, se vede ca stii si tu cum stau lucrurile. Sunt si eu student la Poli, in sesiune volumul de invatat e destul de mare, iar examenele aici nu le iei pe ochi frumosi. Sunt materii unde chiar trebuie sa inveti calumea. Si cum dracu sa faci asta daca la 2-3 metri de tine unul urla ca un babuin, altul muta mobila, altul se bate de toti peretii, iar din cand in cand mai joaca si table pe bani si va inchipuiti cam ce se aude. Si nu, nu sunt eu prea sensibil, din contra, in restul anului chiar stau destul de mult timp plecat si cand sunt acasa nu-i bag in seama, dar macar 2 luni pe an am pretentia sa fie liniste. Nu e ca si cum TEORETIC si babuinul cel mare nu are si el de invatat in perioada asta...

Edited by B9977, 17 June 2017 - 16:14.


#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Astea-s momentele in care iti doresti sa ai un vecin ce bate maja in viu cu ceafa pe masura, da' insurat si eventual cu copii mici. Dupa doua miscari de genu' asta ti descria el pe chiriasi.

#48
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
vrei sa o rezolvi LEGAL dar nu faci nimic in privinta asta.Ilegal nu vrei ca esti moale,accepti sa se cace aia in capul tau.mai bine inchide topicul ca oricum nu ai sa faci nimic

#49
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Zi mai bine de ce nu vrei sa suni la politie.
Nu stai nici tu legal?

Edited by don_dannielo, 17 June 2017 - 16:28.


#50
B9977

B9977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.06.2017
@r-Alex
Spune-mi tu, in conditiile in care proprietarul mi-a spus ca orice probleme sunt sa il anunt pe el prima data ca rezolva el, evident ca i-a sunat de vreo 2 ori si mi-a dat raspunsul tipic "nu mi-au raspuns, n-am ce sa le fac", sefa de scara ridica din umeri, vecinul care e si el disperat tot ce a facut a fost sa se imprieteneasca cu mine in ideea ca "facem ceva", dar nu a mai zis nimic, cam ce pot face?
Pentru o sesizare la politie, trebuie cel putin doua persoane sa ridicam problema asta, altfel e fix cuvantul babuinilor impotriva cuvantului meu si o sa se rezolve fix nimic.
Ilegal spune-mi ce-ai face tu, o persoana impotriva a cel putin 3-4 dobitoci care comunica intre ei prin urlaturi?
E usor sa vorbesti, exact atitudinea asta o au si prietenii mei carora le-am spus despre ce e vorba.

@Don_daniello, ba da, stau legal. Dar proprietarul spune de fiecare data sa-l anunt prima data pe el in legatura cu orice problema, sa nu fac nimic de capul meu.

Edited by B9977, 17 June 2017 - 16:31.


#51
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 B9977, on 17 iunie 2017 - 15:07, said:

Am nevoie de niste sfaturi, in afara de a ma muta. Imi convine locatia asta din multe puncte de vedere.
Va multumesc si sorry for the long post!

Asa am si eu un tzaran de moldovean in apartamentul de dedesubt care face fix la fel:  are o viata de student perpetua. Cand nu se vede cu altii, in apartament sa o lungeasca pana dimineata, sta pe chat, Skype cu unii de teapa lui, se amuza de tot felul de kkturi si isi povestesc viata, cu chiuituri...  I-am pus melteanului diverse bilete in usa, ca doarme ca porcu cand eu plec dimineata la serviciu, iar cand ma intorc nu dau de el pe acasa sa-i bat obrazul...  Cred ca politia e singura rezolvare. Pana acum n-am apelat... dar daca e vorba de nesimtzire, chiar nu ai solutii.

Astfel de tzarani, au parintii in Italia, care spala batrani italieni la cour, ca sa poata face rost de bani sa-i plateasca odraslei bani de facultate, chirie, etc.  Iar berbecul se distreaza, traind la maxim viata de student, la bloc, la fel ca in camin...

Edited by rosix, 17 June 2017 - 16:39.


#52
B9977

B9977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.06.2017
Cand ma-ta iti trimite bani sa-ti platesti cheltuielile, dar tu ii dai pe bere si strangi 800 lei restante la intretinere, dar nu iti zice nimeni nimic pentru ca deh, platesc ceilalti fraieri la asociatie si se acopera si cheltuielile tale, scoti pungile cu gunoi in fata usii si lasi sa miroasa scara a ghena de gunoi si din nou nu ti se spune nimic, cam asta e genul de om cu care am de a face. Intr-o zi, exasperat fiind am sarit repede din pat sa fug catre usa de la intrare sa-l prind cand am auzit tropaituri pe scara, dar in cateva secunde a si intrat in casa. Dupa care, am mers la usa si n-a mai raspuns nimeni. Cu astfel de persoane am de a face.
Ce sa fac acum, sa stau pe scara ore intregi sa-i astept sa ajunga acasa? Sa fim seriosi.

O sa ii inregistrez de mai multe ori si o sa pun plangere scrisa la circa de politie, asta mi se pare cea mai buna varianta. Sper sa-l cooptez si pe vecinul de dedesubt de babuini.

#53
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
N-ai ce face frate...si noi in bloc avem o persoana care bate din cand in cand noaptea de zici ca demoleaza blocul, situatia dureaza de 7 ani, reclamatii, s-a ajuns chiar cu procese la tribunal, si nimic.
Nu ai ce le face nebunilor de genul asta.
Cea mai buna solutie este sa te muti, ca daca esti in chirie nu te leaga nimic de blocul ala...Ce poate sa fie asa de avantajos, doar nu o fi singurul loc decent dintr-un intreg oras.
Incearca sa te muti, sa iti gasesti alta chirie...ca asa, toti te sfatuiesc sa "iei masuri" dar nu faci decat sa te enervezi singur, sui sa-ti consumi timpul si energia cu tampitii aia,  autoritatile in romania nu fac nimic in astfel de cazuri.
Asta e solutia cea mai buna, chiar daca va trebui sa umbli sa cauti alta chirie.

Nu faci nimic cu cererea scrisa la politie. Slabe sanse.
La noi tot trimitem plangeri la politie semnate de TOATA SCARA de minim 5 ani, de cateva ori pe an, si nimic...vine politia , formal sa se faca ca au luat in analiza, stau de vorba 1 minut cu persoana aia, pleaca si apoi totul reincepe. Muta-te de acolo!

Edited by epetroiu, 17 June 2017 - 17:02.


#54
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Depune o sesizare la poliție ca ii suspectezi de acte teroriste, ii auzi vorbind de fire, bombe, etc.

Se mișcă instant pese ei, nici nu le bate la usa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate