Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Breatharianism

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Am citit azi o nebunie in ziar, din pacate nu mai gasesc stirea in romana.
http://www.dailymail...times-WEEK.html

Rezumatul e ca Akahi Ricardo si Camila Castello pretind ca mananca doar de 3 ori pe saptamana, iar in rest se hranesc cu energie cosmica. Au doi copii, iar Camila zice ca pe timpul primei sarcini a mancat solid doar de 5 ori. A facut asta sub supraveghere medicala, iar analizele ii iesisera toate bune.

N-am inteles exact cu ce se ocupa cei doi, dar presupun ca predau altora breatharianismul. Intrarea pe dieta cu aer implica 7 zile fara mancare si apa, apoi 7 zile cu niste apa si sucuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nOMPyeyRBug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
De cand am vazut titlul am crezut ca ii ceva religie noua.

MI-ar trebui si mie sa stiu cum se face, ca m-as hrani numai cu cosmonaute.

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Fara apa in cateva zile esti la 2 metrii sub pamant. BS 100%

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Energia aia cosmica o ung pe paine?

#5
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
A uitat sa zica si de cate ori se hraneste cu male tears.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m60QlwWy4q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 5w30, 17 June 2017 - 12:42.


#6
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
E incorect spus energie cosmica, mai degraba energie solara, plantele se hranesc cu energie de la soare prin fotosinteza, animalele(printre care si omul), consuma plante sau alte animale pentru energia deja stocata in ele. Prin breatharianism, se sare peste acest pas si se asimileaza energia direct de la soare.

#7
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Si care e aia?

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMemeito, on 17 iunie 2017 - 12:44, said:

Prin breatharianism, se sare peste acest pas si se asimileaza energia direct de la soare.

Adica aia se hranesc prin fotosinteza?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Prana este numele ancestral.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
In 2009 au luat-o stiristii pe Jasmuheen si au bagat-o intr-o camera de hotel, unde dupa doua zile a incepute sa se simta rau, medicul a observat ca era deshidratata si avea hipertensiune. Ea a zis ca nu e prea bun aerul din acea camera, asa ca au dus-o deoarte de oras, pe ceva dealuri. Dupa 4 zile slabise 6kg si vorbea taranagat, avea pulsul ridicat iar doctorul a oprit experimentul deoarece era ingrijorat ca se va lasa cu rinichi permanent afectati.

Jasmuheen a scris carti si are website, iar niste oameni au murit incercand sa-i urmeze invataturile.

Vad ca nici pe romani nu i-a evitat curentul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O1eCS25Dohw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Olivia Steer si Felicia Popescu sunt invidioase.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu cred ca se inmultesc prin inmugurire.

#13
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Asta e cam SF, foarte greu de crezut.
Faza cu "fara apa 7 zile" e chiar imposibila, nu poate supravietui nimeni atat numai cu apa.
Atentie insa la exprimare-spune ca doar de 3 ori pe saptamana mananca SOLID... Ori asta inseamna ca apa bea si poate manca alimente lichide, care pot tine foarte bine loc de mancare solida. Altfel evident este aproape imposibil sa supravietuiesti mancand de 3 ori pe saptamana. Mai ales ca cei doi arata chiar un pic "rotunjori in obrajori" nu prea par genul care sa manance din an in pasti. :))

Edited by epetroiu, 17 June 2017 - 13:36.


#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
mai erau unii care si-au hranit copilul sugar cu lapte vegetal pana a murit malnutrit bietul copil. Au si fost condamnati. Este plina lumea de destepti care stiu ei mai bine....

Edited by alexpet, 17 June 2017 - 13:33.


#15
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostLex404, on 17 iunie 2017 - 13:24, said:

Olivia Steer si Felicia Popescu sunt invidioase.
Am mai spus pe aici si repet, lasati-o pe  Olivia Steer. Olivia Steer a citit si ea niste lucruri adevarate, dovedite stiintific chiar, dar exagereaza si interpreteaza tot dupa mintea ei...asta nu inseamna ca nu exista un substrat corect la ceea ce spune. Asta pot doar sa banuiesc, pentru ca eu nu o ascult, nu o am drept sursa de informare, insa vad frecvent reply-uri in topice despre veganism/raw-veganism/nutritie, cand unui nu-i convine, tranteste o replica ironica cu Olivia steer.

View Postalexpet, on 17 iunie 2017 - 13:30, said:

mai erau unii care si-au hranit copilul sugar cu lapte vegetal pana a murit malnutrit bietul copil.

Depinde ce vrei sa dovedesti cu asta. Este evident ca in primul an de viata copilul trebuie hranit cu lapte matern. De fapt aia e singura perioada in care fiinta umana ar trebui sa bea lapte.
In niciun caz asta nu poate fi folosit drept argument ca ar fi sanatos sa bei lapte mai tarziu sau la maturitate, mai ales ca e vorba despre lapte de vaca, care exact acelasi scop ca si la om il are: sa faca vitelul sa creasca rapid. Laptele de vaca este neadecvat consumului uman si cu argumentele necesare scrii o carte, nu intru aici in detalii.

Edited by epetroiu, 17 June 2017 - 13:35.


#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postedy_wheazel, on 17 iunie 2017 - 12:38, said:

Energia aia cosmica o ung pe paine?
Nop ăla-i ingredientul secret al shaormei din Dristor.
Mere numai cu lipie.

View Postepetroiu, on 17 iunie 2017 - 13:27, said:

...si poate manca alimente lichide...
Cu cinci tuburi de bere pe zi, chiar te faci dolofan...

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006

View Postepetroiu, on 17 iunie 2017 - 13:34, said:

Depinde ce vrei sa dovedesti cu asta. Este evident ca in primul an de viata copilul trebuie hranit cu lapte matern. De fapt aia e singura perioada in care fiinta umana ar trebui sa bea lapte.
In niciun caz asta nu poate fi folosit drept argument ca ar fi sanatos sa bei lapte mai tarziu sau la maturitate, mai ales ca e vorba despre lapte de vaca, care exact acelasi scop ca si la om il are: sa faca vitelul sa creasca rapid. Laptele de vaca este neadecvat consumului uman si cu argumentele necesare scrii o carte, nu intru aici in detalii.
Tu nu cunosti cazul, e vorba de asta http://www.hotnews.r...-inchisoare.htm
Dar nu vreau sa continue discutia in topicul asta, ca n-are legatura.

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postepetroiu, on 17 iunie 2017 - 13:34, said:

Am mai spus pe aici si repet, lasati-o pe  Olivia Steer. Olivia Steer a citit si ea niste lucruri adevarate, dovedite stiintific chiar, dar exagereaza si interpreteaza tot dupa mintea ei...asta nu inseamna ca nu exista un substrat corect la ceea ce spune. Asta pot doar sa banuiesc, pentru ca eu nu o ascult, nu o am drept sursa de informare, insa vad frecvent reply-uri in topice despre veganism/raw-veganism/nutritie, cand unui nu-i convine, tranteste o replica ironica cu Olivia steer.

Pentru că e perfect normal să te iei de ea și de restul nutrițiopaților. Astăzi doar se râde de ei. În alte vremuri, imbecilii cu pretenții erau dați afară cu pietre din sat, nu ascultați în imbecilitatea lor și urmați în sfaturi până produc la mâna a doua câteva zeci de decese. (hai să nu ne vaccinăm și să mâncăm ca pe vremea când durata medie de viață era de 25 de ani, să vedem ce se întâmplă).

View Postscaiba, on 17 iunie 2017 - 13:36, said:


Cu cinci tuburi de bere pe zi, chiar te faci dolofan...

Popcornul nu se pune dacă vine bonus la bere, nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate