Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sã mã apuc de sport

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostAlexFL, on 17 iunie 2017 - 11:41, said:

Am 14 ani,  slăbesc (am 53 kg, inaltimea 1,68-1,70) .
Really? Serios acum, treci si invata. Eu ar trebui sa slabesc, nu tu. La 1,76 am 100+ din cauza unui stil de viata nesanatos+sedentarism (sa nu crezi ca mananc/mancam fast food de rupeam. Nu nu, altceva.)

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Nu există "nu am timp", săli sunt acum la orice colț de stradă. Ce vrei să faci te tonifică, orice sport e benefic, dar calea pe care vrei să apuci nu va duce la rezultate vizibile și la un aspect estetic plăcut.
Încearcă atunci niște HIIT. Vene umflate nu se vor vedea decât dacă ești foarte slab. Fără masă musculară și slab, vei arăta ca un alergător de maraton. Masa musculară crește foarte, foarte greu. Masa musculară nu crește cu 30 de flotări, câteva genoflexiuni și 4 ture de teren.
Singura modalitate eficientă de a crește masa musculară este cu greutăți, sau chiar cu propria greutate dacă faci calisthenics.

#21
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Are 14 ani si in 2016 avea 12. Generatia asta noua de trolli creste intr-un an cat altii in 2 Posted Image

#22
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Tu nu ai grasime incat sa zici ca esti gras. Esti slab, nu ai masa musculara si din aceasta cauza se vede acea grasime. Pune masa musculara. La 1.70 esti extrem de slab. Eu la 1.73 am 72 de kg si lumea imi zice ca sunt slab.
Alergatul nu te ajuta, cat vrei sa mai slabesti? Cel mai recomandat cred ca este sa te apuci de sala, acolo antrenorul poate sa iti propuna diverse exercitii ca sa ajungi la stadiul care ti-l doresti.
Cum s-a spus mai sus, nu exagera cu fructele. Vezi ca sunt unele (ex banana) care au foarte mult zahar.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MtdaikgCRHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

View Post5w30, on 17 iunie 2017 - 12:38, said:

Are 14 ani si in 2016 avea 12. Generatia asta noua de trolli creste intr-un an cat altii in 2 Posted Image
Asta-i bunaPosted Image


Tu trebuie sa te ingrasi nu sa slabesti. La 1.70 trebuie sa ai 70 de kg ca popa.  
Alergatul iti mentine silueta, e bun pentru slabit, nicidecum sa pui pe tine masa sau fibra.
Mersul la sala de forta este solutia. Iti creste pofta de mancare, cresti in forta, cresti in fibra, cresti in masa. Apoi tu decizi daca vrei strict fibra sau doar masa.
Orice om are nevoie de putina grasime.
Alimente de baza: lapte branza oua carne fructe legume cereale paste.

#25
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015

View PostAlexFL, on 17 iunie 2017 - 11:41, said:

Salut! După o lungă perioadă de sedentarism am decis că trebuie să fac o schimbare, aşadar vreau să mă apuc serios de sport. Am 14 ani şi doresc să-mi dezvolt masa musculară şi să slăbesc (am 53 kg, inaltimea 1,68-1,70) .
Eu m-am gândit la programul ăsta: dimineața mă trezesc, iau micul dejun, fac încălzirea, apoi mă apuc de făcut 30 flotări, abdomene (pentru început 20) şi genoflexiuni (tot 20). După 2-3 ore vreau să mă duc să alerg 4 ture de teren (nu ştiu exact dimensiunile, însa e suficient de mare).
Am scos definitiv dulciurile din alimentație şi încerc să mănânc multe fructe/legume şi carne.

Ce ziceți? Aveți idei mai bune?
Mulțumesc.
Sari peste incalzire , incepi cu alergarea (poti sa faci incalzirea cand alergi) si dupa aia repede flotari , abdomene , genoflexiuni si e bine sa le alternezi , plus niste tractiuni daca ai unde sa faci si dupa aia iei micul dejun . Poti sa mai faci seara niste flotari inainte de culcare . Aaa , poti sa faci pauza in weekend iar zaharul iti da energie si te ajuta sa arzi grasimile mai usor .

#26
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă nu fac încălzirea mă dor articulațiile în timpul flotărilor. (în special la încheieturi)

#27
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Ia greutati de 1 kg in mina in timp ce alergi sau sticle de apa ! Sau fa incalzirea dupa ce alergi .

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlexFL, on 17 iunie 2017 - 11:41, said:

Am 14 ani şi doresc să-mi dezvolt masa musculară şi să slăbesc (am 53 kg, inaltimea 1,68-1,70) .
Vrei sa devii domnisoara ?

#29
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017
nu sunt eu profesionist, dar știu că n-ai cum să crești în masă și să slăbești în același timp.

Recomandarea mea: Calisthenic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate