Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conditii eligibilitate credit de nevoi personale

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016
As vrea sa fac si eu un credit la o banca, am nevoie de 15.000/20.000 de lei, pe 5 ani de zile.

Salariu Net: 1065 (minimul pe economie cred) + Comision 1500/2000 de lei (Undeva la 2500 - 3000 de lei total, lunar).
Vechime la actualul angajator: 4 luni.
Vechime in spatiul muncii: un an si jumatate.
Varsta: 21 de ani.
Card: Unicredit.

Cel mai avantajos este sa fac creditul la Unicredit? Si ar avea banca/bancile vreun motiv sa ma respinga inafara de varsta?.

Vad ca majoritatea cer: 1000 de lei pe luna, minim 3 luni la actualul angajator si 18/21 de ani varsta. + 1 an in spatiul muncii.

#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Varsta ca varsta, dar vechimea te omoara. Si daca mai esti angajat si la un angajator "sezonier"...
In plus ai si salariul mic, comisioanele au alta pondere pentru ca nu sunt stabile luna asta le iei, luna viitoare nu le mai iei.

Dar per total te-ai incadra in vara asta la o rata de 300 lei/luna

Edited by samebo, 17 June 2017 - 10:51.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCatalinDCS, on 17 iunie 2017 - 10:35, said:

Cel mai avantajos este sa fac creditul la Unicredit? Si ar avea banca/bancile vreun motiv sa ma respinga inafara de varsta?.

Salariul mizer, te face sa te califici la cel mult 10.000 lei. Apoi tipul de contract, ar trebui sa fie pe perioada nedeterminata.  Nicio banca nu se complica cu sclavetzi.
Comisioanele alea mi se par exagerat de mari. In Romania abia daca reusesti sa ciugulesti 200-300 lei din comisioane. 3000 lei comision lunar... sa fim seriosi... Cine crezi ca pune botul? Banca vrea salarii mari si fixe + contracte pe nedeterminata.
Dar e bine sa intrebi intr-o agentie bancara, sa vezi exact la cat te califici.

Edited by rosix, 17 June 2017 - 11:13.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Asta nici cei de la banci nu-ti pot spune,decat dupa ce baga toate datele in grila lor de calcul. Pe langa vechime, salar, conteaza daca ai o locuinta a ta, ai nevasta, copii. Daca nu ai, te trag in jos, sa fi fericit daca obtii 3000 lei.

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Locuinta nu conteaza, nu te intreaba nimeni si nu iti cere nimeni in document justificativ de acest gen.
In schimb de copii te intreaba ca sunt niste calcule pentru supravietuirea familiei.

#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Daca vrei sa iei masina, mai bine economisesti si mai imprumuti de la rude. Suma nu este mare si o poti scoate destul de usor asa. Creditul iti va manca prea mult din venituri si te va enerva in timp.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe mine m-au intrebat, pe vremuri, dar nu mi-au cerut acte pe casa. Legat de copii, e tocmai invers! Daca ai nevasta, copii, esti mai serios, mai credibil in ochii lor, obtii o suma mai mare decat un burlac.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsamebo, on 17 iunie 2017 - 11:34, said:

Locuinta nu conteaza, nu te intreaba nimeni si nu iti cere nimeni in document justificativ de acest gen.
In schimb de copii te intreaba ca sunt niste calcule pentru supravietuirea familiei.
te intreaba pentru "scoring". cu cat bifezi mai multe chestii (casa, familie, copii, job stabil la angajator serios etc.) cu atat iti e mai usor sa primesti credit.

#9
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016

View Postrosix, on 17 iunie 2017 - 11:11, said:

Salariul mizer, te face sa te califici la cel mult 10.000 lei. Apoi tipul de contract, ar trebui sa fie pe perioada nedeterminata.  Nicio banca nu se complica cu sclavetzi.
Comisioanele alea mi se par exagerat de mari. In Romania abia daca reusesti sa ciugulesti 200-300 lei din comisioane. 3000 lei comision lunar... sa fim seriosi... Cine crezi ca pune botul? Banca vrea salarii mari si fixe + contracte pe nedeterminata.
Dar e bine sa intrebi intr-o agentie bancara, sa vezi exact la cat te califici.
Sa puna botul la ce?. Am contract pe perioada nedeterminata si lucrez in vanzari de aceea iau acel comision.

Am un prieten care are 23 de ani si a facut un credit in valoare de 10.000 de euro la raiffeisen pe 5 ani si avea salariu fix 550 de lei + comision 2500 pe luna, cu o rata de 700 de lei, daca nu ma insel.

Contract: Nedeterminat.
Angajator: Orange.

Am uitat sa mentionez asta.

Edited by CatalinDCS, 17 June 2017 - 12:03.


#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Post_Smiley_, on 17 iunie 2017 - 11:55, said:

te intreaba pentru "scoring". cu cat bifezi mai multe chestii (casa, familie, copii, job stabil la angajator serios etc.) cu atat iti e mai usor sa primesti credit.
Stiu pentru ce intreaba, ca am trecut si eu prin banci.
La credit nu m-a intrebat de casa... de familie da, dar de casa nu.

#11
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostCatalinDCS, on 17 iunie 2017 - 11:55, said:

10.000 de euro la raiffeisen pe 5 ani cu o rata de 700 de lei, daca nu ma insel.
Te inseli. Si daca faci un simplu calcul (700 x 60 = 42000) e imposibil. :D

Ai card la UniCredit prin conventie (angajator) sau alegere personala? Ai istoric de creditare?
Poti incerca - dar daca angajatorul e no name sau nu sunt declarate si comisioanele, slabute sanse.

Vezi si IdeeaBank, sunt relativ mai permisivi , dar vei avea asigurare (recuperabila la sfarsitul contractului daca nu vei avea intarzieri la plata ratelor).

Si sa nu uitam: ai nevoie de adeverinta + fisa fiscala / adeverinta venituri pt anul anterior de la fostul angajator. :D

#12
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016

View Postlelali, on 17 iunie 2017 - 12:40, said:

Te inseli. Si daca faci un simplu calcul (700 x 60 = 42000) e imposibil. Posted Image

Ai card la UniCredit prin conventie (angajator) sau alegere personala? Ai istoric de creditare?
Poti incerca - dar daca angajatorul e no name sau nu sunt declarate si comisioanele, slabute sanse.

Vezi si IdeeaBank, sunt relativ mai permisivi , dar vei avea asigurare (recuperabila la sfarsitul contractului daca nu vei avea intarzieri la plata ratelor).

Si sa nu uitam: ai nevoie de adeverinta + fisa fiscala / adeverinta venituri pt anul anterior de la fostul angajator. Posted Image

Rata nu o stiu exact, dar stiu ca a luat undeva la 40000 / 45000 de lei.
Angajatorul nu cred ca este no-name tinand cont ca este vorba de Orange Romania. Inafara de asta, am mai avut credite scurte la IFN-uri, pe care le-am platit la termen. cred ca vreo 10 in decurs de un an. Posted Image. Dar nu prea cred ca astea ajuta.

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Orange Romania e cotat bine ca angajator. Sa stii ca si asta conteaza, cine e angajatorul. Daca e un buticar are punctaj mai mic, daca e o multinationala are punctaj mai mare.

#14
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Mie mi-au cerut adeverinta, raport revisal, contractul de munca pentru ca am lucrat numai pe determinate, si asa lucrez in continuare, acte aditionale la contract de munca (atunci cand mi-a crescut salariul). Experienta in campul muncii mai putin de 1 an la momentul creditului.
Si m-au mai controlat intr-o baza a anafului sa vada ca nu am datorii.
Si mi-au dat creditul de nevoi personale. Fiind angajat pe determinat mi-au dat credit doar pana la finele contractului, adica 12 luni. Asta a fost cea mai mare limitare la mine, contractul determinat.
Dar la tine nu e cazul, esti pe nedeterminat.
Daca comisionale sunt trecute in contract, sau cumva sa dovedesti...nu au de ce sa nu le ia in seama.
Bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate