Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

demisie+insubordonare

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
sunt angajat cu contract de munca asta 1 la mana.
si 2 la mana am uitat sa mentionez ceva: nu seful mi-a zis sa stau peste program ci un membru al consiliului mi-a zis.
nu stiu daca sunt platite orele sau nu. in contract zice ca da, acum in realitate nu stiu...

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca esti angajat cu contract de munca, demisia se face in conditiile codului muncii, cu respectarea perioadei de preaviz.  Nu esti obligat sa muncesti ore suplimentare decat in cazuri bine precizate, dar programul trebuie sa-l respecti. Ma indoiesc ca orele suplimentare sunt platite, asa ca nu-ti bate capul. Refuza-i politicos, spune-le ca ai un program de lucru de 8 ore, prevazut in lege si in contract si te tii de el.

#21
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
pai da dar in codul muncii mai scrie si asta:"Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia."
de aici eu inteleg ca pot pleca in primele 90 zile fara preaviz.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 11:12, said:

sunt angajat cu contract de munca asta 1 la mana.
Altfel nu puteai lucra. Nu contractul e in discutie ci daca esti in perioada de proba. Daca da, poti pleca fara preaviz ori explicatii.

#23
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postalexpet, on 17 iunie 2017 - 11:10, said:

asa era si average boss-ul dă Germania dupa razboi de au ajuns acum unde au ajuns si acum de baleste toata lumea. Au muncit de le-a sarit basca din cap ca sa poata face figuri acum. Ceea ce nu este cazul nostru, desigur.

Draga,

Poti sa muncesti sa-ti sara basca. Te tin io?

Daca vrei sa ma muncesti si pe mine de sa-mi sara basca.. ma platesti corespunzator si ma tratezi ca pe un om. Daca nu, pa si-un praz verde.

#24
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
si inca ceva in contract scrie ca sunt direct subordonat sefului(directorului general).
poate un membru de consiliu(care e si cel care a pus bazele firmei) sa imi zica sa stau peste program?

#25
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu ai vre-un coleg pe care sa-l intrebi daca se platesc sau nu orele suplimentare si eventual cu cat fata de ora normala?

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 12:24, said:

poate un membru de consiliu(care e si cel care a pus bazele firmei) sa imi zica sa stau peste program?
Consiliul de administratie? Iti dai seamna ca formal poate si directorul sa-ti spuna!

#27
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 11:25, said:

pai da dar in codul muncii mai scrie si asta:"Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia."
de aici eu inteleg ca pot pleca in primele 90 zile fara preaviz.

Presupun ca esti nou in campul muncii.
Uite cum sta treaba:
In cele 90 de zile perioada de proba poti demisiona fara nicio obligatie, pur si simplu iti scrii demisia si te duci unde vezi cu ochii. Nimeni si nimic nu te poate obliga sa-ti motivezi demisia. Idem si pentru angajator: daca angajatorul iti arata usa, pui coada intre picioare, deschizi usa si pe-aici ti-e drumul, din nou, te duci unde vezi cu ochii.

Dupa cele 90 de zile, daca ti se prelungeste contractul pe duarata nedeterminata si vrei sa pleci la o alta firma trebuie sa stai in perioada de preaviz. Daca nu ma insel eu, perioada este de 20 de zile lucratoare. Eventual poti vorbi cu angajatorul si-ti dai demisia prin acordul partilor, sau mai pe romaneste de comun acord. Stabilesti cu nenea patronu' ce si cum si te cam cari.

Orele suplimentare ar trebui platite, obligatoriu, sau daca nu este posibil ar trebui recuperate prin libere. Acum depinde de tine, daca esti nou in campul muncii eu as mai ramane sa invat cate ceva, peste program fara sa fiu platit, daca as fi platit cu atat mai bine.
Experienta se castiga muncind, ai dreputuri dar si obligatii. Vrei sa inveti, stai peste program, nu sanatate, dar nu te gandi ca angajatorul te va pastra pentru prea multa vreme daca procedezi astfel si mai ales daca esti la inceput de drum. Una este sa ai 20 de ani de munca in spate plus experienta aferenta anilor si alta este sa fii la primul loc de munca. Unul care are 20 de ani poate sa faca gura mare, altul care are 2 saptamani mai are de papat mamaliga.

#28
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postbaribalu, on 17 iunie 2017 - 12:27, said:


Nu exista daca se platesc sau nu orele suplimentare. Este obligatoriu ca orele suplimentare sa fie rasplatite: fie in bani, fie in zile libere platite. Da' asta-i teoria, practica e cu totu' si cu totu' alta.

Edited by Alecsandru010, 17 June 2017 - 12:34.


#29
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
chestia e alta am contract pe nedeterminata cu perioada de proba de 90 zile.
daca e pe nedeterminata mai pot pleca fara preaviz?
@neagu_laurentiu presedintele consiliului de administratie.
seful mi-a zis sa plec cand vreau, presedintele consiliului de administratie a zis sa mai stau.

#30
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View PostAlecsandru010, on 17 iunie 2017 - 12:34, said:

Nu exista daca se platesc sau nu orele suplimentare. Este obligatoriu ca orele suplimentare sa fie rasplatite: fie in bani, fie in zile libere platite. Da' asta-i teoria, practica e cu totu' si cu totu' alta.

Corect! Foarte bine punctat. Dar in practica la cele mai multe firme din Romania legislatia nu se respecta deloc.

View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 12:36, said:

chestia e alta am contract pe nedeterminata cu perioada de proba de 90 zile.
daca e pe nedeterminata mai pot pleca fara preaviz?
@neagu_laurentiu presedintele consiliului de administratie.
seful mi-a zis sa plec cand vreau, presedintele consiliului de administratie a zis sa mai stau.

Posted Image Cum dom'le  ai contract pe durata nedeterminata cu perioada de proba de 90 de zile? Posted Image Posted Image Poate ai perioada de proba de 90 de zile, urmand ca dupa aceea sa ti se prelungeasca contractul pe perioada nedeterminata daca corespunzi cerintelor. Tu vezi macar ce scrii? Stii sa citesti un contract?
Vezi ce ti-am scris in postul de mai sus.

Edited by un_el, 17 June 2017 - 12:42.


#31
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
l-am citit foarte bine scrie clar perioada nedeterminata incepand de la data x(x fiind data cand am venit la ei ziua 1) si mai jos dupa rubrica cu salariul brut si vrajeala cu orele suplimentare platite conform legii sau cu zile libere scrie ca am o perioada de proba de 90 zile.

#32
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 12:44, said:

l-am citit foarte bine scrie clar perioada nedeterminata incepand de la data x(x fiind data cand am venit la ei ziua 1) si mai jos dupa rubrica cu salariul brut si vrajeala cu orele suplimentare platite conform legii sau cu zile libere scrie ca am o perioada de proba de 90 zile.

Ok, deci in cele 90 de zile da-ti silinta si arata-i ca esti bun, daca vrei sa ramai. Daca ti-ai gasit in alta parte, in cele 90 de zile de proba, daca nu le-ai depasit, poti sa pleci unde vrei tu. Oricum demisia e un act unilateral si nu trebuie motivata. Ce ti-a spus sefu' directoru' portaru' femeia de serviciu, instalatoru' samd nu valoreaza nici macar cat o ceapa degerata. Tu hotarasti, vrei sa mai ramai, ramai, nu-ti convine te duci unde vrei. Piata muncii este una libera, faci ce vrei dar in conditiile legii si respectand contractul pe care il ai cu angajatorul.

Edited by un_el, 17 June 2017 - 12:52.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 12:36, said:

chestia e alta am contract pe nedeterminata cu perioada de proba de 90 zile.
daca e pe nedeterminata mai pot pleca fara preaviz?
In primele 90 zile, da. Spune la lege.


View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 12:36, said:

seful mi-a zis sa plec cand vreau, presedintele consiliului de administratie a zis sa mai stau.
Tu decizi. Insa din toate cele intamplate iti vezi un viitor stralucit acolo?!

#34
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostAlecsandru010, on 17 iunie 2017 - 11:26, said:


Draga,

Poti sa muncesti sa-ti sara basca. Te tin io?

Daca vrei sa ma muncesti si pe mine de sa-mi sara basca.. ma platesti corespunzator si ma tratezi ca pe un om. Daca nu, pa si-un praz verde.
si tu poti sa faci ce vrei, ca nu te tin eu in caz ca de asta iti era frica
ce am zis eu si ce ai spus tu. Si ca sa fiu mai specific, unde am zis eu ca munca suplimentara nu trebuie platita?
pa

#35
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Iti poti da demisia la zi. Adica iti scri demisia mentionand articolul 31 litera c, o depui la resurse umane si esti liber.
Daca nu ai ceva mai bun, si fiindca mai ai 2 luni de proba, poti cauta si eventual iti dai demisia in momentul in care gasesti altceva. Parerea mea.

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 12:36, said:

chestia e alta am contract pe nedeterminata cu perioada de proba de 90 zile.
daca e pe nedeterminata mai pot pleca fara preaviz?
@neagu_laurentiu presedintele consiliului de administratie.
seful mi-a zis sa plec cand vreau, presedintele consiliului de administratie a zis sa mai stau.

Poate ca e momentul oportun sa ne spui totul,asa cum este situatia reala.Nu la fiecare postare a ta iti mai aduci aminte de cate ceva care se dovedeste foarte important.

View Postbaribalu, on 17 iunie 2017 - 12:27, said:

Nu ai vre-un coleg pe care sa-l intrebi daca se platesc sau nu orele suplimentare si eventual cu cat fata de ora normala?

Pentru aceste lucruri nu se intreaba colegii.Fiecare angajat poate avea un alt regim in cadrul unei firme.
Trebuie intrebat sefu'/patronu/presedintele CA/etc.Inainte de intrebari trebuie studiat contractul.Acolo apar aceste chestii.
Oricum este un talmes-balmes in ceea ce zice initiatorul.Si mai cred ca nu relateaza realitatea,avand in vedere cum isi descrie situatia.
Chestia asta nu pot sa o inteleg:

View Postalexbowwow, on 17 iunie 2017 - 12:36, said:

seful mi-a zis sa plec cand vreau, presedintele consiliului de administratie a zis sa mai stau.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate