Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cauze si tratament psoriazis

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MateescuTudor

MateescuTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2017
Buna ziua,

Sufar de mai multi ani de o forma de psoriazis al scalpului. In tot acest interval am testat diverse metode de tratament, fara a gasi o solutie multumitoare.

Am incercat sa identific cauzele declansarii si reactivarii acestei boli, fara a gasi un raspuns adecvat. As dori sa imi impartasiti din experienta voastra in ceea ce priveste motivele care genereaza episoadele de reactivare a psoriazisului. Am incercat sa ma odihnesc mai mult si sa reduc stresul: pentru scurte perioade m-am simtit mai bine. Cred ca exista o stransa legatura intre aceste lucruri insa, dupa cum stiti, este dificil sa elimini stresul cotidian.

As dori sa stiu si daca aveti experiente pozitive legate de tratamente. Am citit despre Daivobet, un tratament care ar avea efecte pozitive in cazuri similare cu al meu. L-a testat cineva? Aveti recomandari legate de el sau de un alt medicament?

Multumesc anticipat!

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
sigur psoriazis ci nu dermatita seboreica ?

#3
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
https://forum.softpe...va-de-matreata/

Cauzele sunt multiple. Am auzit si eu de Daivobet, nu l-am incercat, folosesc altceva similar, si anume Diprosone.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tudore , ce gasesti pe net nu te prea ajuta. Din pacate este o boala prea personalizata . Ar trebui sa fii foarte atent la manfestarile pe care le are in cazul tau si sa eviti factorii declansatori care te afecteaza strict pe tine . De multe ori , bolnavul este cel mai bun medic pentru afectunea lui pentru ca stie cel mai bine care sunt reactiile organsmului fata de diferite abordari. Fiind o boala cronica autoimuna  nu vei gasi o rezolvare integrala pentru aceasta . Doar imbunatatiri periodice ale starii. Ce as face eu daca as avea psoriazis :
- analiza la obceiurile culinare. Analiza fiecarui tip de aliment pe care li consum frecvent si in ce consta aportul lui nutritiv . De vazut in cazul caror alimente se depaseste Doza Zilnca Recomandata si ce anume carente as avea.
- as incerca ceva suplimente usoare si cat mai naturale pentru sistemul imunitar . Nu fac minuni dar pot rezolva oarece carente in alimentatie .
- as incerca niste suplimente ( tot usoare / naturiste )  pentru ficat si rinchi ( astea sunt uzinele chimce ale organismului )
- as cauta sa elimin toti factori de stres. Stresul este ce ne inchipum noi. In multe cazuri ni-l provocam singuri ( ca in bancul cu Cricul )

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postpetre69, on 16 iunie 2017 - 13:50, said:

sigur psoriazis ci nu dermatita seboreica ?
Stimate coleg, să-l rugăm să se dezbrace, nu punem un diagnostic așa, aiurea...

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Daivobet am folosit la fii-mea care a fost diagnosticata gresit, la inceput cu psoriazis.

Sfatul meu, este sa consulti mai multi medici pana la dg final, noi am trecut printr-un dg pus prost, pana la urma copila avea pitiriazis rozat.

Dar, da, stiu ca este eficient in psoriazis.
Sanatate maxima!

Edited by -Diana-, 16 June 2017 - 14:51.


#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Tata a fost diagnosticat cu psoriazis in palme acum vreo 10 ani (se ingrosa pielea si se crapa)
Doctoru zicea ca nu are leac...babacu si-a gasit leac singur,propria saliza

#8
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Buna ziua, Tudor,

Ca si tine, ma confrunt cu aceasta boala de mai multi ani. De aproximativ un an mi-am schimbat locul de munca, cel anterior fiind foarte stresant. Testez cu succes si Daivobet-ul, medicamentul de care intrebai.

Pot spune ca ma simt mai bine, dar nu stiu exact daca motivul este stresul mai redus sau efectul medicamentului. Daca exista in viata ta lucruri foarte stresante, incearca sa le elimini. Eu merg la pescuit odata pe saptamana, am eliminat factorul de stres principal (vechiul job) si incerc sa fac mai multa miscare (am renuntat la folosirea autoturismului daca distantele nu sunt foarte mari). De asemenea, incerc sa nu mai brutalizez pielea scalpului, asa cum faceam inainte. In articolul asta gasesti mai multe detalii legate de modul in care ar trebui sa te comporti cu pielea scalpului pentru a tine psoriazisul sub control.

Ca si efecte pot spune ca senzatia de mancarime a fost redusa substantial iar manifestarile lui s-au diminuat, afecatandu-ma mai putin.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Incearca Xamiol Gel. Afectiunea nu se trateaza, dar cu acest medicament, o pui la respect.

#10
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostI2O, on 16 iunie 2017 - 15:34, said:

Tata a fost diagnosticat cu psoriazis in palme acum vreo 10 ani (se ingrosa pielea si se crapa)
Doctoru zicea ca nu are leac...babacu si-a gasit leac singur,propria saliza
z -> v ? (adica saliva vroiai sa zici?)

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Da...

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMateescuTudor, on 16 iunie 2017 - 13:45, said:

Buna ziua,
Sufar de mai multi ani de o forma de psoriazis al scalpului. In tot acest interval am testat diverse metode de tratament, fara a gasi o solutie multumitoare.

Psoriazisul e un fel de boala autoimuna - organismul reactioneaza involuntar la anumiti stimuli, in principal la stress si genereaza reactia cutanata.  Fara sa reduci sursa de stress, traiul in mediul urban toxic, oboseala, etc. nu prea ai sanse de a lupta cu boala, poti sa te dai cu cate creme vrei. E o boala care se vindeca rar - majoritatea invatand doar s-o gestioneze, sa aiba o viata cat de cat normala.

N-o sa-ti spuna nimeni acest lucru dar... pielea scalpului afectata de o bola ar trebui tratata cu cat mai putini agenti chimici, pentru ca acestia sunt fix factorului de stress pentru piele.
Fa un experiment si spala-te doar cu apa chioara timp de 2 luni pe cap - Parul va arata ca naiba, mai gras, mai neingrijit dar vei observa efecte spectaculoase la nivelul scalpului...

Edited by rosix, 16 June 2017 - 17:31.


#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Baiatul meu are psoriazis de la 10 ani, declansat pe sistem nervos, stres. Acum are 18 ani.
Am incercat nenumarate tratamente, mai ieftine si mai ales foarte scumpe.
Apar in anumite perioade atenuari, apoi explodeaza din nou. In aceasta perioada este stresat, normal, BAC si examen de admitere la facultate.
Rezultate relativ bune am obtinut cu un produs de detoxifiere, Equiderm Plus, insotit de regim strict: fara carne rosie si derivate, fara lactate fermentate.
Pentru tratament local a folosit SAL EKARZINE, un unguent ieftin.
Pentru scalp, foloseste KERTYOL P.S.O. de la DUCRAY, scump.
A incercat si Daivobet, fara rezultate marcante in timp.
De la mai multi medici am primit informatia ca tratamentele trebuie alternate periodic, aparand in timp o "imunitate" a bolii la tratamente prelungite cu acelasi medicament.
Da, se recomanda expunerea la aer, soare si aerosoli cu sare(mare, salina) care ajuta in atenuarea efectelor.
Stiu ca nu este o solutie in general acceptata, dar tunderea parului cat mai scurt, pentru a permite soarelui si aerului sa patrunda la nivelul scalpului este recomandata.
Am expus experienta mea, posibil sa nu fie universal valabila, dar unele sfaturi sunt oricum de urmat.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postviceroy56, on 16 iunie 2017 - 18:24, said:

Pentru tratament local a folosit SAL EKARZINE, un unguent ieftin.
Pentru scalp, foloseste KERTYOL P.S.O. de la DUCRAY, scump.

E bun KERTYOL PSO pentru scuame, coji si alte chestii din astea care nu sunt neaparat psoriazis ci un altfel de stress la nivelul scalpului... Dar mama tuturor tratamentelor pentru orice tip de scalp, inclusiv pentru acnee este apa chioara singura care nu infunda porii.  Cand era copii... existau copii curati, de familie buna care aveau paduchi la fel cum existau copii de conditie modesta, nespalati la care nu trageau paduchii nici morti.  30 de ani mai tarziu s-a descoperit ca scalpul capului produce singur o seboree specifica care alunga paduchii, cu conditia... sa nu o speli cu produse chimice. Idem la nivelul fetzei... o fatza spalata doar cu apa chioara isi va vindeca singura problemele seboreice fara sa ramana urme inestetice.

#15
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostMateescuTudor, on 16 iunie 2017 - 13:45, said:

Buna ziua,

Sufar de mai multi ani de o forma de psoriazis al scalpului. In tot acest interval am testat diverse metode de tratament, fara a gasi o solutie multumitoare.

Alimentatia poate fi implicata in problema, ca in orice boala de altfel.
Ai incercat un regim alimentar din care sa excluzi produsele de provenienta animala, zaharul rafinat, uleiurile, faina alba(deci produse de patiserie), alcoolul? Dar "incercat" inseamna minim o luna.

Edited by epetroiu, 16 June 2017 - 19:09.


#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postrosix, on 16 iunie 2017 - 18:51, said:


Dar mama tuturor tratamentelor pentru orice tip de scalp, inclusiv pentru acnee este apa chioara singura care nu infunda porii.  Cand era copii... existau copii curati, de familie buna care aveau paduchi la fel cum existau copii de conditie modesta, nespalati la care nu trageau paduchii nici morti.  30 de ani mai tarziu s-a descoperit ca scalpul capului produce singur o seboree specifica care alunga paduchii, cu conditia... sa nu o speli cu produse chimice. Idem la nivelul fetzei... o fatza spalata doar cu apa chioara isi va vindeca singura problemele seboreice fara sa ramana urme inestetice.

Da...exact...  Hai sa promovam nespalatul.  Nu ca am fi vreo natie care iubeste sapunul...

Sa-ti amintesc ca speranta de viata pe Terra s-a dublat de cand sapunul a devenit accesibil tuturor sarantocilor?

#17
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Si eu am psoriazis de aproximativ un an jumatate. Pentru scalp folosesc Dermovate si pentru corp Daivobet. Nu dispare de tot, dar nu se mai vede asa de tare.

#18
MateescuTudor

MateescuTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2017
Va multumesc pentru raspunsuri. Am fost la medicul de familie care mi-a prescris o reteta pentru Daivobet. Medicamentul este pe lista celor compensate cu 50%, eu l-am cumparat de la farmacia Tei unde l-am gasit mai ieftin. Vreau sa il testez timp de o luna, sa vad daca se observa efecte pozitive.

Voi reveni cu o concluzie, in functie de rezultatele obtinute.

Daca mai aveti sugestii legate de tratamentul impotriva psoriazisului sau daca a mai testat cineva Daivobet, va rog sa adaugati opiniile voastre. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate