Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

De ce nu Ford Focus?

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
Salut.Sunt in cautarea unei masini, fabricate dupa anul 2012 si imi place estetic focusul berlina. Dilema mea vine din faptul ca prietenii imi spun ca nu este masina buna. Dar de argumentat, nimeni, doar - "nu ti lua, nu e buna ...". Cum nu ma pricep prea bine la masini, stiu ca imi place cum arata dar nu am idee de fiabilitate, voi ce ati face? ati cauta alta marca? masina va fi pe benzina, pentru ca va fi folosita sub 10 mii de km/an. Multumesc!

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din cauza de mentalitate. Daca nu are W in bot nu e buna. Desi nu am avut probleme nici daca am leu pe bot. Dar cica nici aia nu e masina, doar alea cu W.
  Cat vrei sa tii masina? Cati km faci pe an? Cu ce te ajuta ca tine 700.000km cand tu cu chiu cu vai o duci la 250.000 ?

  Cand am cumparat Peugeot toata lumea a sarit sa imi explice ca e scumpa intretinerea, ca nu merita , ca nu sunt fiabile etc. Problema e ca toti astia care iti spun ca o anumita marca nu e buna nu au detinut in viata lor o masina din marca respectiva, doar ce au auzit din folclor. Eu dupa 5 ani am ajuns la concluzia ca si Peugeot e la fel de ieftin de intretinut ca si alte marci la care "intretinerea e mai ieftina"  . Litrul de ulei costa la fel, filtrele la fel, placutele de frana la fel, distributia e mai scumpa cu 25% daca o faci in reprezentanta dar fata de masinile bune care au 60.000km garantie la Peugeot am 180.000 km.
Concluzia mea dupa ce nu am ascultat de nimeni si am luat ce am vrut e ca urmatoarea mea masina o sa fie tot Peugeot. Eu unul nu sunt dispus sa dau 3000 de euro in plus pe o sigla Posted Image
  Problema e similara si la Ford, Fiat, Renault etc. Daca vrei o parere intreaba pe cineva care a detinut marca respectiva minim 5-6 ani. Restul vorbesc din auzite si nu dau doi bani pe parerea lor.

Edited by PoeOvidiu, 16 June 2017 - 07:52.


#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
mentalitatea vad ca e la tine ovidiu, colegul nu a pomenit de W, cu toate ca trebuie sa recunosc, VW e mai masina decat orice frantuzeasca

#4
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
km- sub 10 mii pe an. Cu toate ca merg zilnic cu masina, serviciu, copil scoala, cumparaturi, la sfarsit de spatamana un drum la tara, traind intr-un oras mic astia sunt kilometri.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E o masina buna, fiabila iar intretinerea/servisarea decent ca scoruri. Totul tine de cum a fost exploatata masina respectiva iar regula este universal valabila indiferent de sigla.

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Ia ce-ti place. Daca te uiti pe soselele patriei inca mai vezi circuland forduri(si nu numai) din anii 80-90, deci sunt fiabile. Depinde foarte mult si cum o intretii.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai trebuie si noroc la un SH! Functie si de asta, vei putea spune daca e bun sau nu un Focus! Orice masina-marca-model are metehnele ei, nu exista masina perfecta, cu adevarat! Se fac, ca sa se si strice.

Edited by arab, 16 June 2017 - 08:05.


#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
motor din anii 80 si cutie, nu mai gasesti tu pe fordurile de azi

#9
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
daca te uiti intr-un clasament de fiabilitate ai sa vezi ca e o diferenta de vreo 10 % intre primul si ultimul loc(loc 1-90% masini fara probleme, ultimul loc-80%). conteaza cel mai mult km din bord,intretinerea si infrastructura rutiera unde a fost folosita masina.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

Quote

De ce nu Ford Focus?
Pentru ca sunt sanse mai mari sa ai probleme la partea electrica si pentru ca unii mecanici stramba din nas cand aud ca trebuie sa repare motoare Ford. Nu o zic eu, o zice unu care repara toata ziua masini.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 xcit, on 16 iunie 2017 - 07:49, said:

mentalitatea vad ca e la tine ovidiu, colegul nu a pomenit de W, cu toate ca trebuie sa recunosc, VW e mai masina decat orice frantuzeasca
Mentalitatea e la prietenii lui :)  Eu nu am nimic cu W, atat ca e supraevaluata. In rest e cam la fel cu toate :)
Am avut si VW pe mana si nu mi s-a parut cu nimic peste frantuzoaica si nici frantuzoaica peste VW. De fapt VW e peste frntuzoaica si Ford, dar doar la pret, ca fiabilitate tot acolo.
Eu doar am evidentiat cum iti recomanda prietenii sa nu iei o anumita marca, recomandari facute pe baza de folclor nu pe baza de experienta. Ford am unul in famile dar doar de eu an deci nu imi exprim parerea deoarece e de prea putin timp prin zona mea, desi pana acum nu am ce sa ii bag de vina.

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 Bursul, on 16 iunie 2017 - 08:06, said:

Pentru ca sunt sanse mai mari sa ai probleme la partea electrica si pentru ca unii mecanici stramba din nas cand aud ca trebuie sa repare motoare Ford. Nu o zic eu, o zice unu care repara toata ziua masini.
Si daca zice unul blamezi toate motoarele? Poate motorul respectiv este un PSA (hdi) folosit de milioane de masini: ford, minicooper, Volvo, peugeut, Citroen. Iar despre probleme la "partea electrica" nu inteleg la ce faci referire. La partea electrica stau foarte bine vorbesc din experienta personala nu din cea a altora sau a google. Fordurile stau prost la tabla/rugina. Si in special focusurile 2. La cele de dupa 2012 s-a mai imbunatatit situatia desi e cam devreme sa zicem asta pentru ca inca nu au trecut anii.

#13
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Ia linistit Ford daca iti place, stau bine pentru anii aia.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 PoeOvidiu, on 16 iunie 2017 - 08:13, said:

Mentalitatea e la prietenii lui Posted Image  Eu nu am nimic cu W, atat ca e supraevaluata. In rest e cam la fel cu toate Posted Image
Am avut si VW pe mana si nu mi s-a parut cu nimic peste frantuzoaica si nici frantuzoaica peste VW. De fapt VW e peste frntuzoaica si Ford, dar doar la pret, ca fiabilitate tot acolo.
Eu doar am evidentiat cum iti recomanda prietenii sa nu iei o anumita marca, recomandari facute pe baza de folclor nu pe baza de experienta. Ford am unul in famile dar doar de eu an deci nu imi exprim parerea deoarece e de prea putin timp prin zona mea, desi pana acum nu am ce sa ii bag de vina.
Daca tie iti merge bine masina si la alti 100 le merge prost nu inseamna ca masina e buna. Experienta personala nu e cea mai potrivita metoda pentru a decide daca o masina e buna sau nu. Aici statisticile sunt baza.

 dreaQ, on 16 iunie 2017 - 08:20, said:

Si daca zice unul blamezi toate motoarele? Poate motorul respectiv este un PSA (hdi) folosit de milioane de masini: ford, minicooper, Volvo, peugeut, Citroen. Iar despre probleme la "partea electrica" nu inteleg la ce faci referire. La partea electrica stau foarte bine vorbesc din experienta personala nu din cea a altora sau a google. Fordurile stau prost la tabla/rugina. Si in special focusurile 2. La cele de dupa 2012 s-a mai imbunatatit situatia desi e cam devreme sa zicem asta pentru ca inca nu au trecut anii.
Cum am zis, experienta personala e fix pix. Eu mai degraba am incredere in cineva din familie care lucreaza intr-un service si nu unul de cartier. Totusi sa nu se inteleaga ca Frod Focus e o masina proasta. Si eu am luat in considerare aceasta masina cand am vrut sa cumpar, am cuncoscuti cu Ford Focus care nu au probleme.

Eu doar am raspuns la intrebare. Altele au probleme cu motorul, cu cutia de viteze, cu draci si laci. La Ford sunt mai des intalnite problemele pe partea electrica. Daca initiatorul poate sa treaca peste asta, sa-si cumpere Ford cu cea mai mare placere.

#15
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014

 wolfydRg, on 16 iunie 2017 - 08:26, said:

Ia linistit Ford daca iti place, stau bine pentru anii aia.
la asta ma gandesc si eu..ca iau o masina cu 5 ani vechime

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu exista masina care sa nu fie buna, sa nu poti face cu ea macar 2-300.000km fara probleme majore. Sunt poate mici exceptii, insa alea se cuonsc si nu e cazul la focus.

#17
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Sotia, a avut Ford dar Fiesta pe care l-am dat la casare pentru a lua Focus prin programul Rabla. Masina a fost luata sh cu o vechime de 3 ani si a fost folosita preponderent prin oras unde regimul este mult mai dur decat daca o folosesti si extraurban. In 8 ani cat a mai stat si la noi nu am schimbat decat consumabile. Anul trecut s-a aprins beculetul galben in bord pentru prima oara de cand o stiu (care semnalizeaza probleme la motor), dar nu am mai stat sa vad ce are, fiindca oricum intentionam sa mai luam alta care sa fie si de oras pentru sotie si de familie, asa ca am luat un Ford Focus.
Deci daca in 11 ani nu s-au schimbat la ea decat consumabile si distributia la 120000, km eu cred ca Ford face masini fiabile, mai ales ca Focus e facuta in Germania si nu prin alte tari. Asta daca e sa te iei dupa folclor, ca am vazut si destule Renault Symbol facute in Turcia si care nu au avut probleme.
Oricum o sa-mi mai amintesc de problema asta abia peste 4 ani cand iese din garantie.
Daca vrei o masina de dupa 2012 insa iti recomand Focus 1.6 vvt-i (aspirata) daca vrei sa o mai tii macar vreo 5 ani fara sa bagi bani in probleme de motor (fiindca in orice sh de 5 ani vei incepe sa bagi ceva bani pentru alte probleme gen bucse, placute de frana etc in functie de cum si pe unde a mers proprietarul anterior).

P.S. As vrea sa nu-ti faci iluzii ca daca iti iei un sh de maxim 5 ani nu vei baga bani in el indiferent de marca. Totul este sa bagi banii in probleme minore si care costa putin si in privinta asta Ford sta bine. Exista si marci unde piesele sunt mai ieftine dar daca le schimbi mai des, cam tot pe acolo ajungi

Edited by fortzoso, 16 June 2017 - 08:57.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 xcit, on 16 iunie 2017 - 08:04, said:

motor din anii 80 si cutie, nu mai gasesti tu pe fordurile de azi


Ce spui e adevarat insa nu se aplica doar la Ford :)  Nici o marca nu mai produce masini care sa mearga 1 milion de kilometri (spre exemplu). E o societate de consum si toate marcile produc in asa fel incat sa te oblige sa le schimbi repede repede.

Sfatul meu pentru initiator este sa cumpere ce ii place si in care se simte cel mai bine. Ideal sa faca un test drive inainte. Apoi asta e . O viata avem. Nu are sens sa ne luam dupa altii si apoi sa ne gandim ca era mai bine sa facem altfel...

Eu asa zic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate