Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pin uitat, Barclays

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Am fost destul de idiot sa uit pinul de la card si nu mai am nici o scrisoare de la banca nimic+ ca sunt in Romania.
Se poate de exemplu tatal meu sa se duca la banca si sa schimbe pinul si eu sa confirm cumva?
Sau merge sa il schimb eu de aici tinand cont ca nu mai am nimic de la banca?


PS: acum bancomatul dupa un pin gresit introdus imi zice ca am atins limita maxima de pinuri gresite introduse, ATM-uri din Ro.

Edited by Dementozaur25, 16 June 2017 - 07:06.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
S-ar putea sa mearga cu procura, dar nu garantez, in mod normal trebuia ca tatal tau sa fie autorizat de tine pe acel cont, ca sa poata avea acces la tot felul de modificari.

Pentru ultima intrebare ia legatura cu Barclays.
Sau daca ai online banking il poti afla de aici: http://www.barclays....pin/forgot-pin/

Ai mai avea si varianta de rezerva, iti faci cont Libra Internet Bank, apoi alegi optiunea de portare bani si ii scoti in lei cu cardul de il vei primi de la Libra.
Pt. tranzactiile online nu vei avea nevoie de PIN.

Edited by gumball3000, 16 June 2017 - 07:23.


#3
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Mie imi trebuie sa il foloseasca taica-miu o perioada in uk pana vin eu..
Am incercat sa imi fac cont pentru online banking insa nu mai am passcode primit de ei.
O sa ii contactez pe ei sa vad daca se poate rezolva prin e-mail.

Edited by Dementozaur25, 16 June 2017 - 07:32.


#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Poti sa faci cerere si iti genereaza alt pin , dar ti-l trimite pe adresa postala pe care ai declarat-o la banca, adica o adresa postala de UK. Cred ca resetarea pin -ului si generarea altui PIN e contra cost. Da-le un telefon si explica-le , au relatii cu clientii

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E de asemenea posibil sa iti blocheze cardul, daca nu l-au blocat deja, si sa-ti trimita si un card nou la 1-2 saptamini distanta.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDementozaur25, on 16 iunie 2017 - 07:04, said:

PS: acum bancomatul dupa un pin gresit introdus imi zice ca am atins limita maxima de pinuri gresite introduse, ATM-uri din Ro.
doar o data ai bagat greasit si sa blocat, nu-mi vine a crede, vezi ca bancomatele astea, au obiceiul sa halesca card-ul cand gresesti de prea multe ori pinul...

eu nu inteleg nimic.
unde e cardul, unde-i banca, unde esti tu, etc....

in ro cand blochezi cardul, sunt la banca si-ti eliberea alt pin in plic, pe care ti-l trimit acasa sau il iei de la banca, marea majoritate a bancilor nu trimit prin posta plicul cu pin.

Edited by arg, 16 June 2017 - 12:29.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDementozaur25, on 16 iunie 2017 - 07:04, said:

Am fost destul de idiot sa uit pinul de la card si nu mai am nici o scrisoare de la banca nimic+ ca sunt in Romania.
Se poate de exemplu tatal meu sa se duca la banca si sa schimbe pinul si eu sa confirm cumva?

Nu se poate. Numai tu, personal, cu actul de identitate si contractul de card, soliciti o regenerare de PIN care te costa 10 EURO sau nu stiu cat...
Altfel orice hotz de carduri ar putea solicita regenerare de PIN.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In UK nici macar nu exista "actul de identitate". Lasind la o parte ca poti avea contract cu o banca de la 500km distanta. Dai telefon, te intreaba citeva chestii si iti trimit alt PIN la adresa pe care o au.

[si posibil si alt card inainte/dupa un timp oarescare, precum am mentionat]

Edited by f300, 16 June 2017 - 18:32.


#9
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Sunt in Romania, însa planuiesc sa ma duc eu atunci persoanal si sa rezolv.
Am sunat si nu am rezolvat nimic.

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDementozaur25, on 18 iunie 2017 - 13:25, said:


Am sunat si nu am rezolvat nimic.

Adica...ai sunat si ce s a intamplat, ce ti au zis de nu s a intamplat nimic? Daca ai toate datele ce ti le cer pentru identificare, corecte....ma cam indoiesc sa nu se rezolve.

#11
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Simplu , declara card ul pierdut si comanda card si pin now. Pe spatele cardului ai emergency no  to call form abroad. Nu suna la customer service cel obisnuit. Card ul si pin ul nu vin odata, insa tre sa ai pe cineva de incredere cu acces la adresa I nregistrata la banca.

#12
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Chestia este ca nu am mai cum sa il contactez pe cel care sta la adresa la care am fost cand mi-am facut cardu..Am vazut ca trebuie sa te prezinti persoanl acolo daca nu mai locuiesti la adresa respectiva...

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDementozaur25, on 15 iulie 2017 - 07:29, said:

Chestia este ca nu am mai cum sa il contactez pe cel care sta la adresa la care am fost cand mi-am facut cardu..Am vazut ca trebuie sa te prezinti persoanl acolo daca nu mai locuiesti la adresa respectiva...
Cam da, nu neaparat ca vor ei sa iti vada moaca, ci pentru ca trebuie sa te duci cu un act doveditor al adresei la care locuiesti (contract de inchiriere pe numele tau la adresa respectiva, o factura pe numele tu sau orice altceva, hartie ficiala ma refer,  care poate demonstra ca stai la o adresa din UK

Nu stiu sigur daca poti solicita ca plicul cu pin-ul sa ti-l trimita la o sucursala a bancii pe care tu o alegi. Poti sa dai un telefon sa intrebi, sau poate altcineva de aci poate sa confirma ca se poate alege ca plicul cu noul pin generat sa fie trimis la o sucursala si nu la o adresa postala. Chiar daca s-ar putea asta, trebuie sa mergi personal sa il ridici, dar macar poate ai sansa sa scapi de problema cu adresa.

Edited by cuculea, 15 July 2017 - 16:24.


#14
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am ajuns la barclay si m-au intrebat sa le zic ce am pus la intrebarile de securitate cand am facut cardul, nici e-mailul nu il mai stiam :)) mi-au oprit cardul si l-au anulat.
Nu mai merge sa faci cont bancar cu buletinul si NIN acum cer pasaportul si dovada de adresa.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostSpike250, on 24 septembrie 2017 - 22:22, said:

Am ajuns la barclay si m-au intrebat sa le zic ce am pus la intrebarile de securitate cand am facut cardul, nici e-mailul nu il mai stiam Posted Image) mi-au oprit cardul si l-au anulat.
Nu mai merge sa faci cont bancar cu buletinul si NIN acum cer pasaportul si dovada de adresa.
In afara de HSBC si poate  cateva sucursale Barcleys, asa a fost din totdeauna in UK, orice banca iti cerea pasaportul si dovada de adresa (contract de inchiriere/dovada de council de la primarie sau o factura pe numele tau), e un standard in UK care mi se pare de bun simt si perfect normal.

NINO nu imi aduc aminte sa fi cerut , si nici nu am auzit la cunoscuti sa le fi cerut

HSBC, in foame de clienti , a mai trecut peste unele reguli si au mai facut exceptii.

Edited by cuculea, 24 September 2017 - 22:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate