Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Incalzire hdd extern

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Andr33iy98

Andr33iy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 14.04.2014
Salut,detin un hard extern,intrucat il folosesc pentru filme pe smart tv acesta este conectat in permanenta in usb-ul tv-ului.Am remarcat ca,desi nu accesez hardul,acesta se incalzeste,mai ales portul usb pe care-l bag in televizor,acela frige.
Imi va strica mai repede hardul daca continui sa-l mentin conectat la TV ?

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAndr33iy98, on 16 iunie 2017 - 01:11, said:

Salut,detin un hard extern,intrucat il folosesc pentru filme pe smart tv acesta este conectat in permanenta in usb-ul tv-ului.Am remarcat ca,desi nu accesez hardul,acesta se incalzeste,mai ales portul usb pe care-l bag in televizor,acela frige.
Imi va strica mai repede hardul daca continui sa-l mentin conectat la TV ?
da

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Incearca un stick USB, consum muuuult mai redus de curent, incalzire (probabil) mai redusa, salvare ulterioara pe HDD extern la un laptop/PC.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar dacă nu accesezi tu HDD-ul, îl accesează dispozitivul la care este conectat (TV), pentru a menţine actualizat indexul fişierelor. Fiind vorba de HDD, este normal să se încălzească.
Dar, chiar dacă ar fi fost vorba de un SSD, sau de un stick USB, sau de un card SDHC, tot s-ar fi încălzit, deoarece memoria este citită constant.
Evident că este recomandat să conectezi HDD-ul atunci când ai nevoie de el, nu tot timpul.

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
si sa-l alimentezi extern, nu sa lasi tv-ul sa se chinuie sa-i mai dea si aluia curent.

#6
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Mai intervine un factor, cat de vechi e hard diskul. Uite eu am oarecum o problema similara, in sensul ca cel mai vechi disk pe care-l am cred ca ventilatorul lui cam sufera... si se incalzeste singur chiar si daca nu e accesat. Pana recent ii gasisem "alinarea" cu un mic ventilator extern pe USB, il pastra la o temperatura acceptabila...

#7
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Trebuie sa consideri acel HDD extern ca fiind un consumabil.
Daca il atasezi la tv doar cand iti trebuie iti reduci din confort. Adica, seara cand stai relaxat si nu ai ce vedea la tv, trebuie sa te ridici si sa introduci HDD-ul in mufa. Daca pui un stick, capacitatea este limitata, chiar si cu unul de 128 sau 256GB.
Tv-ul salveaza intr-un format nerecunoscut de calculator asa ca oricum ai face, singura cale convenabila este sa lasi HDD-ul in tv. Unele tv-uri au optiune sa deconectezi HDD-ul din menu, dar trebuie sa o faci de fiecare data cand deschizi tv-ul.
De mai bine de 3 ani am un HDD legat la tv si inca merge, desi e frecat destul de des.

#8
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Poate folosi un stick de 512 GB: https://www.amazon.c...B/dp/B01AAIJ0XE

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate