Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Asigurari de viața - valori de răscumpărare mici

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
1ancaelena

1ancaelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.06.2017
Buna seara,

Acum trei ani am încheiat trei contracte asigurări de viața (unul pentru mine si câte unul pentru părinți). Timp de trei ani am plătit aprox 330 RON (in cel de-al treilea an 340 RON) pentru toate cele 3 contracte, valoarea totala a economiilor, in capul meu, ajungând la aproximativ 12000 RON. Dupa ce am solicitat telefonic rezilierea contractelor, primesc un mail alambicat din care înțeleg, după mult efort, ca:
- totalul economiilor este cu vreo 2200 RON mai putin;
- valorile totale de răscumpărare sunt EXTREM de mici, aproximativ jumătate din valoarea economiilor.

Am înțeles eu bine?  Valoarea totala de răscumpărare reprezintă banii pe care eu ii primesc daca doresc rezilierea contractelor? Daca da, asta înseamnă ca am plătit aproximativ 12000 RON in 3 ani si acum primesc 5500 RON.
Firma la care am încheiat contractele este Aegon. A mai întâmpinat careva situația aceasta?
Va mulțumesc!





#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Fiind vorba de asigurare, tu platesti si prima de asigurare... din pacate agentii vor sa vanda asigurari si nu explica clar, prezinta totul intr-o lumina frumoasa ca un plasament din care doar castigi, dar realitatea nu e chiar asa..

#3
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
In viata, fugi cat de departe poti de orice fel de asigurare.

#4
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Spuse patriarhu cu 5 merțane, 3 vile, veșminte din aur...Hai ma nene, nu-ti mai ajung banii de pe lumanari si slujbe sa platesti asigurari?

#5
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017

 John_Biggun, on 15 iunie 2017 - 23:04, said:

In viata, fugi cat de departe poti de orice fel de asigurare.

asta e cel mai rau sfat pe care il poti da.cel mai departe trebuie fugit de banci ;)

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Am vrut să închei așa ceva la BCR Asigurări de Viață și în contract scria clar că produsul conține două componente. Asigurarea care costă și economisirea. Partea de economisire reușea să acopere costurile asigurării după șase ani. Atunci am optat doar pentru asigurare simplă, mult mai ieftină și cu despăgubiri mai mari decât chestia asta combinată dar din care nu primeai nimic la finalul contractului. Pentru economisire sunt bune fondurile de investiții dar sunt pe termen lung și nu întotdeauna randamentul este cel așteptat.

#7
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Produsele respective de asigurare-economisire sunt pe termen lung si cam singura varianta sa iei banii fara penalizare este sa stai pana la finalul perioadei.
In rest ti s-a explicat ca este o componenta de asigurare - o cheltuiala si o componenta de economisire. De multe ori cand le combina asa, ambele produse sunt relativ scumpe.
Eu am o asigurare fara componenta de economisire, platesc cam aceeasi suma ca si tine, la final nu primesc nimic, dar daca se intampla sa dau coltul, sotia mea si copiii primesc 350,000 lei. Asta da afacere ... nu pentru mine, bineinteles :)

#8
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 yndy, on 16 iunie 2017 - 00:57, said:

Produsele respective de asigurare-economisire sunt pe termen lung si cam singura varianta sa iei banii fara penalizare este sa stai pana la finalul perioadei.
In rest ti s-a explicat ca este o componenta de asigurare - o cheltuiala si o componenta de economisire. De multe ori cand le combina asa, ambele produse sunt relativ scumpe.
Eu am o asigurare fara componenta de economisire, platesc cam aceeasi suma ca si tine, la final nu primesc nimic, dar daca se intampla sa dau coltul, sotia mea si copiii primesc 350,000 lei. Asta da afacere ... nu pentru mine, bineinteles Posted Image

Fac offtopic, stiu, dar as vrea sa imi expun propria parere.
Este de preferat sa nu dai coltu.

Daca imi moare sotia, iti spun sigur ca nu ma mai intereseaza nicio asigurare, niciun milion de euro. Cred ca ma duc si ma retrag la o manastire. Exageratapoate  faza cu manastirea, oricum ai inteles ideea.

Edited by andreiMembruAnonimut, 16 June 2017 - 01:15.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
E lipsa de maturitate ce zici... viata trebuie sa mearga inainte.

#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Poate ai dreptate.
Poate lipsa de maturitate este si in cazul oamenilor care refuza sa isi vanda cainele pt 100k dolari

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Zey5tjhIyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Numai bine! ;)

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Asa este cu Aegon ... cam jumate iei inapoi.
Cica anii astia de plata ai fost, totusi, asigurat ... si pentru asta trebuie sa platesti.

#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 andrei_ionut, on 16 iunie 2017 - 01:14, said:

Fac offtopic, stiu, dar as vrea sa imi expun propria parere.
Si eu simt acelasi lucru ca si tine, insa rolul unei asigurari de viata este de a mentine, cel putin pentru o perioada de timp, nivelul de venituri al unei familii in cazul in care principalul aducator de venituri moare. Este o decizie pur financiara de protectie si de micsorare a riscurilor, nu este in nici un caz vreo investitie sau vreo compensatie pentru pretul vietii.
Cat timp eu aduceam la momentul in care s-a semnat asigurarea respectiva 90% din veniturile familiei, am considerat ca vreau sa ofer familiei o protectie suplimentara. Cand va exipra asigurarea, peste vreo 9 ani, probabil nu o voi mai reinnoi pentru ca intre timp s-au echilibrat riscurile, copiii au crescut, sotia mea are un job decent, vom avea oricum niste bani pusi deoparte.
Dar in acelasi timp nu voi regreta nici un ban platit pentru asigurarea respectiva, apropo, m-am incurcat cu cifrele, platesc aceeasi suma dar la trimestru, banuiesc ca initiatorul platea lunar 300 lei.

#13
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Observ ca sunteti foarte bine inradacinati in sistem. Asigurarile sunt facute sa castige cel care si-a deschis buticul pentru asa ceva. Chiar si asigurarea la masina, te bucuri ca te-a scutit de 1000 de lei dupa ce ai platit 10.000 (poate mai mult) in toti ceilalti ani ani fara accidente.
Cea de viata e o prostie si mai mare. Daca vrei sa faci un bine familiei foloseste banii pe care ii ai in buzunar si bucura-te de viata impreuna cu ei nu de moarte. Nu da banii pe "in caz ca". Cine a inventat asigurarile (probabil vreun jid... evreu) a suferit de o lacomie monstruoasa.

#14
1ancaelena

1ancaelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.06.2017
Am inteles si eu, abia acum din pacate, cum functioneaza asigurarile astea. Sper rusinea mea, ar fi trebuit sa ma interesez cu mult inainte de semnarea contractului.Am facut un calcul si pierderea este mai mare decat castigul, mai exact -6678.8 ron.
Nici nu stiu ce sa fac. Azi trebuie sa platesc ratele.

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 John_Biggun, on 16 iunie 2017 - 14:03, said:

Observ ca sunteti foarte bine inradacinati in sistem. Asigurarile sunt facute sa castige cel care si-a deschis buticul pentru asa ceva. Chiar si asigurarea la masina, te bucuri ca te-a scutit de 1000 de lei dupa ce ai platit 10.000 (poate mai mult) in toti ceilalti ani ani fara accidente.
Cea de viata e o prostie si mai mare. Daca vrei sa faci un bine familiei foloseste banii pe care ii ai in buzunar si bucura-te de viata impreuna cu ei nu de moarte. Nu da banii pe "in caz ca". Cine a inventat asigurarile (probabil vreun jid... evreu) a suferit de o lacomie monstruoasa.
Scrii mesaje ca si cum tu ai detine adevarul absolut si prin urmare nu e nevoie sa aduci argumente.

Vasta majoritate a companiilor din lumea asta sunt facute ca sa castige actionarii lor. Ideea insa este ca si beneficiarul sa aiba un castig, astfel nu are sens un produs sau un serviciu. Din punctul meu de vedere a trai in acest sistem este mai bine decat sa traiesc in padure, si sa imi produc singur tot ce e necesar pentru supravietuire.

Lucrurile sunt mai complicate decat alb si negru, produsele de asigurari sunt complicate, dar un set de beneficii merita a fi procurate pentru un anumit pret. Totul este sa fie pretul cat mai avantajos pentru cumparator pentru setul respectiv de beneficii.

Daca tot dai exemplul cu asigurarea Casco la masina, am avut asigurare CASCO primii 6 ani, cu un anumit set de reduceri si fransize, iar de 4 ani nu mai am asigurare pentru ca nu consider ca este rentabila pentru mine.

Abordarea de viata, "traieste clipa" si cheltuie banii poate pe niste alte bunuri sau servicii care nu iti aduc marginal foarte multa satisfactie este simplista si daca esti parte dintr-o familie este si egoista pentru ca daca mori nu iti mai pasa ce lasi in urma.

#16
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Omul e egoist prin natura lui. Iti pasa de cei din jur pentru ca ei te pot ajuta la un moment dat, pe asta se bazeaza si asigurarea. Viata este o loterie insa asigurarea este una care trece prin mainile corporatiilor care au foarte bine calculat "hazardul". In caz de incendiu sau cutremur pot da repede vina pe felul cum ai construita casa si ti-ai luat adio...

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 andrei_ionut, on 16 iunie 2017 - 03:28, said:

Poate ai dreptate.
Poate lipsa de maturitate este si in cazul oamenilor care refuza sa isi vanda cainele pt 100k dolari
Am.
Legatura cu mesajul anterior fiind ...... ? Sau asta e chiar confirmarea celor spuse de mine ? Posted Image

 yndy, on 16 iunie 2017 - 06:35, said:

rolul unei asigurari de viata este de a mentine, cel putin pentru o perioada de timp, nivelul de venituri al unei familii in cazul in care principalul aducator de venituri moare. Este o decizie pur financiara de protectie si de micsorare a riscurilor, nu este in nici un caz vreo investitie sau vreo compensatie pentru pretul vietii.
Corect. O familie cand isi pierde o sursa importanta de venituri poate risca inclusiv sa ramana pe drumuri... Cine se gandeste cu adevarat matur la viitor nu are cum sa nu asigure familiei un venit in caz de deces neasteptat mai ales daca are si o varsta mai inaintata. Cine are afaceri e asigurat in sensul ca lasa urmasilor afacerile si implicit averea, cine nu dar are totusi un salatiu decent poate face o asigurare, e cea mai buna alternativa.

Edited by andreic, 17 June 2017 - 22:17.


#18
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Imi vine greu sa cred ca ai castiga ceva in plus fata de banii pe care ii dai, tinand cont ca toti oamenii mor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate