Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Problemã proprietar - chirias

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017
Salutări, până de dimineață am stat cu chirie într-un apartament la negru cum se spune, fără contract, apartamentul ne-a fost închiriat de către o persoană care era fratele proprietarului de drept, amândoi au fost de acord cu închirierea. El nu ne-a mai înapoiat garanția pe motive banale, a găsit el, dar nu era nimic de plătit, înfine, n-am spus nimic, astăzi am plecat din oraș și o să fiu plecat vreo 2 zile și am uitat să îi înapoiez cheile și omu' a început să mă amenințe cu poliția dacă mâine la ora 10 nu îi aduc cheile, i-am spus că îi aduc cheile Sâmbătă, însă nu înțelege.

Credeți că poate să îmi facă ceva dacă nu am avut contract? Omu' e vai de steaua lui și e și plin de datorii, nu se discută o vedere în instanță.

*Menționez că noi am vrut să facem contract dar el nu a vrut, mă gândesc că și eu cu colegii mei avem o vină că am stat fără contract, însă, ne asumăm

Edited by kidink, 15 June 2017 - 21:21.


#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
În momentul în care văd banii de garanție, îți aduc cheile.
Simplu.

#3
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
zii frumos,ca daca nu sta in banca lui il dai pe mana finantelor,pentru evaziune.Cand se inchiriaza un apartament,se inregistreaza contractul la finante,pentru ca...impozit :) asa ca....stai lin,nu are ce sa-ti faca,iti fura boii de la bicicleta.Iar daca o da in politie,tu poti demonstra destul de usor ca stai acolo prin bunavointa lui,ai vecinii martori,eventual ceva facturi platite de tine..

#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
In caz ca se ajunge la politie , pe tine te doare gura sa spui ca i leai dat ??

#5
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017
mereu a făcut figuri, la garanție l-am înțeles că omu' e sărac și e pus pe furat, am zis dă-i în morții lor de bani,însă după ce mi-a făcut faza asta, mi-a frecat nervii de tot

mulțumesc frumos de răspunsuri.

Edited by kidink, 15 June 2017 - 21:31.


#6
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Scrie putin care erau motivele alea infime pentru care ai renuntat tu la garantie.

#7
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017

 Lenevo, on 15 iunie 2017 - 21:39, said:

Scrie putin care erau motivele alea infime pentru care ai renuntat tu la garantie.

întreținerea pe luna trecută care abia s-a afișat și pentru luna în curs, am pus estimativ 200 de lei și nu o să vină mai mult de 100 sigur, dar am zis treacă-meargă, și tot mai trebuia să ne dea niște bani, în jur de 400 de lei, dar am zis că nu e panică, nu e o sumă mare, garanția nu mai contează acum

Edited by kidink, 15 June 2017 - 21:43.


#8
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Si cu cheile de ce ai plecat daca stiai ca trebuie sa le predai?

#9
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017

 Lenevo, on 15 iunie 2017 - 21:43, said:

Si cu cheile de ce ai plecat daca stiai ca trebuie sa le predai?

pentru că am fost pe grabă și le aveam la mine și nu mă mai puteam întoarce de la 50km

#10
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Teoretic evacuarea unui chirias sau a oricarei alte persoane, alta decat proprietarul, se face doar cu ordin de evacuare in urma unei hotarari judecatoresti, treaba care dureaza cam 3 ani. Daca persoana are lucruri acolo tu, proprietarul , nu ai voie sa te atingi de ele. Practic, solutia este cu ceva muschi in plus de pe la niste prieteni dar fara sa se lase urme.
Tu, ca si chirias, daca poti demonstra ca ai platit ceva acolo poti zice ca esti un prieten, chemat de proprietar, si poti cere plata cheltuielilor catre proprietar. Atat timp cat nu deschizi usa nu poti fi dat afara din acea locuinta nici de catre proprietar fara ordin de evacuare.
Sunt o gramada de cazuri in care "chiriasii" nu au lasat decat peretii, au luat inclusiv robinetii de la instalatia sanitara si au zmuls intrerupatoarele din pereti. Si la fel de multe cazuri in care proprietarii si-au facut "aprovizionarea" din lucrurile chiriasilor.
Revenind la situatia dv. da, intelegerea amiabila este sa faceti ca in discutiile de mai sus, cheile contra garantie. Amenintarile cu politia sau alte asemenea sunt vox populi, si-o ia in freza de la fisc imediat. Il costa de la 60ron -100 ron in sus inlocuirea butucului cu spargerea usii plus ca exista riscul ca un vecin mai "sufletist" sa-i toarne la politie si politia sa-i intrebe de sanatate cand se gaureste butucul.
Aveti chitante platite de dv. pe acea adresa sau vre-o hartie cu suma pe garantie si semnatura lui? puteti sa-l amenintati cu returnarea banilor in justitie pe motiv ca l-ati imprumutat si acum refuza sa-si plateasca datoriile. Genul asta de oameni incep imediat sa se piarda daca incepeti dv. sa-i insirati articolele de lege care il incrimineaza.
Puteti sa-i spuneti asa "Stiu ca inchiriezi apartamentul la negru de mult timp. Nu cred ca ai vrea o vizita de la fisc cand il inchiriezi din nou. E simplu pentru mine sa aflu cand il inchiriezi, asa ca ciocu mic si joc de glezne", unde ultima fraza o puteti schimba cu ce vreti dar sa nu sune a amenintare.

#11
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 The Stressmaker, on 15 iunie 2017 - 21:50, said:

Tu, ca si chirias, daca poti demonstra ca ai platit ceva acolo poti zice ca esti un prieten, chemat de proprietar, si poti cere plata cheltuielilor catre proprietar. Atat timp cat nu deschizi usa nu poti fi dat afara din acea locuinta nici de catre proprietar fara ordin de evacuare.

Esti in acesti termeni atunci cand ai un contract semnat.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E prost, nu poate schimba butucul?

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu cred ca proprietarul e atata de tampit cat sa nu aiba o dublura de chei .
Oricum , pe faza asta cu garantia retinuta abuziv merita sa i-o retezi scurt spunandu-i ca te vei adresa " fiscului " pt evasiunea fiscala , macar sa nu doarma bine marlanul ...

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Numai ca asta il acuza si pe el.

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Cel mai simplu.. ii dai cheile cand ai ocazia si termini balciul.
Sunt prea multi dobitoci pe lumea asta sa-ti pierzi timpul si nervii cu fiecare.
Fara amenintari, fara scandal, ii dai cheile.
Daca nu le vrea, nu i le dai si cu asta .. basta!

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Trimite cheile omului prin colet la curier, nu posta! Le pui azi, maine le are, simplu...nu? Pe plata lui!

Edited by arab, 16 June 2017 - 07:28.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 kidink, on 15 iunie 2017 - 21:19, said:

.. că și eu cu colegii mei avem o vină că am stat fără contract, însă, ne asumăm

Ce va asumati?De ce nu termini propozitia?
De ce ti-ai bate capul daca zici ca-i vei inapoia cheile sambata,adica maine?
Tu ai impresia ca pana maine va depune plangere?

 Baxon, on 15 iunie 2017 - 22:47, said:

Oricum , pe faza asta cu garantia retinuta abuziv merita sa i-o retezi scurt spunandu-i ca te vei adresa " fiscului " pt evasiunea fiscala , macar sa nu doarma bine marlanul ...
Si cum va formula plangerea catre fisc?

Draga fiscule,
tin sa te anunt ca in calitatea mea de evazionist,am fost pacalit....

Fara contract legal isi taie singur craca.

Edited by adisz, 16 June 2017 - 08:25.


#18
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Legat de cum sa declare: In data X, anterior inchirierii am semnat contractul, insa contractul nu a fost inregistrat de proprietar, lucru pe care l-am aflat ulterior cand a dorit sa ma evacueze.
Arde fraierul, nu il lasa... nesimtiti ca astia trebuie sa ii arzi bine de tot. Eu nici nu paraseam locul, il lasam sa ma evacueze el pe cale legala... doar pentru ca e in nesimtit. Sa iti confiste garantia si apoi sa te ameninte tot el pe tine pentru cheie... pai de banii aia cumpara usa noua la intrare.

Nu isi taie nici o craca... nu mai speriati omul degeaba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate