Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Mandat poștal care nu ajunge

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Salut!

Sunt într-o mare încurcătură cu un mandat poștal care nu mai ajunge.
Pe scurt:mama a comandat niște chestii online, o partea le-a returnat. Firma respectiva a spus ca poate să-i trimită prin mandat poștal sau în cont bancar. Aparent în cont bancar se putea doar dacă era pe numele ei și cum nu are, mandat poștal it was. Acum aici începe distracția: ei spun ca au pus banii pe 30 mai, dar încă nu au ajuns. De vineri i-am tot sunat, după câteva amânări "sa contacteze contabilitatea" mi-au oferit pana la urma datele de identificare ale mandatului. S-a adresat mama cu ele oficiului poștal local pentru investigații, dar a primit ca răspuns de la postarita ca ea nu a mai văzut asa mandat, ca nici nu poate căuta după asa ceva.
Nu am mai avut pana acum experiente cu asa ceva deci nu știu dacă la posta e problema (deși cred ca da) sau la firma. E vorba despre o firma destul de mare ce comercializează îmbrăcăminte, am mai comandat de la ei și au fost ok, deci nu cred ca ar face chestii d-astea pentru 500 și ceva de lei. Pe de alta parte de la poștă îmi spune ca numărul de mandat e invalid, ceea ce pare oarecum posibil la cum arata: 00011183. Să-mi fi dat numărul greșit și sa nu fie vorba despre numărul mandatului ci ceva din gestiunea lor internă?

Eu o sa sun mâine la ei, dar în caz ca nu primesc nimic folositor (foarte posibil, a durat câteva zile pana am primit și informațiile astea despre mandat), ce îmi rămâne de făcut? Protecția consumatorului?

#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
si la mine se petrece.
mandat postal achitat in 30, neajuns nici azi.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Combinatia mortala intre firma tzepara si Posta Romana. Nu recomand.

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Tocmai ce a fost un reportaj pe digi cu o scrisoare care a ajuns in doua saptamani, in acelasi oras(Timisoara) intarziere, trimisa prin posta romana....
Deci, care-i graba?Posted Image Posted Image Posted Image

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Dureaza 5 minute sa deschida un cont bancar. Si e gratuit.

Asta este, invatatura de minte. Eu m-am plimbat intre Cluj si Turda dupa un mandat ca nu au respectat termenele si nu putea fi ridicat decat din oficiul specificat. De atunci, doar OP bancar.

#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Cu Posta Romana.... sa nu faci niciodata afaceri. PUNCT. Daca mai gasesti si o firma online "tepara" este TOTUL PERFECT.

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
am precizat ca nu cred ca firma e tepara, e firma maricica si am mai comandat in trecut de la ei.

posta... nici eu nu o aleg de drag, a incercat sa le spuna sa trimita banii in contul meu, au zis ca nu se poate. nici nu stiu ce sa fac, daca mai are sens sa astept dupa mandat sau nu, dar vad ca un coleg sa afla tot in situatia asta

#8
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 newbie13, on 15 iunie 2017 - 18:11, said:

deci nu cred ca ar face chestii d-astea pentru 500 și ceva de lei.

Gandeste pozitiv: cum ii sta mai bine unei persoane fizice sau juridice, cu 500 de lei in cont sau fara 500 de lei in cont?

#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
cum ii sta mai bine unei persoane juridice? cu reclama puternic negativa si cu protectia consumatorului pe cap si eventual sub incidenta legii penale, sau cu respect fata de clienti care sa mai cumpere si alta data? :)

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 newbie13, on 15 iunie 2017 - 19:05, said:

am precizat ca nu cred ca firma e tepara, e firma maricica si am mai comandat in trecut de la ei.

Daca e firma serioasa, inarmeaza-te cu rabdare. Vei primi banii, dar ti se lungesc urechile.  La un retur la terminatii de la Flanco, la mine a durat o luna sa vad banii inapoi pe card.

#11
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca firma este din SUA o sa va anunte ca a venit plicul inapoi la ei daca nu cumva a fost "matrasit" de un angajat al postei romane.
Exemplu concret. O ruda a trimis un plic in SUA asa cum a mai trimis si altele. Stia ca va ajunge cam in 1-1,5 luni si a asteptat raspuns. Dupa 2 luni a fost la posta si a intrebat ce se petrece. I-au dat plicul inapoi dupa ce initial s-au facut ca nu-l gasesc, ca nu stim, scuzele obisnuite. La intrebarea "de ce nu a ajuns acolo"  raspunsul a fost cam asa: "nu stim". Avea scrisa adresa in clar si tot nu stiau de ce nu a fost trimisa. Ce mi-a atras atentia a fost un cod de bare mai interesant care este codul folosit de sortarea automata a corespondentei la americani, USPS. Dupa vre-o trei aplicatii incercate care nu recunosteau codul am crezut ca este imprimat gresit, inclinat, deformat, si pana la urma am bagat manual fiecare bara intr-un decodor online. Rezultatul... cod invalid de la oras la numarul locuintei. Berbecii nici macar sa tasteze cum trebuie o adresa intr-un nenorocit de program nu stiu. Aia era sarcina lor, sa tasteze adresa aceea ca programul sa o transforme in cod de bare. Dar banii i-au luat fara comentarii.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Dureaza o saptamana sa iti ajunga un colet dintr-un judet in altul... iar din China, mai bine de o luna dupa ce ajunge in tara. (din china in romania face 2 saptamani, din romania la mine la posta face 2 luni). Daca nu ar fi taxele si comisioanele asa mari la curieri, nu as mai folosi posta romana niciodata. Deci mai ai de asteptat mult si bine.

 The Stressmaker, on 15 iunie 2017 - 21:27, said:

Daca firma este din SUA o sa va anunte ca a venit plicul inapoi la ei daca nu cumva a fost "matrasit" de un angajat al postei romane.
Exemplu concret. O ruda a trimis un plic in SUA asa cum a mai trimis si altele. Stia ca va ajunge cam in 1-1,5 luni si a asteptat raspuns. Dupa 2 luni a fost la posta si a intrebat ce se petrece. I-au dat plicul inapoi dupa ce initial s-au facut ca nu-l gasesc, ca nu stim, scuzele obisnuite. La intrebarea "de ce nu a ajuns acolo"  raspunsul a fost cam asa: "nu stim". Avea scrisa adresa in clar si tot nu stiau de ce nu a fost trimisa. Ce mi-a atras atentia a fost un cod de bare mai interesant care este codul folosit de sortarea automata a corespondentei la americani, USPS. Dupa vre-o trei aplicatii incercate care nu recunosteau codul am crezut ca este imprimat gresit, inclinat, deformat, si pana la urma am bagat manual fiecare bara intr-un decodor online. Rezultatul... cod invalid de la oras la numarul locuintei. Berbecii nici macar sa tasteze cum trebuie o adresa intr-un nenorocit de program nu stiu. Aia era sarcina lor, sa tasteze adresa aceea ca programul sa o transforme in cod de bare. Dar banii i-au luat fara comentarii.


la ce pensionari are posta romana pe post de angajati, voiai sa fie programatori ? :))))))))))))

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Poate te referi la salariile lor, nu neaparat la varsta. Au alte metehne insa...!

Edited by arab, 16 June 2017 - 07:03.


#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai stai putin, au trecut doar 2 saptamani.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,989
  • Înscris: 07.11.2006

 rosix, on 15 iunie 2017 - 19:38, said:


La un retur la terminatii de la Flanco, la mine a durat o luna sa vad banii inapoi pe card.

Exact atat este si termenul legal:30 de zile.Ce ti se pare in neregula?

 newbie13, on 15 iunie 2017 - 18:11, said:

Salut!

Sunt într-o mare încurcătură cu un mandat poștal care nu mai ajunge.
Pe scurt:mama a comandat niște chestii online, o partea le-a returnat. Firma respectiva a spus ca poate să-i trimită prin mandat poștal sau în cont bancar. Aparent în cont bancar se putea doar dacă era pe numele ei și cum nu are, mandat poștal it was. Acum aici începe distracția: ei spun ca au pus banii pe 30 mai, dar încă nu au ajuns. De vineri i-am tot sunat, după câteva amânări "sa contacteze contabilitatea" mi-au oferit pana la urma datele de identificare ale mandatului. S-a adresat mama cu ele oficiului poștal local pentru investigații, dar a primit ca răspuns de la postarita ca ea nu a mai văzut asa mandat, ca nici nu poate căuta după asa ceva.
Nu am mai avut pana acum experiente cu asa ceva deci nu știu dacă la posta e problema (deși cred ca da) sau la firma. E vorba despre o firma destul de mare ce comercializează îmbrăcăminte, am mai comandat de la ei și au fost ok, deci nu cred ca ar face chestii d-astea pentru 500 și ceva de lei. Pe de alta parte de la poștă îmi spune ca numărul de mandat e invalid, ceea ce pare oarecum posibil la cum arata: 00011183. Să-mi fi dat numărul greșit și sa nu fie vorba despre numărul mandatului ci ceva din gestiunea lor internă?

Eu o sa sun mâine la ei, dar în caz ca nu primesc nimic folositor (foarte posibil, a durat câteva zile pana am primit și informațiile astea despre mandat), ce îmi rămâne de făcut? Protecția consumatorului?

Din tot ce ai scris mai sus,ai vreo dovada palpabila?Adica email,SMS,etc.,etc.,etc.?Pentru ca amintesti mereu de faptul ca s-a spus.
Ai nevoie de asa ceva in caz de reclamatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate