Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Achizitie pompa fantana

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu când am luato am lăsato pe fund ..:)) ,noroc că a fost legată că de nu o găseam la chinezi..:)..,eram mic ,prost si cu bube n cap.
Întradevar am auzit că la altii o mers si trei ani..da eu nu s norocos :(

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Viorele, vibratiile produse de membrana ae transmit prin apa in afara putului si angreneaza solidele din stratul acvifer, le deranjeaza samd....e un proces similar cu vibrarea betoanelor daca e sa facem o paralela.
In functie de structura stratului acvifer dar si de filtrul putului( atat exterior din margaritar cat si filtrul tubulaturii) se pot intampla foarte multe lucruri.
Se poate sa si desfunde dar e la fel de posibil sa compacteze solidele si sa te trezesti ca ti-l infunda de tot...
Nu stii ce e jos si structura aia poate sa difere de la un foraj la altul, de asemenea nu stii ce fel de puturi au oamenii.
E riscant si adesea oamenii nu au chef sa riste aiurea pt o economie relativa de energie( pana la coada ca sa vorbim de energie ajungem la randamentul pompei insa diferentele tehnologice nu sunt chiar atat de mari, pana la urma aceeasi cantitate de apa scoasa de la aceeasi adancime implica o cantitate de energie " relativ" similara...)
Tu ai put la 8m in camp deschis...ca mai faci altul sau mai bati o teava...costa infim.
Altii au puturi la 60-70m, sau cum e cazul de fata 30 si ceva de metri la 80cm diametru...sau eu am putul in casa, daca se duce dracu am pus-o..
Crezi ca pe oamenii de acest gen, inastfel de situatii, ii intereseaza cateva procente in plus cost de exploatare?
Treburile sunt putin mai complicate.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate