Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Achizitie pompa fantana

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poate da , poate nu . Sa vedem ce zice nenea.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 17:25, said:

poate uda prin cadere la picatura...
dap si picatura sa ude doar jumatate de radacina, ca cealalta sa ramana uscata si planta sa treaca in modul de seceta in care nu iroseste apa deschizandu-si porii ca sa poata sa se evapore in voie... :)

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFane, on 15 iunie 2017 - 17:30, said:

dap si picatura sa ude doar jumatate de radacina, ca cealalta sa ramana uscata si planta sa treaca in modul de seceta in care nu iroseste apa deschizandu-si porii ca sa poata sa se evapore in voie... Posted Image
cu asta m-ai spart..... de unde pisici ai scos-o nene....

i-mi mai dai si una cu orele de udare in functie de fazele lunii si gata....

Edited by arg, 15 June 2017 - 17:34.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
cica asa se face agricultura in israel. la noi nu stiu daca merita sa-ti bati chiar asa mult capul, ca apa nu-i o resursa asa scumpa ca acolo. dar mi s-a parut interesanta metoda si am scris-o aici ca fapt divers. :)

#23
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
"Cica asa se face" nu e informatie, e bârfa de cancantv.
Wtx2460-95 recomandata de un coleg mai sus am eu , mai am si un 3000 cu debit mic si ambele merg de ceva ani fara probleme, cea mica in put foarte prost ( impuritati) fara sa crape.
Langa mine unchi-meu are 2460-75, de la 25m o sa aiba debit mai mic, e si mai ieftina putin decat 95 dar e superfiabila si aia.

Eu as alege una din cele doua, 75 sau 95, pe baza acestei experiente personale.
Atentie ca au supapa in cap, coloana nu se goleste si deci pentru iarna e nevoie de o derivatie pt.golire/ ceva de genul asta pentru ca partea expusa a coloanei sa nu inghete.

Cum au zis si colegii merge teava pn6 de 32 si fitingaraie de plastic fara probleme.

Exista si chinezarii mai ieftine care probabil fac treaba insa in mod sigur( tot experienta personala) nu tin mai mult de 2-3 ani si daca socotesti vreo 3 pompe d'alea , care merg oricum mai prost decat un wtx 75 ( care la unchi-meu are vreo 10 ani si a avut si perioade de 3 -4 luni in care a mers non stop, era calda apa in put si nunstia de ce, sistemul hidrofor era defect....) e mai ieftin sa iei una buna, daca tot ai disponibil.



#24
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
pompa va fi folosita exclusiv pt gradina de legume, pt umplut bazinele mentionate. pompa va fi folosita doar vara,ca e pacat de fantana sa stea nefolosita (a costat ceva bani cand au facut-o). asadar, va fi folosita doar vara, iarna o scoatem din fantana. diametrul fantanii cred ca e de 60 cm, nu stiu, ca nu sunt la fata locului. stiu ca va trebui prelungit cablul de alimentare, asta e cea mai mica problema.alte detalii nu cunosc din pacate.
cred ca o sa raman la acea pompa mentionata si de parintele.multumesc!

#25
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pompa asta  este tot ce-ți trebuie, am una de 5 ani și n-am avut probleme de nici un fel ! ,consum 250Wh ceea ce n-ai să găsești la nici o pompă din lumea asta la debitul pe care-l scoate un Lg Bosna Taifun 2 pe membrană ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 15 June 2017 - 22:34.


#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Altii au mai avut din cauza vibratiilor, au ajuns sa sape alt put, in plus am vazut cum merge bagata la 25-30m..slab, nu are absolit nicio legatura cu pompele despre care se discuta mai sus.


#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ce debit are jucăria aia din link-ul de mai sus, știi cumva?

#28
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@parintele vorbim de 250Wh consum de curent, să umple niște bazine pentru stocat apa, nu vorbim de pompe care consumă într-o lună cât nu ai pensie să plătești factura ! Eu îmi obțin curentul din panouri fotovoltaice și îmi convine de minune să folosesc o astfel de pompă să meargă toată ziua cu cheltuieli moka și îți garantez că apa pe care o pompează într-o zi este suficientă pentru irigarea a juma” de hectar, de la 30m adâncime !!! Posted Image

#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Mai taie din ele dăle dreaku...:))

#30
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Păi depinde de model că sunt vreo 3-4 variante de Taifun 2, dar cea până la 90m are debit de 40L/min de la 5m , 30L/10m, 20L/20m, 15L/40m, 12L/60m, 8L/80m, dar vorbim de o pompă care consumă doar 250Wh ceea ce nici o pompă submersibilă la acest consum nu poate concura cu cea fabricată în Ucraina !

View Postsilesax, on 15 iunie 2017 - 23:42, said:

Mai taie din ele dăle dreaku...Posted Image)

Măcar scrie corect sau spune ce ai de spus cu vorbele tale !

Edited by Viorelsolar, 15 June 2017 - 23:56.


#31
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Păi m a uimit faptul că pîrciul ala de pompă scoate apă într o zi de irigi un pogon...,acu caut si eu una ..cu toate că acu ceva ani una daia a functionat trei ore apoi i a pocnit un surub si s a ars umplând fîntîna de fum negru si miros nasol..

#32
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu toata lumea vrea in primul rand economie de curent si putul costa si el bani, uneori multi. Puturi belite de mizeriile alea stiu cateva, recent pe aria asta un coleg era sa o pateasca.
Eu nu recomand tipul de pompa si matusa-mea are ca in zona aia turma d'astea folosesc/ foloseau de acum nspe ani, inainte nu era inflatia de submersibile ieftine de azi...o stiu si nu imi place.

Pareri diferite, fiecare alege ce ii place.

Fiind mica, ieftina, etc ...as baga-o in ibc sa pompez pe picurare. In put nu.

#33
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pompa asta cu vibrații are 10cm diametru, dacă este fixată cu o fașă de cauciuc pe mijlocul puțului pe un suport sau trepied să nu atingă pereții nu are nici un efect distructiv asupra fântânii, dar fiecare cumpără ce pompă dorește, eu aleg în primul rând economia energetică și randamentul acelei pompe în funcție de nivelul apei pentru că irig grădina de legume inclusiv pomii fructiferi (2000mp) de vreo 5 ani având în acest timp costuri ”zero” iar când folosești mii de mc. de apă pentru care nu plătesc nici un șfanț băieților deștepți de la CEZ, acest aspect este cel mai important pentru minePosted Image

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
vibratia aia face sa se astupa isvoarele, intra mal in fantana etc....
la mine sa strambat coloana de tuburi din cauza asta.....
depinde de la fantana la fanta, dar in unele cazuri efectul a fost dramatic....

#35
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Culmea dracului la mine a desfundat izvoarele care au devenit colmatate după folosirea unei pompe submersibile cu turbină, dar la mine puțul este făcut pe țeavă de inox de 4 țoli, până la 8m, deci nu afectează cu nimic filtrul și coloana metalică ! Posted Image

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si ti-a scos mula apa tulbure?
pana cand se va surpa gaura facuta si byby izvor...

e problema cu debitul capabil al putului, in general cele cu turbina au debitu mult mai mare decat astea cu vibratii....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate