Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Fara card CNAS emis

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017
Buna!

Sunt asigurat OPSNAJ, deci sunt salariat si cotizez la CAS. Ma confrunt cu o problema si nu stiu exact cum ar trebui sa procedez pentru ca niciunde nu primesc un raspuns care sa ma ajute in vreun fel. Cardul nu este emis insa se poate vedea pe site ul celor de la CAS ca sunt asigurat.
Intrebarea mea este: Chiar sunt nevoita sa merg din 3 in 3 luni la Casa de Asigurari ca sa mi se elibereze o adeverinta cum ca sunt asigurat?! asta e cea mai mare imbecilitate si nu pot sa inteleg bataia asta de joc in conditiile in care unii romani au card (deci sunt scutiti de drumuri inutile) si altii nu... prin urmare suntem nevoiti sa facem N drumuri pana la ei ca sa demonstram ca platim desi noi chiar platim; si asta din cauza lor ca nu au fost capabili sa emita carduri ptr toti romanii!
Unde ma pot adresa? telefonic sau prin e-mail? Si sunt tare curioasa daca mai este cineva pe aici in aceeasi situatie!

O zi super!
Bianca

Edited by biancawild, 15 June 2017 - 13:36.


#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 biancawild, on 15 iunie 2017 - 13:30, said:

Unde ma pot adresa? telefonic sau prin e-mail?

Te adresezi la CAS. E in tarlaua lor emiterea cardurilor.

#3
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

 StickyFingaz, on 15 iunie 2017 - 13:38, said:



Te adresezi la CAS. E in tarlaua lor emiterea cardurilor.

Medicul de familie mi-a spus ca nu se mai emit carduri de ceva timp deci o sa fiu nevoita mereu sa fac drumuri ptr ei!

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Si eu am aceeasi problema. De doi ani. In perioada asta am scos o adeverinta.

Cred ca au terminat plasticul.

#5
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Medicul tau de familie habar nu are despre ce vorbeste. Carduri de sanatate se emit continuu pentru ca exista continuitate in aportul pe piata muncii. Daca nu s-ar emite, ce s-ar intampla cu cei care se angajeaza pentru prima data azi?
Suna la CAS, s-ar putea sa fie deja emis numai sa nu fie livrat de postas. Atunci se ridica de la ei. Daca nu e emis, tot lor trebuie sa te adresezi pentru ca sa-ti emita cardul.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Ati verificat AICI
calitatea de asigurat ? ca trebuie sa scrie si daca drac -ul (am scris invers ca sa nu fie cacafonie Posted Image ) a fost emis.
Cardul poate a fost emis ,a plecat pe drum si apoi returnat din diferite motive etc.

Edited by stlk, 15 June 2017 - 14:08.


#7
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Poti verifica pe cnas.ro daca a fost emis.

La mine nu a fost emis, am vorbit cu cei de la Casa si ridica din umeri.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Bianca, pe vremea cand au inceput masiv sa vina prin posta, doamnei i-a venit, mie ba. Nici pe actuala adresa unde ne mutasem de putin timp, nici pe cea veche.
Asa ca am dat un telefon si apoi am facut un drum la sediul OPSNAJ (din Bucuresti) ca sa ridic plasticul.

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Eu nu stiu de ce vor adeverinte cand pe siteul CNAS scrie clar in limba romana:

Quote

Asiguraţii carora nu li s-a emis (tiparit) cardul de sanatate pot beneficia de servicii medicale fara prezentarea acestui document, in baza calitatii de asigurat, urmare verificarii efectuate de catre furnizori aici:

http://www.cnas.ro/c...e-asigurat.html
Sursa*
(*e bine sa cititi tot articolul ca puteti afla si alte lucruri folositoare)

Edited by stlk, 15 June 2017 - 14:17.


#10
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 StickyFingaz, on 15 iunie 2017 - 14:02, said:

Medicul tau de familie habar nu are despre ce vorbeste. Carduri de sanatate se emit continuu pentru ca exista continuitate in aportul pe piata muncii. Daca nu s-ar emite, ce s-ar intampla cu cei care se angajeaza pentru prima data azi?
Eu zic sa-ti revizuiesti atitudinea, fiindca tu pari ca habar n-ai despre ce vorbesti. Una e teoria si alta e practica. Poate in Bucuresti sunt mai constiinciosi, dar in Iasi cardurile se fac dupa cum bate vantul. Eu de 3 ani tot am adeverinte de asigurat, iar cardul nu a fost emis nici pana acum. Am mai depus si vreo doua cereri, fix pix. Poate anul asta-i cu noroc :D

 stlk, on 15 iunie 2017 - 14:11, said:

Eu nu stiu de ce vor adeverinte cand pe siteul CNAS scrie clar in limba romana:
Si sa vezi bucurie cand ajungi la medic iar sistemul nu functioneaza, deci nu-ti poate verifica acea calitate de asigurat "acolo". E mai sigur cu adeverinta.

#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 dd13, on 15 iunie 2017 - 14:21, said:

Eu zic sa-ti revizuiesti atitudinea, fiindca tu pari ca habar n-ai despre ce vorbesti. Una e teoria si alta e practica. Poate in Bucuresti sunt mai constiinciosi, dar in Iasi cardurile se fac dupa cum bate vantul. Eu de 3 ani tot am adeverinte de asigurat, iar cardul nu a fost emis nici pana acum. Am mai depus si vreo doua cereri, fix pix. Poate anul asta-i cu noroc Posted Image

N-am ce sa revizuiesc, carduri se emit in continuare numai ca se face cu incetinitorul. Am o cunostinta care era in aceeasi situatie, iar acum doua saptamani i-a aparut cardul emis.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
bianca, daca prin absurd cardul tau a fost emis, dar s-a pierdut pe drum, nu ti-a fost inmanat de postas si nici nu ai fost notificata sa te prezinti la posta sa-l iei, mai ai varianta cererii de eliberare a uni card de sanatate duplicat, pe motiv de pierdere/furt/deteriorare a celui initial.
aici ai toate informatiile privind procedura de solicitare card sanatate duplicat.
http://www.aopsnaj.ro/?action=iCEAS

#13
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

 corinadaniela, on 15 iunie 2017 - 14:42, said:

bianca, daca prin absurd cardul tau a fost emis, dar s-a pierdut pe drum, nu ti-a fost inmanat de postas si nici nu ai fost notificata sa te prezinti la posta sa-l iei, mai ai varianta cererii de eliberare a uni card de sanatate duplicat, pe motiv de pierdere/furt/deteriorare a celui initial.
aici ai toate informatiile privind procedura de solicitare card sanatate duplicat.
http://www.aopsnaj.ro/?action=iCEAS

Nu a fost emis! am problema asta inca de cand au inceput ei cu treburile astea!
Pacientul are calitatea de asigurat! Cardul nu este emis.
ceva in genul asta imi spune pe site. Pe baza CNP-ului am verificat dar nu, nu este emis. Deci nu exista fizic nicaieri si nici nu stiu unde sa fac o cerere ca sa mi se emita unul.

 sfantu.dracu, on 15 iunie 2017 - 14:09, said:

Bianca, pe vremea cand au inceput masiv sa vina prin posta, doamnei i-a venit, mie ba. Nici pe actuala adresa unde ne mutasem de putin timp, nici pe cea veche.
Asa ca am dat un telefon si apoi am facut un drum la sediul OPSNAJ (din Bucuresti) ca sa ridic plasticul.
Plasticul tau a fost emis, creat ca sa zic asa doar ca nu ti-afost livrat. Al meu nu e emis si nu imi convine deloc sa ma duc in Popa Savu tocmai din sudul Bucurestiului. Ma enerveaza rau sistemul asta!
Am nevoie pe viitor de concediu medical caci nu se stie. Nu ma bazez pe analize, investigatii si etc la ei ca oricum nu gasesc nicaieri. Decat la policlinica de la Izvor si acolo cu greu. Noroc cu asigurarea medicala prin angajator in caz de ceva. :)

 paco rabanne, on 15 iunie 2017 - 14:08, said:

Poti verifica pe cnas.ro daca a fost emis.

La mine nu a fost emis, am vorbit cu cei de la Casa si ridica din umeri.
Al meu nu e emis. O sa fac scandal mare cu tipele alea plictisite! Ca rabdare nu mai am. E chiar bataie de joc. Stau sa ma plimb pe drumuri in nestire ca vor ei. Sistemul mergea cand m-am dus. Chiar isi bat joc de noi.

Edited by biancawild, 15 June 2017 - 15:26.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 biancawild, on 15 iunie 2017 - 15:18, said:

Nu a fost emis! am problema asta inca de cand au inceput ei cu trebirile astea!
Pacientul are calitatea de asigurat! Cardul nu este emis.
ceva in genul asta imi spune pe site. Pe baza CNP-ului am verificat dar nu, nu este emis. Deci nu exista fizic nicaieri si nici nu stiu unde sa fac o cerere ca sa mi se emita unul.


Plasticul tau a fost emis, creat ca sa zic asa doar ca nu ti-afost livrat. Al meu nu e emis si nu imi convine deloc sa ma duc in Popa Savu tocmai din sudul Bucurestiului. Ma enerveaza rau sistemul asta!
Am nevoie pe viitor de concediu medical caci nu se stie. Nu ma bazez pe analize, investigatii si etc la ei ca oricum nu gasesc nicaieri. Decat la policlinica de la Izvor si acolo cu greu. Noroc cu asigurarea medicala prin angajator in caz de ceva. Posted Image

pai incearca si varianta propusa de mine. nu e mai absurda decat realitatea, daca e s-o luam asa.
decat sa faci drumuri tot la 3 luni pentru adeverinta, mai bine platesti cei 15 lei taxa pentru cardul duplicat si astepti, poate asa se indura si ti-l emite institutia responsabila.
parintii mei sunt pensionari asigurati opsnaj si au primit cardurile de sanatate, in perioada in care s-a inceput trimiterea lor prin posta (2015 ?)

#15
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

 corinadaniela, on 15 iunie 2017 - 15:23, said:



pai incearca si varianta propusa de mine. nu e mai absurda decat realitatea, daca e s-o luam asa.
decat sa faci drumuri tot la 3 luni pentru adeverinta, mai bine platesti cei 15 lei taxa pentru cardul duplicat si astepti, poate asa se indura si ti-l emite institutia responsabila.
parintii mei sunt pensionari asigurati opsnaj si au primit cardurile de sanatate, in perioada in care s-a inceput trimiterea lor prin posta (2015 ?)
Sa platesc 15lei ptr cardul duplicat? Se plateste dupa ce ti se emite o data si il pierzi/deteriorezi. Ar fi corect sa mi se emita unul si nici contracost daca ma-ntelegi. Nu ma uit la 15lei dar e penibil. Nu am fost luata in considerare ptr emiterea ptr prima data a acelui card pe numele meu dar s-ar intampla asta daca as plati 15lei? Romaniaaaaaa!!! X(

Edited by biancawild, 15 June 2017 - 15:33.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pai asta ziceam si eu.
este o situatie care frizeaza absurdul.
insa, oricat de absurd ar parea, nu m-ar mira sa ai rezultate folosind aceasta varianta, daca pe cale fireasca si normala tu nu ai intrat in posesia acestui card, pentru ca nu a fost emis inca.
traim in romania si e posibil orice...

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
da'...la ce folosiţi cardul?

la farmacii cer buletinul... am arătat cardul, se uitau la el ca la ozene'e...

casă de nebuni în ţara asta...

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca si aici (sa faci o reclamatie/sesizare sau sa trimiti solicitare pe mail), poate primesti un raspuns, o lamurire, o indrumare.
http://www.cnas.ro/suggestions/index
http://www.cnas.ro/p...de-contact.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate