Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Router cu VPN pentru RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
beje

beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.12.2005
Salut, sunt un pic deconectat cu tehnologia si un pic plecat din tara. Ideea este ca as vrea sa instalez acasa la ai mei un router cu VPN astfel incat sa pot accesa reteaua lor locala.

Puteti sa imi recomandati cateva routere care ar putea face asta?
ma intereseaza in special raport/calitate pret bun, WiFi pe la 150 - 300 Mbs, eventual Gigabit (nu obligatoriu) si asa cum am spus VPN

Puteti sa imi spuneti cumva ce standarde foloseste acum RDS-ul pentru conectarea la router? Am nevoie de ADSL, ADSL2, ADSL2+, VDSL sau VDSL2? (scuze dar sunt un pic rupt cu tehologiile astea)

Multumesc.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Cam orice Asus de peste 250-300ron poate face asta. Eu folosesc un Asus RT-N56U ca server de vpn. Sa activezi DDNS-ul oferit de RDS pentru ca ip-ul se mai schimba.
Conectarea routerului in reteaua RDS se face cu autentificare PPOE

Edited by atupi, 15 June 2017 - 10:38.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. RDS foloseste autentificare  PPPoE.
Conexiunea fizica difera in fct de loc.

2. Descrie exact ceea ce vrei de la acel VPN.
Vrei sa ai acces la LAN-ul care e deservit de acel router? Vrei SAMBA share prin VPN?

3. Ce fel de VPN doresti?

Eu am Asus RT N56U, cu firmware Padavan si merge foarte bine OpenVPN pe el, dar tin separate IP-urile.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Poze cu setari client/Server OpenVPN

Attached Files



#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Daca ai nevoie doar de acces la reteaua interna de pe PC, eu am folosit cu succes multa vreme NeoRouter.

#6
beje

beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.12.2005

 Adm, on 15 iunie 2017 - 10:38, said:

1. RDS foloseste autentificare  PPPoE.
Conexiunea fizica difera in fct de loc.
Conexiunea fizica inseamna in cazul asta mufa, sau la ce te referi?

 Adm, on 15 iunie 2017 - 10:38, said:

2. Descrie exact ceea ce vrei de la acel VPN.
Vrei sa ai acces la LAN-ul care e deservit de acel router? Vrei SAMBA share prin VPN?

3. Ce fel de VPN doresti?
Nu stiu exact. Stiu ca as vrea sa pot vedea calculatoarele lor de acasa si share-urile. Ai vre-ul link unde pot citi mai multe detalii? (sunt un tehnic, doar ca nu sunt la curent...)

 Adm, on 15 iunie 2017 - 10:38, said:

Eu am Asus RT N56U, cu firmware Padavan si merge foarte bine OpenVPN pe el, dar tin separate IP-urile.
Vad deja 2 recomandari pentru routerul asta. O sa il studiez un pic, multumesc!

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ce e inainte de mufa: fibra optica, cablu CATV sau un switch de bloc.

In rest nu stiu.

#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Nu ai nevoie de ADSL, ADSL2, VDSL sau VDSL2 la RDS. Conectarea se face prin fibra optica. Fibra optica poata sa vina pana in cutia de pe scara blocului (FTTB) sau efectiv pana la tine apartament (casa) si atunci inseamna ca ai FTTH.

Pe router o sa faci conexiune PPPoE.

E ok Asus N56U, dar, Asus AC56U e si mai bun. E mai bun sensul ca ai si viteza AC pe Wi-Fi, nu doar standard N, ai si accelerare hardware PPPoE, samd.

Edited by catalinman, 15 June 2017 - 18:58.


#9
beje

beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.12.2005
Multumesc! Momentan nu vad sa fie nevoie de foarte mare performanta pe WiFi. La ai mei in casa sunt pe wifi 2 telefoane si o tablet care sunt folosite pentru browsing, mail si jocuri...

De obicei pe net ies din calculatoare care sunt legate la LAN...

Multumesc inca odata pentru tot ajutorul, cred ca o sa ma indrept spre N56U

#10
djcoco80

djcoco80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.07.2008
Buna ziua

Am si eu o problema legat de acest subiect.
Am o net de la rds prin fibra optica trecuta printr-un router huawei HG8247H, apoi am routerul meu asus RT-AC56U si nu reusesc sa vad pc-urile din cealalta retea.
Reusesc sa ma conectez la vpn, dar nu pot vedea niciun pc.
Mentionez ca am facut toate configurarile ok. am atasat cateva capturi.



https://drive.google...9HpC0yk-UzfIEiU
https://drive.google...9aQsKm5mApbJaDE
https://drive.google...JhGv--fikf0M1HV

Rog mult un ajutor

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Mi se pare că trebuie să accesezi manual IP-urile calculatoarelor din rețeaua gazdă.

#12
djcoco80

djcoco80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.07.2008

 KyKyKyKy, on 12 mai 2018 - 22:13, said:

Mi se pare că trebuie să accesezi manual IP-urile calculatoarelor din rețeaua gazdă.

Asa ceva nu se poate Posted Image

Trebuie cumva sa accesez reteaua de la munca de-acasa...

o idee... daca iau un convector media ??? Pentru a elimina huawei-ul ???

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Geaba ai VPN daca pe tunelu' ala nu ai o ruta pusa pentru subnetul din capatul celalalt;
2. Ai facut fix pix, din ce zici inteleg ca vrei ca PC-ul / router-ul de acasa sa fie client VPN si tu sa te conectezi la un server VPN de la munca.

Daca e asa cum am inteles eu mai sus rezulta ca cei de la munca trebuie sa iti furnizeze informatiile necesare sa te conectezi la VPN si tot ei trebuie sa injecteze niste rute in tabela de routare de pe client. Daca in schimb vrei sa te conectezi de la munca acasa si sa iti accesezi PC-ul atunci pe PC-ul de la munca ai nevoie de o ruta prn VPN catre subnetul / PC-ul de acasa.

#14
djcoco80

djcoco80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.07.2008

 MembruAnonim, on 12 mai 2018 - 22:39, said:

1. Geaba ai VPN daca pe tunelu' ala nu ai o ruta pusa pentru subnetul din capatul celalalt;
2. Ai facut fix pix, din ce zici inteleg ca vrei ca PC-ul / router-ul de acasa sa fie client VPN si tu sa te conectezi la un server VPN de la munca.

Daca e asa cum am inteles eu mai sus rezulta ca cei de la munca trebuie sa iti furnizeze informatiile necesare sa te conectezi la VPN si tot ei trebuie sa injecteze niste rute in tabela de routare de pe client. Daca in schimb vrei sa te conectezi de la munca acasa si sa iti accesezi PC-ul atunci pe PC-ul de la munca ai nevoie de o ruta prn VPN catre subnetul / PC-ul de acasa.

Da, vreau sa-mi vad toata reteaua de la munca unde am net de la RDS prin fibra optica, care intra in acel huawei, apoi urmeaza routerul meu asus unde am facut serverul vpn cu user name si parola.
Deci unde gresesc ? unde trebuie sa umblu ?
din moment ce eu reusesc sa ma conectez de-acasa la vpn, deci inseamna ca ajung pana in asus.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi PM.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate