Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Sa imi fac griji sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013
Am 23 de ani si beau cafea de foarte multi ani, pe langa cafea beau si nes simplu, 3 in 1, energizant si tot ce e pe baza de cofeina. Partea buna e ca nu consum alcool, nici tigari... Dar am zis ca e ok sa beau cafea.
In toti acesti ani nu am avut probleme cu inima. Acum 2 zile mi-am luat o pereche de role si de atunci sunt foarte activ, alalta ieri am jucat fotbal, am mers cu rolele km intregi, am fost activ de dimineata pana pe la 22:00 seara cand am intrat in casa.
Ieri dimineata, aveam un somn, si ma simteam greu, parca mergeam in reluare.. asa ca.. dai cu cafea ca sa ma tina vioi. Efortul de ieri, a fost la fel diferenta este ca am baut 4 o cafea naturala dimineata, 4 3 in 1, un energizant si in expresso de la aparat, in decursul a intregii zileo, expresso fiind ultimul consumat pe lista pe la ora 19:30.
Pe la 23:30 ma pun in pat si adorm relativ repede doar nu degeaba am fost tras la somn toata ziua.
Pe la 3 noaptea ma trezesc din somn brusc cu o durere in zona inimii, inca nu stiam daca visez sau e real, prima reactie a fost sa duc mana la inima care nu a facut altceva decat sa agraveze starea. La fiecare atingere in zona inimii simteam ca am pus ceva fierbinte, ma ustura, intepa, nu puteam reaspira complet si daca ma intoarceam sau ma miscam aveam impresia ca se misca inima. Tot corpul eea fierbinte, parca stateam la soare. Daca apasam in zona inimei durerea era insuportabila. Am vrut sa ma intorc pe partea stanga, pe partea inimei, aveam impresia ca nu mai bate, nu am reusit sa stau mai mult de cateva secunde. Puteam doar pe spate sa stau cu o durere suportabila sau sa stau pe partea  dreapta.. unde nu prea ma mai dureq. Dar totusi, destul de greu sa imi dau seama de intensitatea durerii. Faza e ca, nici nu am stiut ce sa fac... in acest caz. Eu nu am avut nicio data probleme cu inima, nici macat o intepatura, nici dupa eforturi de ore intregi pe terenul de alergat, sau pe role, ori alergat pana in alt sat. Efortul, sportul e cel mai frumos lucru.. la fel ca muzica. Nici inainte cand beam enorm de multa cafea  si toate cele nu aveam probleme... Eventual daca beam energizant prea mult, il dadeam afara... Dar asta daca era de calitate proasta :))
Acuma ma simt bine, ca nou, parca am avut un refresh. Astazi nu am baut nimic inca, decat un ceai.... Probabil voi bea o cafea mai tarziu. Acum trag aer maxim in piept si nu simt nici o durere, nimic. Totul e perfect.
Dar, pentru prima data m-am speriat aseara, a fost o durere noua, se care am tot auzit in 23 de ani prin jurul meu la multe persoane... Pana ai fosta mea prietena are probleme cu inima si are 17 ani... mama are probleme de inima, plus alte persoane.. Niciodata nu i-am inteles, mereu ma intrebam, ,,chiar asa rau poate fi?,,
Sincer e rau, eu m-am simtit neputincios... Macar la durerea de masea luam ceva... Dar in cazul asta, nu prea am stiut ce sa fac.
Acum, va intreb, daca ar trebui sa imi fac griji, sau e normal? Ma gandesc ca o data si o data tot te doare macar o data inima. La mine e prima data...
Mama spune sa nu mai beau astazi cafea, dar tot voi bea una mai tarziu cred. Nu cred ca e neaparat de la cafea, cat de la oboseala avuta ieri toata ziua. Doar nu e prima data cand beau mai multe adunate si rezulta un nr impresionant la finalul zilei. Insa, e prima data cand toata ziua  paream un somnambul, si pana la poarta daca ma miscam, simteam ca depun un efort imens. Era totul forta, nu mai era placere.
Astept si parerea voastra. Oricum, voi nota data asta in calendar :)) Prima data cand simt o durere de inima. Macar acuma pot sa-i inteleg pe cei bolnavi cu inima.. E destul de dureros... Eu aveam o senzatie ceva gen ,,nu cred ca are cum sa fiu bine dimineata,,.. dar uite ca sunt ca nou.. In afara ca imi curge nasul, cred ca ma bantuie o raceala, dar e normal tinand cont de cat sport am facut in ultimele zile, de polipii mei pe care îi am din nastere.. plus ca ieri pe langa ca mi-a fost somn am si stranutat toata ziua....


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nevralgie intercostala . pe romaneste : te-a prins curentul !

#3
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Da, poti sa iti faci griji, daca ai ajuns sa discuti si sa ceri sfatul pentru astfel de probleme pe un forum, unor necunoscuti.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 06.09.2008
unii ne ducem mai tarziu, alţii care beau multă cafea mai devreme...

Mai lasa cafeaua si mananca si tu normal, am impresia ca mananci prostii sau/ si dezordonat.
Cafeaua nu e aliment.

Edited by sirgoofy, 15 June 2017 - 09:51.


#5
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Pai las-o mai moale cu cafeaua si energizantele. Is bune, da nu in cantitati industriale cum iei tu.
Redu din doza treptat, nu renunta brusc ca o sa ai alte probleme

#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 cleopatra00, on 15 iunie 2017 - 09:41, said:

Da, poti sa iti faci griji, daca ai ajuns sa discuti si sa ceri sfatul pentru astfel de probleme pe un forum, unor necunoscuti.
Cauta o parere, nu raspuns final.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu cred ca ...pana la urma... o sa mori .

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Nu poti numi  cafea apa aia din pahare,cesti prin care vezi tablia masei.3 IN 1 e mangla.Lucreaza la partea cu energizantele.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
de efectele excesului de cofeina si ce porcarii mai contin energizantele, ai auzit ? cumnatul meu a patit ceva similar in perioada in care era sofer pe camion, pe curse de noapte. baga expresso fara numar si red bull, pana a inceput sa-i faca inima probleme. a lasat-o mai moale cu cafeaua si energizantele, la scurt timp a schimbat si jobul, lucrand ziua, ca majoritatea oamenilor, si nu a mai avut probleme.

http://www.gandul.in...ucatori-8840748

fa-ti programare la medicul de familie, sa-ti dea trimitere la un cardiolog, sa-ti faci niste investigatii (inclusiv ecografie de cord), sa fii sigur ca nu ai probleme reale, daca tot spui ca ai si membri de familie cu probleme de sanatate.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Baxon, on 15 iunie 2017 - 09:31, said:

Nevralgie intercostala . pe romaneste : te-a prins curentul !

O spune dom' doctor Baxon, stormtrooper.

 JurasikMan, on 15 iunie 2017 - 10:09, said:

Eu cred ca ...pana la urma... o sa mori .

Indubitabil. Cum spunea T800 in Terminator 3 "Humans inevitably die."

Edited by Ion_de_la_Raion, 15 June 2017 - 11:18.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005

 danidica, on 15 iunie 2017 - 09:29, said:

Efortul de ieri, a fost la fel diferenta este ca am baut 4 o cafea naturala dimineata, 4 3 in 1, un energizant si in expresso de la aparat, in decursul a intregii zileo, expresso fiind ultimul consumat pe lista pe la ora 19:30.
Înțeleg că ai băut echivalentul a 7 cafele într-o zi. Deja e mult, s-a adăugat efortul și te-ai trezit cu dureri.
Te duci la cardiolog, îi spui exact cîtă cofeină consumi într-o zi, cît efort faci și ce ai simțit. După aia faci ce zice doctorul.
Și renunță la 3-în-1 și energizante - sînt pline de chimicale.

#12
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013
De murit, o sa mor, dar nu acum. Totusi, am o veste rea. Si tu vei muri :P
Da, nu am ,,mese ordonate,, mananc cand imi e foame si nici nu am un regim alimentar ok. Momentan nu merg nicaieri, voi mai reduce doar din cafele....  Au fost 7 produse pe baza de cofeina pe care le-am consumat ieri. Multumesc pentru sfaturi.


#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Deci unii si-au racit gura(tocit tastele) degeaba. Ai bagat la cap fix-pix ...

#14
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Deci - ai alergat de nebun pe role, la fotbal, dupa fete si cand ajungi acasa si iti este somn ti se pare ca ar fi anormal si bagi cafele. Vezi poate o iei dupa Cotabita.

#15
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Nu-i panica, durerea aia era slabiciunea fizica ce parasea corpul. Continua cu eforul, cu junk food, cu 7 cafele sau energizante pe zi. Asa se caleste corpul.

#16
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017

 danidica, on 15 iunie 2017 - 11:41, said:

Da, nu am ,,mese ordonate,, mananc cand imi e foame si nici nu am un regim alimentar ok. ...  Au fost 7 produse pe baza de cofeina pe care le-am consumat ieri.
Ai activat secventa de autodistrugere?

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,991
  • Înscris: 07.11.2006

 danidica, on 15 iunie 2017 - 11:41, said:

Au fost 7 produse pe baza de cofeina pe care le-am consumat ieri. Multumesc pentru sfaturi.

Acolo a fost doar un produs pe baza de cofeina,cafeaua.
Alealalte,3 in 1 si energizantele,sunt otravuri (lente) pe baza de chimicale.Care dau dependenta.

#18
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 09.09.2013
Wow, eu credeam ca si 3 in 1 conntine ceva cofeina. Ador gustul, mai ales alea 3 in 1 cu aroma de cafea. Nici alea nu contin cofeina?
Pai, daca nu au cofeina, mie mi s-a facut rau doar de la cafeaua aia de dimineata si expresso baut mai pe seara?
Oricum, o las mai moale. Astazi nu beau deloc, iar maine beau doar una naturala, usoara dimineata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate