Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Honda Civic 10, 1.5l VTEC turbo, CVT

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1012 replies to this topic

#955
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Si eu ii curat cat de repede se poate si avand nanoprotectie ceramica pe masina, ajuta (asa cum am zis, castigi timp) si se curata mai usor (in general folosesc apa distilata intr-un pulverizator, servetele umede de curatat bebelusii daca e mai incapatanat).

#956
BBR91

BBR91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 25.04.2018

View Postcloschkutza, on 09 mai 2019 - 17:39, said:

Si eu ii curat cat de repede se poate si avand nanoprotectie ceramica pe masina, ajuta (asa cum am zis, castigi timp) si se curata mai usor (in general folosesc apa distilata intr-un pulverizator, servetele umede de curatat bebelusii daca e mai incapatanat).
Servetele de bebelusi. Notat. Multumesc.

#957
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Vezi ca niciodata nu se freaca ci impaturesti servetelul astfel incat sa stea strans si sa ai cat mai mult servetel umed impaturit pe o suprafata suficienta cat sa acoperi gainatul pe care apoi il presezi si il tii presat pe gainat pret de vreo 10 secunde (storcand astfel lichid din servetel care inmoaie ganatul). Apoi doar tamponezi gainatul pana cand dispare. In felul asta nu risti sa stergi gainatul insa sa il inlocuiesti cu zgarieturi. Iti recomand Pampers.
Apa distilata pentru ca..nu lasa urme cand se usuca.

#958
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru dizolvarea mai rapida a gainatului puteti folosi apa minerala acidulata.

#959
BBR91

BBR91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 25.04.2018
Cu servetelele umede Pampers am avut succes si la gainati si la insecte deocamdata, inclusiv pe parbriz. Multumesc @closchkutza, bun pont.

#960
BBR91

BBR91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 25.04.2018
Voi ati primit mapa pentru documentele masinii? Un fel de penar ceva in care sa tineti manualul si cartea service etc. La masinile precedente aveam (Skoda si Ford) dar la Honda nu mi-au dat nimic.

#961
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Da, si peu am tot timpu in buzunaru din spate de la scaun un pachet d-ala mare de servetele pt copii, e acolo pt copil, dar am gasit destul de repede utilitatea si pt masina :))
Asa rapid daca n-ai altceva la indemana, mai stergi cotiera (piele naspa) , volan, schimbatoru (mai ales) e bine sa stergi mai des suprafetele astea unde lasi transpiratie oricat ai mainile de uscate, uzura mult mai rapida daca nu le stergi/cureti din cand in cand, chiar daca nu sunt solutii dedicate.
Chiar si bordu merge sters de praf, nu raman urme.

Am avut servetele umede auto, nu mi s-au parut mai bune decat astea de copii, doar ca aveau ceva parfum (care nu ma incanta) .

Edited by Octavian___, 18 July 2019 - 07:07.


#962
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBBR91, on 18 iulie 2019 - 05:50, said:

Voi ati primit mapa pentru documentele masinii? Un fel de penar ceva in care sa tineti manualul si cartea service etc. La masinile precedente aveam (Skoda si Ford) dar la Honda nu mi-au dat nimic.
Nope, nici o mapa. Si la Avensis aveam o mapa in care le aveam pe toate la un loc.

Cu toate astea, eu am in partea din spate a torpedoului o banda in care stau prinse documentele care trebuie sa ramana in masina (cartea de service, asigurari, etc). Banui ca si la tine e, e un loc bun sa tii in siguranta documente.

Edited by closchkutza, 18 July 2019 - 12:09.


#963
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
https://www.coxmotor...ce-book-wallet/

#964
BBR91

BBR91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 25.04.2018

View Postcloschkutza, on 18 iulie 2019 - 12:08, said:

eu am in partea din spate a torpedoului o banda in care stau prinse documentele care trebuie sa ramana in masina (cartea de service, asigurari, etc). Banui ca si la tine e, e un loc bun sa tii in siguranta documente.
Nu, la sedanul meu nu am captuseala in torpedou si nicio banda.

View PostLegi, on 18 iulie 2019 - 13:50, said:

A economisit Honda 10 lire la fiecare masina.

#965
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 23.07.2007
10 lire x 100 000 de masini... e ceva economie in costul de productie :D

#966
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
La Renault am primit o mapa cu magnet cam A5 așa că dimensiuni in care țin cartile mașinii.

#967
BBR91

BBR91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 25.04.2018

View PostRemicade, on 18 iulie 2019 - 14:21, said:

La Renault am primit o mapa cu magnet cam A5 așa că dimensiuni in care țin cartile mașinii.
La Ford aveam una din textil cu putin burete sa fie moale si se închidea cu fermoar. Foarte de calitate. Si aveam si mapa de documente A4 pentru factura etc. La Honda nici macar o folie de plastic pentru factură si RCA nu mi-au dat. Nu are legatura cu masina, mai mult cu atentia fata de client.

#968
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Asa arata la mine torpedoul:
Attached File  DA5F3F1F-A334-462F-A9A2-19F454CE0631.jpeg   311.25K   77 downloads

#969
BBR91

BBR91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 25.04.2018

View Postcloschkutza, on 18 iulie 2019 - 21:09, said:

Asa arata la mine torpedoul:
Attachment DA5F3F1F-A334-462F-A9A2-19F454CE0631.jpeg
Cum ziceam, eu nu am acea captuseala la sedan Elegance si nici banda elastica. De aceea si zdrangane uneori torpedoul. Oricum fata de echiparile din SUA, la noi sunt bine dotate.

#970
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Troaca goala. =))

Attached Files



#971
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
@Legi - tu tii cartea masinii in torpedou? Nu imi spune ca ai si talonul tot acolo? Ca doamne fereste fura masina si degeaba casco...

#972
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Acolo le am pe ambele.
Discutia asta legata de furtul masinii cu documentele in ea am avut o cu un inspector de daune pt ca si eu am vazut scris in polita lucrul asta. Raspunsul lui a fost: “ce are sula cu prefectura”.
Casco nu am, iar de furat nu o fura nimeni. E japoneza, piese scumpe, consuma mult.....=)))))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate